Jakie jest znaczenie słowa "dywagacje"?

Drewniane kostki do gry w scrabble .
Jakie jest znaczenie słowa "dywagacje"?
Źródło: Maks_Lab/Getty Images
Dywagowanie to odchodzenie od tematu i mówienie na inny temat niż reszta osób w towarzystwie. Poloniści i językoznawcy zauważyli jednak, że od pewnego czasu Polacy używają słowa "dywagować" zamiennie ze słowami takimi "dyskutować", "omawiać". Dywagacje to w rzeczywistości rozwlekanie danego tematu lub odchodzenie od konkretnej kwestii w trakcie rozmowy.

Dywagowanie oznacza odchodzenie od tematu. Nie można zatem dywagować na jakiś temat. Zamiast tego lepiej jest użyć stwierdzenia "deliberować na dany temat". Niestety wiele osób nie przestrzega tej reguły językowej, ponieważ nie zna znaczenia słowa dywagacje. Możemy wyróżnić kilka synonimów słowa "dywagacje": rozważanie, odchodzenie od tematu, deliberowanie, wchodzenie w dygresję, roztrząsanie. Należy pamiętać o tym, że dywagowanie nie oznacza przewlekłego mówienia lub pisania albo spekulowania, tylko odchodzenie od głównego tematu. Dywagacje to słowo, które obecnie rozwinęło swoje znaczenie. Taką sytuację językoznawcy nazywają pojawieniem się neosemantyzmów, czyli wyrazów o nowym znaczeniu. Polacy używają więc tego słowa niezgodnie z pierwotnym znaczeniem. Co ciekawe, stało się to na tyle popularne, że praktycznie nikogo nie razi. Dywagowanie oznacza właściwie to samo co kolokwialne stwierdzenie "lać wodę na dany temat". 

W jaki sposób prowadzić dyskusję, aby nie dywagować?

Podstawą każdej rozmowy jest komunikacja obustronna, w której nadawca i odbiorca wysyłają sobie komunikaty. Zdarzają się jednak osoby, które nie są w stanie skoncentrować się na danym temacie i zaczynają dywagować, czyli odchodzić od konkretnego tematu. W ten sposób dyskusja traci swój główny trzon i przechodzi na zupełnie inny temat.

Wyzwania językowe

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Takie błędy, że aż nóż się w kieszeni otwiera
Takie błędy, że aż nóż się w kieszeni otwiera
 „w” Ukrainie czy „na” Ukrainie?
„w” Ukrainie czy „na” Ukrainie?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Od malucha mówią w czterech językach
Od malucha mówią w czterech językach

Zdarza się oczywiście, że dywagacje mają sens. Przykładem mogą być dysputy filozoficzne lub zaawansowane treściowo rozmowy specjalistyczne, gdzie znaczenie ma szybkie przechodzenie z jednego tematu na drugi. Zwykle jednak, rozmawiając ze znajomymi lub wypowiadając się na dany temat w pracy lub na studiach, lepiej jest skoncentrować się na sednie wypowiedzi.

W trakcie dyskusji należy więc kierować się następującymi zasadami:

  • przestrzegać reguł komunikacyjnych (na przykład nie przerywać sobie wzajemnie);
    • określić główny temat dyskusji;
      • respektować swobodę wypowiedzi;
        • brać odpowiedzialność za głoszone poglądy;
          • być uczciwym wobec innych osób;
            • dzielić się własnymi opiniami z umiarem;
              • dokonywać podsumowania ustaleń.

                Dywagacje jako bariera komunikacyjna

                Skuteczna komunikacja wymaga zastosowania zasady 4K, na którą składają się: kontakt, komunikat, kod i kontekst. W trakcie porozumiewania się mogą oczywiście pojawić się różne bariery i zakłócenia. Hałas, muzyka, szumy oraz problem z operowaniem tym samym kontekstem mogą powodować kłopoty związane z efektywną komunikacją. Wśród innych barier komunikacyjnych można wymienić: różnice kulturowe, negatywne nastawienie do rozmówcy, sprzeczność komunikatu werbalnego z niewerbalnym, a także nieporozumienia.

                Dywagacje, lanie wody, przeskakiwanie z tematu na temat i deliberacje także są barierami komunikacyjnymi, które przeszkadzają w odbiorze. Zdarza się oczywiście, że osobowość niektórych ludzi sprawia, że są to osoby gadatliwe, ekscentryczne i nadmiernie ekstrawertyczne. Osoby, które nadmiernie odchodzą od tematu, powinny zdać sobie sprawę z tego, że mogą być postrzegane negatywnie przez otoczenie. Dlatego też powinny odkryć przyczynę takiego zachowania, a następnie postarać się poukładać swoje myśli i ćwiczyć koncentrację.

                Duże znaczenie ma także zaplanowanie rozmowy, spokojne oddychanie, wczucie się w sytuację rozmówcy i podchodzenie konstruktywnie do wszelkich napotkanych problemów. Lepiej jest więc mówić ściszonym głosem, słuchać rozmówcy i zadawać właściwe pytania, a nie odchodzić od głównego tematu i być nadmiernie gadatliwym. Nie bez znaczenia pozostaje również aktywne słuchanie, czyli dokładne śledzenie rozmowy i dopasowywanie się do drugiej strony. Bardzo ważne jest nawiązanie do tego, co powiedział wcześniej rozmówca. Przykładem może być sytuacja, w której znajomy opowiada o swoim spóźnieniu. W takim przypadku możemy nawiązać do tego, w jaki sposób się nie spóźniać i opisać swoje sposoby, na przykład taksówki, wstawanie przed czasem lub jazdę na rowerze. Prowadzenie rozmowy w taki sposób sprawia, że płynnie przechodzimy z tematu na temat, bez dywagacji oraz nadmiernego gadulstwa. Odchodzenie od tematu jest jedną z barier komunikacyjnych, dlatego w sytuacji codziennej rozmowy lepiej jest skoncentrować się na jednym temacie

                Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                Zobacz także:

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: Maks_Lab/Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości