Zaburzenia lękowe - co warto o nich wiedzieć?
Specjaliści w ostatnim czasie obserwują lawinowy wzrost liczby osób, które zmagają się zaburzeniami lękowymi. - To jest tornado, tsunami zaburzeń wszelkiego rodzaju - zaburzeń lękowych, związanych ze stresem. Nawet dla nas, specjalistów, jest to szokujące, jaki to jest wzrost - powiedział Marcin Matych psychoterapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, znany w mediach społecznościowych, jako dr Nerwica. Nasz rozmówca przyznał, że takie problemy dotykają wszystkich. Pacjenci są w każdej grupie społecznej i w każdym wieku. - Tutaj nie ma żadnego podziału na ilość pieniędzy, wykształcenie. Tu zupełnie wszyscy są równi - dodał.
Zaburzenia lękowe mają różny charakter i objawy. Wyróżnia się m.in. lęk z napadami paniki. - Czyli nagła śmierć za życia, z całkowitym przekonaniem, że umrę i towarzyszące temu objawy z ciała, myśli lękowe, drętwienie, duszności, napady paniki. Druga rzecz to jest wersja zaburzeń lękowych w postaci przewlekłej, czyli ciągłe, codzienne zamartwianie się, absolutne wyłączenie z życia. Taka osoba jest w kołowrotku swoich lękowych myśli - tłumaczył.
Do zaburzeń lękowych zalicza również fobie, fobię społeczną, natręctwa, a także hipochondrię.
Jak leczyć zaburzenia lękowe?
Zaburzenia lękowe należą do jednych z najlepiej poznanych, a tym samym bardzo skutecznie leczonych dolegliwości. Osoby, które obserwują u siebie jakieś niepokojące objawy, powinny natychmiast zgłosić się do specjalisty. - Psychiatra, psycholog, psychoterapeuta - wszystko jedno, od kogo się zacznie. Jeżeli to jest profesjonalista, to najwyżej skieruje na dodatkowe badania - powiedział specjalista.
Trzeba sobie zdawać sprawę również z tego, że lęk może być objawem niektórych chorób. Może się on pojawić m.in. u osób z nadczynnością tarczycy oraz tych, które nadużywają substancji psychoaktywnych. - Zawsze trzeba zrobić bardzo dokładną diagnostykę i wtedy leczenie jest możliwe. W tym sensie, że zawsze może być dużo, dużo lepiej, a nawet bardzo dobrze - tłumaczył.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wpływają na nas złe informacje? "Mózg działa jak magnes na wszystko, co negatywne"
- Pomoc psychologiczna w centrum handlowym. "Przyszła do lokalu mówiąc, że ma myśli samobójcze"
- "Gdzie łazisz?", "Siedź w kącie!". Jak pokonać demony z dzieciństwa i o siebie zadbać? Wyjaśnia Kasia Miller
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News