Na czym polegają zaburzenia osobowości typu borderline?

Czym jest zespół borderline?
Czym jest zespół borderline?
Źródło: kieferpix/Getty Images
Zaburzenia osobowości typu borderline to konkretna grupa zachowań. Nie wszystkie zaburzenia osobowości oznaczają syndrom borderline, mimo że często błędnie są w ten sposób opisywane. Osobowość typu borderline to zespół charakterystycznych zaburzeń opierających się nie tylko na impulsywności i nieprzewidywalności zachowań, w dużej mierze dotyczą one również zaburzonego obrazu samego siebie.

Syndrom borderline po raz pierwszy opisał w połowie XX wieku Robert Knight. Mianem osobowości borderline określił on osoby, których zaburzenia psychiczne sytuowały się pomiędzy chorobami, zaburzeniami psychotycznymi (np. schizofrenia) a zaburzeniami neurotycznymi (np. nerwica). Określenie "stabilna niestabilność" dotycząca osobowości borderline miało oddawać niepogarszający się stan pacjentów (nie pogarszał się on w stronę schizofrenii) przy jednoczesnym radykalnym wahaniu się ich nastroju.

Problemy natury psychologicznej

Michał Zaorski, iluzjonista
Źródło: Dzień Dobry TVN
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Na czym polegają zaburzenia osobowości typu borderline?

Zespół borderline to jeden z dwóch typów osobowości niestabilnej emocjonalnie. Pierwsza grupa to osoby charakteryzujące się niestabilnością emocjonalną i nieumiejętnością kontroli własnych zachowań. Z kolei drugi typ – czyli osobowość borderline – oprócz tych dwóch cech, wyróżnia się jeszcze niestabilnym obrazem własnej osoby.

Co to borderline?

Borderline, czyli osobowość charakteryzująca się brakiem świadomości własnych celów, preferencji, nieustanną ich zmiennością. Zespół borderline charakteryzuje osoby, które prowadzą bardzo dynamiczne i intensywne życie, nie są jednak w stanie określić swoich celów. Zadania i oczekiwania, jakie stawiają przed sobą, bardzo często się zmieniają. Podobnie jak otoczenie i ludzie wokół osób cierpiących na zaburzenia osobowości typu borderline.

Przyczyny borderline

Typ borderline może ujawniać się w osobowości człowieka z kilku przyczyn. Pierwszą z nich są geny i przekazanie przez przodków skłonności do zapadnięcia na to schorzenie. Osoby z borderline to często także ci, którzy przeżyli traumy lub cierpią na zespół stresu pourazowego. Trudne momenty w życiu, czasami powodujące zatrzymanie się pod względem emocjonalnym na pewnym etapie rozwoju, również sprzyjają rozwojowi borderline. Przykre doświadczenia z dzieciństwa, kryzysy rozwojowe, opuszczenie przez najbliższych, patologiczne środowisko – to wszystko może skutkować pojawieniem się zaburzenia osobowości typu borderline.

Czy borderline potrafi kochać?

Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline determinuje związki i relacje, w jakie wchodzi dana osoba. Charakter tych układów jest bardzo specyficzny. Z jednej strony osobowość borderline jest bardzo chwiejna, a więc chory często zmienia przyjaciół, kolegów, jego najbliższe otoczenie podlega nieustannym modyfikacjom. Z drugiej – jedną z największych obaw osób cierpiących na borderline jest strach przed odrzuceniem.

Zaburzenia typu borderline bardzo często prowadzą do poczucia wewnętrznej pustki, braku sensu w życiu. To z kolei przekłada się na życie towarzyskie osób z osobowością borderline.

Borderline – jak żyć z osobą o skrajnych emocjach?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest borderline. Zachowania destruktywne wywołane przez to zaburzenie traktują oni jako chęć świadomego wyrządzenia krzywdy. Jest to częstą przyczyną rozpadów związków i rodzin. Oczywiście nie chodzi o to, aby wszystkie wybuchy gniewu, zmienne nastroje, depresję lub zachowania ryzykowne tłumaczyć przez pryzmat choroby, ani tym bardziej akceptować. Chodzi o to, aby ją właściwie nazwać i pomóc cierpiącemu podjąć proces leczenia. Osobom z najbliższego otoczenia nie pozostaje nic innego, jak wspierać osobowość borderline w ciężkiej i często bardzo żmudnej terapii.

Osobowości borderline – jak postępować?

Cechy borderline sprawiają, że często mylona jest ona z nerwicą. To z kolei przekłada się na nieprawidłowy dobór leczenia. W przypadku osobowości borderline kluczowy więc okazuje się sam moment diagnozy. Terapia to podstawa leczenia borderline. Środki farmakologiczne są jednak czasami wdrażane jako leczenie pomocnicze, szczególnie w przypadkach ostrej agresji.

Leczenie borderline jest długie i żmudne. Kluczowa dla jego powodzenia jest świadomość i motywacja ze strony samego pacjenta, a także istotne wsparcie najbliższych.

Czy to choroba? Jak pomóc pomóc osobie z borderline?

Borderline-choroba to nieprofesjonalne określenie i nie powinno się go używać. Zaburzeń osobowości nie można przyrównywać do choroby, a raczej do sytuacji, w której organizm nie potrafi się przed chorobą bronić. Osobowość borderline to osobowość w dużej mierze pozbawiona możliwości radzenia sobie w określonych sytuacjach. Skrajnie odmienne reakcje na te same lub analogiczne zjawiska bardzo dobrze to pokazują. Na tę różnicę wskazuje dobrze amerykański system opieki psychiatrycznej, który zaburzeń osobowości nie zalicza do tej samej kategorii, co zaburzenia psychiczne.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości