Psychologia

Kto to jest introwertyk? Jak zachowuje się w relacjach z innymi ludźmi? Cechy osobowości introwertycznej

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Introwertyk kojarzy się z osobą nieśmiałą i wycofaną. Gdy o nim myślimy, widzimy zazwyczaj samotnika i odludka, który nie chce lub nie umie nawiązywać kontaktów z ludźmi. To dość stereotypowe ujęcie, ponieważ osobowość introwertyczna jest o wiele bardziej złożona. Kim jest introwertyk i jak zachowuje się w sytuacjach społecznych?

Introwertyk i ekstrawertyk to przedstawiciele dwóch podstawowych typów osobowości – introwertyzmu i ekstrawertyzmu. Postawy te zostały wyróżnione przez szwajcarskiego psychologa i psychiatrę Carla Gustawa Junga w pierwszej połowie XX wieku. Są swoimi zupełnymi przeciwieństwami, jednak rzadko występują w czystej postaci. Częstym przypadkiem jest za to dominacja cech introwersji lub ekstrawersji u danego człowieka.

Ciekawski przedszkolak i trudne pytania
Ciekawski przedszkolak i trudne pytania Źródło: Dzień Dobry TVN

Introwertyk – kto to taki?

Co to znaczy introwertyk? Pojęcie to zostało zaczerpnięte z łaciny i jest połączeniem słów "intra" (wnętrze) i "vertere" (zwracać się). Znajomość etymologii tego terminu jest bardzo pomocna. Zgodnie z nią, introwertyk to osoba, która zwraca się ku swojemu wnętrzu i skupia się na własnych przeżyciach. Wszystko co zewnętrzne jest dla niej o wiele mniej interesujące. Żyje w świecie myśli, doznań i emocji i to właśnie z nich czerpie radość. Dla introwertyka silne bodźce zewnętrzne nie są niezbędne do szczęścia. Co więcej, ich nadmiar może go irytować i męczyć. Gdy zastanawiamy się, kim jest introwertyk, mamy często przed oczami osobę nieśmiałą. Co prawda introwertycy są spokojni i nieco wycofani, jednak wynika to z ich stosunku do społecznej stymulacji. Z kolei nieśmiałość podyktowana jest lękiem przed oceną społeczną. W związku z tym nie należy łączyć ze sobą tych dwóch pojęć. Introwertycy lubią samotność. Dzięki niej bez przeszkód mogą oddawać się długim przemyśleniom i rozważaniom. Preferują też spokojne miejsca. Najlepiej czują się w domowym zaciszu, z dala od gwaru i hałasu. Nie oznacza to jednak, że introwertyk jest odludkiem, który nie ma znajomych i nigdy nie wychodzi z domu. Choć osoby introwertyczne są dość zamknięte w sobie, jednak jak najbardziej utrzymują kontakty z innymi ludźmi. Otaczają się zazwyczaj niewielką grupą bliskich przyjaciół. Osoby introwertyczne często uważane są za nieco dziwne. Mimo to zyskują przy bliższym poznaniu, ponieważ ich osobowość ma wiele ciekawych niuansów. Warto więc zwrócić uwagę na pozytywne cechy introwertyka. Należy do nich m.in. duża wyobraźnia i kreatywność, empatia, umiejętność słuchania innych i rozwaga.

Introwertyk a ekstrawertyk

Introwertyk czy ekstrawertyk? Tych dwóch typów osobowości nie sposób ze sobą pomylić. O ile osoba introwertyczna zamyka się w swoim własnym świecie i preferuje spokój, o tyle ekstrawertyk jest wręcz duszą towarzystwa i swoją energię czerpie właśnie z kontaktów międzyludzkich. Jest głośny, chętnie nawiązuje nowe znajomości i uwielbia bodźce zewnętrzne. Szacunkowo na świecie jest więcej osób, u których dominują cechy ekstrawertyzmu. Z tego powodu niektórzy introwertycy mogą czuć się nierozumiani przez otoczenie.

Introwertyk w związku

Związek z introwertykiem nie każdemu będzie odpowiadać. Mimo to stworzenie szczęśliwej relacji jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że będzie się ona rządziła swoimi prawami. Zakochany introwertyk jest w stanie dopuścić partnera do swojego świata, ale nie od razu. Zanim to się stanie, często musi upłynąć wiele czasu. Konieczna jest więc cierpliwość i duża doza wyrozumiałości.

Introwertyk w miłości może wydawać się mało zaangażowany i zbyt zamknięty w sobie. Są to jednak tylko pozory. Tak naprawdę potrafi być uczuciowy i oddany, jednak wyraża to w specyficzny sposób. Jak introwertyk okazuje uczucia? Przede wszystkim nie można od niego oczekiwać dużej wylewności i spontaniczności. Osoba introwertyczna jest oszczędna w słowach i zazwyczaj nie lubi flirtować. Ma jednak wiele zalet. Jest doskonałym słuchaczem, potrafi wyczuć emocje drugiej osoby, a także dać jej poczucie bezpieczeństwa i zrozumienie. Gdy introwertyk nawiąże z kimś silną więź, może stać się naprawdę lojalnym kompanem. Mimo tego zawsze będzie potrzebować chwil tylko dla siebie. Wiedza na temat tego, kto to jest introwertyk i jakie cechy go wyróżniają jest niezbędna do stworzenia z nim głębszej relacji. W innym wypadku nietrudno o kłótnie i nieporozumienia. W związku konieczne jest też zaakceptowanie tego, jak kocha introwertyk. Wymuszanie na nim zmiany zachowań może przynieść wiele negatywnych konsekwencji.

Jaka praca dla introwertyka jest najlepsza?

Introwertyk w pracy najlepiej odnajduje się w środowisku cichym i spokojnym. Nie lubi nadmiernego kontaktu z ludźmi. Unika tak zwanej "burzy mózgów" i zamiast działania zespołowego preferuje samotne wykonywanie obowiązków. Wtedy też jego praca jest najbardziej efektywna. Typowe zawody dla introwertyków to często profesje, które można wykonywać zdalnie, jak np. programista, researcher czy księgowy. Wśród osób introwertycznych można też spotkać wielu artystów, np. muzyków czy pisarzy. Odpowiednią profesją jest też zawód bibliotekarza, archiwisty, leśnika, redaktora czy opiekuna zwierząt. Co ciekawe, introwertycy mają wiele cech, które pomagają im w życiu zawodowym. Są niezwykle skrupulatni i dokładni, a także kreatywni.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: AleksandarNakic/Getty Images

Pozostałe wiadomości