Agata Prawdzik na wrocławskim Nadodrzu - zupełnie jak ponad 500 lat temu wynalazca druku Jan Gutenberg - tłoczy słowa na papier. O swojej pracy i pasji opowiedziała w materiale Dzień Dobry TVN.
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, od kiedy dziecko gaworzy. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie, dlatego u jednych cały proces zaczyna się wcześniej, a u innych następuje nieco później. Jedno jest jednak pewne – to jeden z najzabawniejszych etapów rozwoju mowy!
Posypały się życzenia i komplementy.
Wielu rodziców i dziadków zastanawia się, co mogą oznaczać niektóre słowa wypowiadane przez współczesną młodzież. Z pomocą przyszli uczniowie z jednej ze szkół, którzy wyjaśnili nam, kim jest boomer, byczek i petek. Dzięki nim dowiedzieliśmy się także, kiedy należy używać takich określeń, jak: rel, cringe, essa czy slay.
Przemoc słowna, nazywana także psychiczną lub emocjonalną, odnosi się do działań werbalnych, takich jak ośmieszanie drugiej osoby, agresywne słowa kierowane do innych, obrażanie, wymuszanie poczucia winy.
Redakcja Dzień Dobry TVN przeprowadziła eksperyment i przekonała mieszkańców wielkiego falowca w Gdańsku do mówienia sobie: "Dzień dobry", a reporter "Faktów" TVN Jarosław Kostkowski opowiedział, jak łatwo zmienić świat na lepsze.
"Nie czekajmy"
Rodzina poznała ostatnie słowa zmarłego.
Dywagowanie to odchodzenie od tematu i mówienie na inny temat niż reszta osób w towarzystwie. Poloniści i językoznawcy zauważyli jednak, że od pewnego czasu Polacy używają słowa "dywagować" zamiennie ze słowami takimi "dyskutować", "omawiać".
Sprawdź, jakie inne wyrazy zdobyły uznanie jury.
Tatuaże - cytaty, to wyjątkowa kategoria, ponieważ najczęściej wyrażają nasze przekonania, słowa z którymi się utożsamiamy, postacie, czy życiowych mentorów. Pamiętajcie, że tatuaż zostanie na długie lata, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór. Podpowiadamy, jakie cytaty na tatuaż po polsku można wybrać. Sprawdź nasze propozycje.
Czym są polonizmy? O tym opowiedziała youtuberka i popularyzatorka języka polskiego Paulina Mikuła.
Czy każdy wyraz może zostać napełniony lękiem?
Behawiorystka o tym, jak uczą się czworonogi.
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został rozstrzygnięty. Decyzją glosujących zwycięstwo przypadło "śpiulkolotowi". Tuż za nim uplasowała się "naura", a trzecie miejsce na podium przypadło "twojej starej". Co znaczą słowa, które znalazły się w finałowej dwudziestce wyjaśnia Kamila Kalińczak.
Pod koniec roku Wydawnicto Naukowe PWN organizuje plebiscyt na młodzieżowe słowo roku, co ma miejsce już od wielu lat. Niedawno zakończył się pierwszy etap i wytypowanych zostało 20 finałowych słów, na które można głosować. Do kiedy odbywa się plebiscyt i jakie słowa znalazły się w finałowej dwudziestce? Odpowiadamy!
Wychowanie dziecka to jedno z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zadań w naszym życiu. Często, mimo wielu trudów i starań, docierają do nas słowa, których wolelibyśmy nigdy nie usłyszeć. Jakie są najgorsze teksty dzieci, jak sobie z nimi radzić i o czym mogą świadczyć? O tym powiedziała nam Natalia Supeł, psycholog dzieci i młodzieży.
Mogłoby się wydawać, że oczytanie wpływa na umiejętne dobieranie słów. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Zdaniem naukowców to typ osobowości wpływa na język, którym się posługujemy.
Słowo "dziaders" zyskało wyjątkową popularność na fali protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kogo określa i czy ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku? Rozmawialiśmy o tym z językoznawcą drem Arturem Czesakiem.
W plebiscycie na młodzieżowe słowo roku wygrało: XD. Co ono oznacza? O slangu młodzieżowym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z językoznawcą prof. Katarzyną Kłosińską, aktorem Jakubem Zdrójkowskim i polonistką z wykształcenia Katarzyną Bosacką. Zobaczcie, jakimi słowami młodzież wyznaje sobie miłość i co oznaczają słowa: smartwica i odjaniepawlać :)
Dzięki filmikom zamieszczanym w internecie powiedzenia w nich zawarte stają się kultowe i zaczynają być powszechnie używane. Należą do nich: "Forfiter" i "Ale urwał!". Oto historia tego drugiego.
Bloki przy Al. Solidarności w Warszawie może nie są najpiękniejsze, ale za to są najmilsze. Czego życzą sąsiadom i przechodniom? Czy miłe słowa wszystkim sprawiają radość? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. On też miał kilka miłych słów dla niektórych.
Czy mężczyzna może zmienić się dla kobiety? Na jakie poświecenia stać naszych gości? Co mężczyźni zrobili dla Katarzyny Dowbor? Co wspólnego ma kobieta z grzybami według Ryszarda Rembiszewskiego? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prezenter telewizyjny Ryszard Rembiszewski, psycholog Piotr Mosak, bramkarz z Radosław Majdan oraz jedyna kobieta w towarzystwie - Katarzyna Dowbor.
Arkadiusz Pruszak w wieku 16 lat stracił rękę. Autobus, którym wracał z wycieczki szkolnej uderzył w drzewo. Wypadek zmienił całe jego życie, jednak Arkadiusz nie załamał się. Jest jedyną osobą niepełnosprawną w Polsce, która zdobyła czarny pas w karate.