Pomoc Ukrainie

Ciche ofiary wojny w Ukrainie. "Są tysiące osób uwięzionych w domach"

Pomoc Ukrainie

Źródło:
Informacja prasowa/Polska Misja Medyczna
Olga Rudamiotova

W Ukrainie trwa nasilona agresja Rosji skierowana przeciw cywilom. W kraju pozostało ponad 7 milionów seniorów i niemal 3 miliony osób z niepełnosprawnościami, które często nie mogą się schronić przed atakami. - To prawdziwe dramaty, o których nie możemy zapominać - podkreśla Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Wojna w Ukrainie. Tysiące osób czeka na pomoc

Na terenie Ukrainy pozostaje ponad 7 000 000 seniorów powyżej 65. roku życia i 2 700 000 osób z niepełnosprawnościami. W przypadku przedłużających się ataków te grupy znajdują się w szczególnym zagrożeniu. Osoby z ograniczeniami ruchowymi często w ogóle nie decydują się na opuszczenie domu w odpowiedzi na rozbrzmiewający alarm. Przeszkody fizyczne i psychiczne są nieraz zbyt trudne, by je pokonać - nawet, gdy trzeba walczyć o przeżycie.

- Mając do wyboru własne mieszkanie a zaryzykowanie marszu w kierunku schronu, decydują się na pozostanie w zamknięciu z nadzieją, że uda im się przeczekać atak. Biorąc pod uwagę warunki wojenne pilnowaliśmy, by przekazywany szpitalom sprzęt był mobilny, żeby można było zjechać łóżkiem do schronu i uratować w ten sposób zarówno pacjenta, jak i opiekuna. Ale poza nimi są tysiące osób uwięzionych w domach, które czekają na pomoc, wykraczającą poza możliwości członków rodziny czy sąsiadów - mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- To prawdziwe dramaty, o których nie możemy zapominać, i prawdziwa twarz przemocy skierowanej przeciw bezbronnym cywilom - dodaje.

Ataki na ukraińskie szpitale

Według ostatnich danych ogłoszonych przez Światową Organizację Zdrowia, od początku wojny do 21 września 2022 r. miało miejsce 550 ataków na placówki medyczne, w których śmierć poniosło 100 osób, a kolejnych 129 zostało rannych. Poza niszczeniem infrastruktury krytycznej dla ratowania życia jedną z konsekwencji jest także lęk przed zwracaniem się o specjalistyczne wsparcie w obawie przed powtórnymi atakami. To skutkuje pogarszaniem się stanu zdrowia pacjentów, często cierpiących na choroby przewlekłe i z objawami nasilonymi w wyniku stresu.   

– Od początku wojny zwracamy uwagę, że najbardziej narażone są osoby, którym najtrudniej jest uciec przed koszmarem wojny i które najbardziej potrzebują opieki medycznej: chorzy, niepełnosprawni, osoby starsze, kobiety w ciąży i noworodki. To one są cichymi ofiarami tej wojny - przyznaje Małgorzata Olasińska-Chart.

Zobacz wideo: Orzeł Karskiego dla obrońców Ukrainy

Orzeł Karskiego dla obrońców Ukrainy
Orzeł Karskiego dla obrońców Ukrainy Źródło: Dzień Dobry TVN

Polska Misja Medyczna pomaga Ukrainie

Polska Misja Medyczna od lutego stale zapewnia wsparcie dla ukraińskich szpitali. W ponad 50 transportach od początku wojny dostarczyła im sprzęt specjalistyczny, leki, szczepionki oraz inne podstawowe produkty medyczne.

Jeśli chcesz wesprzeć działania humanitarne w Ukrainie, ustaw płatność cykliczną w swoim banku na PMM lub przekaż darowiznę poprzez stronę PMM, gdzie dostępny jest również numer konta.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło: Informacja prasowa/Polska Misja Medyczna

Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency/Getty Images

Pozostałe wiadomości