Dywagowanie to odchodzenie od tematu i mówienie na inny temat niż reszta osób w towarzystwie. Poloniści i językoznawcy zauważyli jednak, że od pewnego czasu Polacy używają słowa "dywagować" zamiennie ze słowami takimi "dyskutować", "omawiać".
Czym są polonizmy? O tym opowiedziała youtuberka i popularyzatorka języka polskiego Paulina Mikuła.
Czy można uniknąć gaf językowych?
Ciałopozytywność to termin, który od dłuższego czasu odmieniany jest przez wszystkie tryby i przypadki. Zmiany, jakie zaszły w naszych głowach na przestrzeni lat widać najlepiej w języku, którym się posługujemy. W jaki sposób dziś mówimy o ciele? Na co zezwalamy, a na co już nie? O tym opowiada językoznawczyni, dr Małgorzata Majewska.
"Rrzucanie mięsem" pozwala wyrazić emocje, gdy brakuje słów. Po niecenzuralne słowa sięgamy często w złości oraz by wyrazić radość. Jakie są różnice między przekleństwem, inwektywami i wulgaryzmami? Dlaczego niektóre słowa mogą urazić bardziej niż inne?
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska, cyzelując i dobierając każde słowo, była w gościnie u samego prof. Jerzego Bralczyka, którego język giętki mówi wszystko to, co pomyśli głowa :).
Zdarzają się każdemu. Ale chodzi o to, by nie zdarzały się zbyt często. Przejęzyczenia, lapsusy, błędy stylistyczne i językowe. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy medioznawcę prof. Wiesława Godzica, który opowiedział nam o retoryce i polszczyźnie polityków.