nerwica

  "Nigdy nie wstydziłam się mojej choroby".

  "Patrzymy na ludzi chorych przez pryzmat Hannibala Lectera".

  Drżenie rąk, czyli mimowolne ruchy tej części ciała – to najczęstsze zaburzenie ruchowe, z którym pacjenci zgłaszają się do neurologa. Drżenie rąk dzieli się na spoczynkowe oraz występujące podczas ruchu.

  "To stare zdjęcia z najgorszego okresu w moim życiu".

  Zaburzenia osobowości typu borderline to konkretna grupa zachowań. Nie wszystkie zaburzenia osobowości oznaczają syndrom borderline, mimo że często błędnie są w ten sposób opisywane. Osobowość typu borderline to zespół charakterystycznych zaburzeń opierających się nie tylko na impulsywności i nieprzewidywalności zachowań, w dużej mierze dotyczą one również zaburzonego obrazu samego siebie.

  "Z własnego doświadczenia wiem, co to znaczy smutek i nerwica"

  Uderzenia gorąca to problem, który może dotknąć każdego. Choć najczęściej kojarzony jest z okresem menopauzy, na dolegliwość tę cierpią również mężczyźni, kobiety w ciąży, a nawet dzieci czy nastolatki.

  Iga Krefft jakiś czas temu postanowiła poruszyć w mediach społecznościowych bardzo ważny temat zdrowia psychicznego. Przyznała, że sama borykała się z nerwicą i epizodami depresji. Ulgę przyniosło jej leczenie farmakologiczne. Wyznanie miało zainspirować fanów do poszukiwania pomocy w kryzysie.

  Nerwice należą do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że w niektórych grupach społecznych czy zawodowych zachorowalność sięga aż 30-40 proc. - Twój stan psychiczny wpływa na twoje ciało - mówi blogerka, Marta Pardyak, która w ramach cyklu "Siła jest kobietą" zgodziła się opowiedzieć swoją historię.

  Ofelia, czyli Iga Krefft, w obszernym poście przyznała się do depresji i nerwicy. Aktorka i piosenkarka powróciła również do niełatwych wspomnień ze studiów. Jak sama przyznaje, ma nadzieję, że jej historia zainspiruje innych do poszukiwania pomocy.

  Monika i Robert Janowscy są razem już 10 lat, a szczęśliwe małżeństwo tworzą od 7. Gdy połączyły się ich drogi, oboje byli po przejściach i mieli za sobą nieudane związki. W najnowszym wywiadzie Monika opowiedziała o swoich najtrudniejszych życiowych doświadczeniach. Robert zawsze stał za nią murem, nawet wtedy, gdy świat jej się zawalił.

  Ewa Zawada to polska tiktokerka znana jako Dobra Faza. W mediach społecznościowych obserwują ją tysiące osób, co nie wpłynęło dobrze na jej samopoczucie. Pierwszy atak paniki influencerka miała w 2020 roku, potem były kolejne. Jak poradzić sobie z nerwicą lękową? O tym rozmawialiśmy z lekarzem psychiatrii, Sebastianem Koterwą.

  Wiele osób tęskni za możliwością swobodnego podróżowania, którą zabrała nam trwająca pandemia. Choć grono gwiazd decydujących się na zagraniczne wakacje stale się powiększa, to niektóre chętniej wybierają się w podróż w czasie, wspominając wyjazdy z przeszłości. Do tej grupy zalicza się Ewa Szabatin, która zwróciła uwagę na ważny problem.

  Marcin Prokop od początku kariery bardzo dba o prywatność swojej rodziny. Jego żona Maria Prażuch-Prokop nie udziela się w mediach. Teraz jednak zrobiła wyjątek i opowiedziała o tym, jak zmagała się z nerwicą napadowo-lękową. Przekazała też kilka wskazówek dla osób, które cierpią na tę chorobę.

  Przymusowa izolacja sprawiła, że część z nas zaczyna odczuwać silny lęk przed wyjściem z domu czy kontaktem z innymi ludźmi. Czy w obecnej sytuacji takie odczucia są całkowicie normalne, a może konieczna jest konsultacja ze specjalistą? Wątpliwości rozwiewa Małgorzata Chorzewska, psycholog.

  Nerwica żołądka obecnie określana jest mianem zaburzenia nerwicowego, występującego pod postacią somatyczną. Jej typowe objawy to nudności, biegunki, zaparcia, ssanie czy ucisk w żołądku. Nerwica żołądka u dzieci i dorosłych może przebiegać podobnie. W schorzeniu domowe sposoby i psychoterapia pełnią ważną rolę, pomocne są też leki o działaniu objawowym.

  Zdrowie psychiczne jest równie ważne co dobrobyt fizyczny. W czasie pandemii powinniśmy szczególnie o siebie dbać, ponieważ grozi nam nie tylko wirus. Izolacja i lęk mogą doprowadzić także do wielu problemów z psychiką, jak choćby zaburzenia lękowe, czyli nerwica. Na ten temat porozmawialiśmy w naszym programie z psychoterapeutą, Marcinem Matychem.

  "Pamiętacie Ewę Szabatin z "Tańca z gwiazdami"? Tancerka przeszła ogromną metamorfozę"– pisały portale, kiedy w Internecie pojawiły się nowe zdjęcia gwiazdy. Jak czuje się dzisiaj i co sprawiło, że zdecydowała się na zmianę?

  Każdy z nas ma swoje małe dziwactwo. Gdzie kończy się cecha osobowości, a zaczyna choroba? Jakie są objawy nerwicy natręctw i jak się ją diagnozuje? Czy ataki lęku to też nerwica? Co stanowi największy problem dla chorych? W Dzień Dobry TVN psychiatra Anna Nowak powiedziała o chorobie, przez którą świat się kurczy.

  Szacuje się, że w Europie jedna piąta pacjentów, którzy trafiają do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej cierpi na zaburzenia lękowe. Jakie są przyczyny nerwicy? Jak wygląda napad paniki? Jakie są objawy zaburzeń lękowych? Jak się leczy nerwicę lękową? Czy w tym przypadku skuteczniejsze są leki czy psychoterapia? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem Robertem Rutkowskim.

  Przewlekły lęk, fobia społeczna, nagłe napady lęku, zniesiona motywacja, bezsenność. To tylko niektóre z objawów zaburzeń lękowo - depresyjnych. Ile osób w Polsce cierpi na tę dolegliwość? Jak ją leczyć? Czy wystarczy psychoterapia czy może potrzebne są leki psychotropowe? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była psychiatra i psychoterapeutka dr Magda Namysłowska.

  Zmaga się z nią 8 milionów Polaków. Bagatelizowana i nieleczona może trwać latami. Czy wystarczy wziąć się w garść, by pokonać nerwicę? O tym rozmawialiśmy w programie Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi: psychologiem Anną Mochnaczewską-Dzik, kardiologiem Michałem Ciszewskim, Arturem Królem, który miał nerwicę lękową oraz z Barbarą Falandysz.