Introwertyk może wydawać się nieco zamknięty i niekiedy trudno jest go zrozumieć. Lubi spędzać czas we własnym towarzystwie, męczy go również nadmiar bodźców. Z reguły woli słuchać niż mówić, jednak liczy się dla niego każde słowo. Jak się zachowuje introwertyk w związku? Czy może on stworzyć udaną relację z ekstrawertykiem?
Na pozór wydawać się może, że skoro introwertyk lubi spędzać czas głównie we własnym towarzystwie, raczej trudno mu będzie zbudować poważniejsze relacje z innymi. Okazuje się jednak, że introwertyk w związku często doskonale się odnajduje, i to nawet w relacjach z ekstrawertykami. Co więcej, wraz ze swoją drugą połówką może stworzyć fantastyczny związek, oparty na głębokim porozumieniu emocjonalnym.
Miłość i związki
Miłość i związki
Jak zachowuje się introwertyk w związku?
O ile introwertyk jest zafascynowany głównie energią i żywiołowością ekstrawertyka, o tyle tego drugiego jak magnes przyciągają refleksyjność, niedostępność oraz umiejętność słuchania introwertyka. Introwertycy często mają bardzo bogate wnętrze – myślą w sposób abstrakcyjny, posługują się ciekawymi metaforami.
W początkowej fazie związku introwertyk może sprawiać wrażenie nieco zamkniętego, a więc i mało zaangażowanego. Wynika to jednak z tego, że nie czuje się jeszcze wystarczająco pewnie i potrzeba mu trochę więcej czasu na oswojenie się. Nie zmienia to faktu, że już wtedy potrafi być znakomitym słuchaczem oraz świetnym obserwatorem.
W chwilach spędzanych jedynie ze swoim partnerem, introwertyk poświęca całą swoją uwagę i energię drugiej osobie, jest on również wyjątkowo lojalny. Interesujące jest to, że potrafi stworzyć z drugą połówką bardzo głęboką relację. Wynika to również z tego, że introwertycy świetnie odczytują emocje drugiej osoby.
Co więcej, introwertycy w związku rozumieją, jak ważna jest indywidualna przestrzeń. Dzięki temu nie mają problemu ze zrozumieniem, że ich partnerzy potrzebują chwili wyłącznie dla siebie. Jednocześnie bardzo dbają o to, aby i sobie zapewnić pewien margines wolności, gdzie będą mogli spokojnie odpocząć od otoczenia. Mimo że niektórzy mogą to odczytywać jako sygnał znudzenia partnerem, chodzi tu zwyczajnie o regenerację – chwile spędzone w samotności są dla introwertyków jak odświeżający spacer na świeżym powietrzu.
Ekstrawertyk i introwertyk w związku – źródła nieporozumień
To, co na początku działa na oba typy osobowości jak magnes, w pewnym momencie może się stać źródłem problemów. Introwertyk w związku z ekstrawertykiem może poczuć się zmęczony gadatliwością i żywiołowością partnera, a ten z kolei może być poirytowany skłonnością do izolacji swojej drugiej połówki.
Problem dla takiego związku może być również sposób spędzania wolnego czasu. O ile ekstrawertyk uwielbia towarzystwo i zabawy z przyjaciółmi, o tyle introwertyk najchętniej spędzałby czas w towarzystwie książki i kubka gorącej herbaty. Może to doprowadzić do nieporozumienia i wzajemnych pretensji.
Istnieje spora szansa, że w związku introwertyka z ekstrawertykiem pojawi się także – prędzej czy później – problem z komunikacją. O ile pierwszy typ osobowości odczuwa trudności z ubieraniem swoich emocji w słowa, o tyle ekstrawertycy nie są zbyt dobrzy w "czytaniu między wierszami".
Introwertyk w związku z ekstrawertykiem – recepta na szczęśliwą relację
Aby ekstrawertyk i introwertyk w związku mogli czuć się naprawdę dobrze, powinni przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej komunikacji. Należy uświadomić sobie i partnerowi wzajemne różnice, a następnie zaakceptować je. Nie próbuj zmieniać drugiej osoby i kształtować jej na swoją modłę – cechy osobowości są wrodzone i nawet jeśli introwertyk będzie zachowywał się w pewnych sytuacjach bardziej ekstrawertycznie (i na odwrót), i tak powróci do swego naturalnego trybu życia.
Aby związek mógł przetrwać, ważne jest również to, by czasem spędzać wieczory oddzielnie. Jeśli wiesz, że nie odnajdziesz się na zabawie z przyjaciółmi partnera, zostań w domu i obejrzyj film. W takich sytuacjach pozwól ukochanemu wyjść samemu – spędzanie czasu z innymi ludźmi jest dla niego takim samym źródłem energii, jak dla introwertyka czas spędzany samotnie. Po powrocie partnera do domu obie osoby będą uśmiechnięte i szczęśliwe, mogąc poświęcić czas już tylko na bycie z sobą.
Jeśli osoby w związku zarysują jasno granice relacji oraz granice osobiste, mogą stworzyć wspaniały duet. Prawdopodobnie budowanie zasad obowiązujących w związku będzie wymagało od nich wiele cierpliwości i kompromisów. Jak się jednak okazuje, jest to jak najbardziej możliwe, a związku zbudowanego na stabilnych fundamentach nie zniszczy nawet największy huragan.
Zobacz także:
- Czym jest zespół Otella? "Nie mogłam spotykać się z koleżankami ani pracować"
- "Nie powinniśmy postrzegać, uczuć, jako czegoś niepotrzebnego do osiągnięcia sukcesu. " Dlaczego warto słuchać swoich emocji?
- Uzdrawiająca moc dobrego humoru. Czy śmiech to naprawdę zdrowie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images