Zespół naukowców z Nanyang Technological University (NTU Singapore) przeprowadził meta-analizę 37 badań na 80 tys. osób. Na tej podstawie stwierdzili, że u ekstrawertyków występuje tendencja do częstszego używania pewnych kategorii słów o optymistycznym zabarwieniu. Zapytaliśmy więc dr Ewę Jarczewską-Gerc, psycholog, czy faktycznie osobowość wpływa na słowa, które dobieramy.
Ekstrawertyk a introwertyk
Nim przejdziemy do języka, zacznijmy od podstaw, czyli jaka jest różnica pomiędzy osobowością ekstrawertyczną a introwertyczną.
- Ekstrawertyk jest przede wszystkim aktywny, dlatego że potrzebuje silnych bodźców, adrenaliny związanej z poznaniem tego, co nowe. Dla niego działa to jak stymulator. Musi się dużo dziać, muszą pojawiać się w życiu emocje – wyjaśniała ekspertka.
Natomiast introwertycy są ich przeciwieństwem. - Potrzebują spokoju, możliwości na przemyślenie, nie wpływają na nich dobrze sytuacje stresujące, dynamiczne, ulegające zmianie. Ten typ jest wysoko reaktywny, czyli reaguje na każde, nawet najlżejsze bodźce – dodała.
Jakiego języka używamy w zależności od typu osobowości?
Czas na badania. Czy osobowość faktycznie wpływa na nasz język?
- Język, którego używamy, to ekspresja nas samych, więc tutaj kilka elementów wchodzi w grę: tempo, z jakim mówimy, głośność, dobór słów. Dlatego nie dziwią mnie te odkrycia z Singapuru, bo mowa jest tym elementem wyrażania siebie. Od dawna wiemy, że ekstrawertycy inaczej mówią niż introwertycy – rozpoczęła psycholog.
Następnie podkreśliła, że badacze z Singapuru odkryli to, że ekstrawertycy używają dużo słów nasyconych energią, bardzo entuzjastycznych, radosnych. Język ich jest barwny, pełen zachwytu, wskazuje na przeżywanie emocji – Ekstrawertycy często mówią o miłości, że coś jest piękne, cudne, wspaniałe. I po tym możemy ich poznać – oświadczyła.
Dzień Dobry TVN
Z kolei naukowcy nie określili dokładnie, jakich słów używają introwertycy.
– Zrobili to dla bezpieczeństwa, ponieważ jest to bardzo trudne. Introwertyk ma większą siłę hamowania różnych impulsów. Nie używa on zbędnych słów, jest oszczędny w przymiotnikach, jest małomówny. Ekstrawertyk powie: "kocham cię" osobie, którą zna 15 minut, a introwertykowi zajmie to dużo więcej czasu. Ich ekspresja jest dużo bardziej ograniczona i używają słów, które są obojętne – oznajmiła.
Natomiast z badań wynika, że większość z nas jest pomiędzy dwoma tymi typami.
– W pewnych sytuacjach z introwertyka można stać się ekstrawertykiem - oświadczyła dr Ewa Jarczewska-Gerc. - Wówczas należy popracować nad poziomem swojego pobudzenia - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Niezwykła drużyna mam-cheerleaderek. "Pokonujemy swoje słabości, jesteśmy dla siebie wsparciem"
Niezwykły głos 76-letniej Apolonii Nowak. "To jest chyba dar od Boga"
Pomysłowi rodzice i zakazane imiona. Agaton, Mojmir, a może Pandemia?
Autor: Dominika Czerniszewska