Imiona, które w języku polskim brzmią neutralnie, wypowiadane za granicą mogą oznaczać coś niestosownego lub zabawnego. Powinni o tym pamiętać szczególnie ci rodzice, którzy zamierzają wychowywać dziecko w duchu międzynarodowej wspólnoty. Z czym kojarzy się Anka, a z czym Beata?
Znaczenia imion dla dzieci
Wielu przyszłych rodziców zachodzi w głowę, jak nazwać swoje potomstwo, by zachować równowagę pomiędzy ładnym brzmieniem imienia a jego oryginalnością i odpowiednim dopasowaniem do osobowości malucha. Dla niektórych ważne jest to, by nadane imię nie prowokowało innych osób do ewentualnego wymyślania mało przyjaznych przezwisk i nie kojarzyło się z czymś niestosownym bądź nazbyt zabawnym. Istotnym przy wyborze czynnikiem bywa również etymologia oraz znaczenie słowa, które ma identyfikować człowieka i towarzyszyć mu przez całe jego życie.
W czasach, w których granice między państwami są tak otwarte jak dziś, a znaczna część populacji wyznaje kosmopolityzm i określa siebie jako obywateli świata, przy podjęciu decyzji o nadaniu imienia dla noworodka rozważana bywa także kwestia translatologiczna. Rodzice, którzy chcą wychowywać dziecko w innym kraju, powinni pamiętać, że niektóre nazwy będą sprawiały cudzoziemcom niemały kłopot w wypowiadaniu. Fonetycznie mogą też być podobne do wyrazów, które w obcym języku mają zupełnie niezwiązane z imieniem, a nawet pejoratywne znaczenie.
Polskie imiona, które brzmią zabawnie dla obcokrajowców
Kto by przypuszczał, że jedno z najpopularniejszych imion - Anna - w powszechnie używanej wariacji "Anka" będzie wzbudzało śmiech u sąsiadów ze Skandynawii? Okazuje się, że w języku szwedzkim anka to po prostu kaczka. Skojarzenia ze zwierzętami mają również Bułgarzy, którzy słysząc imiona Kamil lub Kamila, od razu widzą przed oczami wielbłąda.
Podobne zagwozdki fonetyczne tyczą się Doroty oraz Oli. Pierwsze z imion w języku rosyjskim można przetłumaczyć jako wyrażenie "do buzi". Drugie natomiast w języku hiszpańskim jest najsłynniejszym powitaniem oznaczającym "cześć".
Zdziwienie na twarzach Greków wywoła z pewnością imię Amelia, ponieważ właśnie tak określa się w ich kraju osobę z niepełnosprawnością, która nie ma kończyn. Beata zainteresuje za to Rumunów. W ich języku to człowiek pod wpływem alkoholu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przyszły ojciec tęskni za byłą dziewczyną. Chce nadać córce jej imię. "Nie widzę problemu, żona już tak"
- Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2022 roku. To te rodzice wybierali najczęściej
- Nazwała syna pod presją teścia. Teraz żałuje. "Wciąż nie zwracam się do niego po imieniu"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: kobieta.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artfoliophoto/Getty Images