W jakim wieku współczesne kobiety chcą urodzić pierwsze dziecko? Nasze babki byłyby zaskoczone

Narodziny pierwszego dziecka. W jakim wieku kobiety chcą zajść w ciążę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
W czyjej obecności rodzić?
W czyjej obecności rodzić?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Narodziny pierwszego dziecka to wydarzenie, które diametralnie zmienia dotychczasowe życie rodziców. Coraz częściej zdarza się, że kobiety w wieku od 20 do 30 lat nie są na tę rewolucję jeszcze gotowe. Co stoi im na przeszkodzie do macierzyństwa? Czy to dyktowane egoizmem tzw. widzimisię, czy wręcz przeciwnie - objaw większej dojrzałości i odpowiedzialności?

Narodziny pierwszego dziecka a wiek matki - ankieta

Według danych GUS Polki coraz później decydują się na założenie rodziny. W 2021 roku średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko wynosił 29 lat, czyli zwiększył się o 6 lat w stosunku do statystyk obejmujących ostatnią dekadę XX wieku.

Za choć minimalne potwierdzenie występowania tego zjawiska można uznać wyniki ankiety przeprowadzonej w marcu bieżącego roku na jednej z facebookowych grup, która zrzesza niemal 12 tysięcy młodych kobiet z różnych miast. Forumowiczki podjęły temat planowania ciąży i na prośbę internautki o imieniu Paulina odpowiedziały na pytanie: "W jakim wieku zdecydowałyście się na pierwsze dziecko?".

Kwestia ta nie została poruszona bezpodstawnie. Autorka ankiety sama bowiem mierzy się z dylematami dotyczącymi macierzyństwa. - Ćwierć wieku minęło i odeszło już w zapomnienie, a biorąc pod uwagę moje plany zawodowe, to przez najbliższe 2 lata nie ma szans [na urodzenie dziecka - przyp. red.]. Dlatego się nad tym zastanawiam. Może trochę niepotrzebnie sobie wbijam do głowy, że "staro" zdecyduję się na pierwsze - zaczęła dyskusję.

W ankiecie wzięły udział 763 kobiety. 13% z nich nie planuje potomstwa w ogóle, natomiast najwięcej - bo aż 32% - pragnie doświadczyć macierzyństwa dopiero po ukończeniu 30. roku życia. A jak rozłożyły się pozostałe głosy? Uporządkowaliśmy je zgodnie z malejącą liczbą zaznaczonych odpowiedzi.

  • 21% - powyżej 30 lat,
  • 13% - nie planuje dzieci,
  • 12% - 28 lat,
  • 11% - 30 lat,
  • 9% - 27 lat,
  • 8% - 25 lat,
  • 8% - 29 lat,
  • 6% - 26 lat,
  • 5% - 24 lata,
  • 2% - mniej niż 20 lat,
  • 2% - 21 lat,
  • 2% - 23 lata,
  • 1% - 22 lata.

Dlaczego kobiety rodzą dzieci coraz później? Argumentacja ankietowanych

Biorące udział w ankiecie internautki nie tylko zaznaczyły zgodną z ich poglądami odpowiedź, lecz także podjęły próbę uargumentowania swoich decyzji. Okazuje się, że w większości przypadków za późne macierzyństwo odpowiadają trudności w znalezieniu odpowiedniego partnera do założenia rodziny oraz chęć zapewnienia dziecku niezbędnych warunków materialnych.

- Ja też kiedyś myślałam, że w wieku 25 lat będę już matką, ale życie wszystko zweryfikowało, bo w tym wieku nawet nie miałam chłopaka, tak że dziecko poczeka. Teraz mam 28 lat, więc jeśli w ogóle będę je [dziecko - przyp. red.] mieć, to po trzydziestce - wyjaśnia Dominika.

- Zawsze myślałam że będę miała 25, 26 lat. Z przodu trójka, a dalej nie widzę, aby w najbliższym czasie była okazja, żebym została mamą. Natomiast największym wyzwaniem okazało się dla mnie znalezienie odpowiedniego partnera i w sumie nadal trochę tak jest - wtóruje Inga.

- Mi minęła ćwiartka, a zawsze planowałam w wieku 24 lat. Jednak muszę mieć pewność, że będzie mnie na to dziecko stać bez odmawiania wszystkiego i jest to ważniejsze niż marzenie z dzieciństwa o rodzinie w wieku 20 lat - zaznacza Patrycja.

Niektóre z forumowiczek zauważyły, że ciąża kobiety po 30. roku życia może być obarczona większym ryzykiem, a starszym rodzicom, którzy nie mają energii dwudziestolatków, trudniej opiekować się maluchami.

- Faktycznie, moja jedna siostra urodziła, jak miała 22 lata i super wszystko, a druga jak miała 30 i już nie było tak fajnie. Ja planuję w wieku 28 lat. Chciałam wcześniej, ale no nie ma opcji - ocenia Jagoda.

Internautka Klara Roterska, która również wzięła udział w dyskusji, ma na ten temat nieco inne zdanie i apeluje, by osoby postronne nie wywierały presji na decydujące o swoim życiu kobiety.

- Ludzie powinni odpuścić z tym pospieszaniem. Naturalne, że ma się mniej energii w wieku 30 lat niż w 20. Ale na bycie rodzicem składa się więcej niż samo bieganie. Okres, kiedy dziecko potrzebuje, by ciągle nad nim stać i za nim biegać, trwa zaledwie kilka lat, a rodzicielstwo całe życie - przekonuje.

Myślę, że to dobrze, że wiek na pierwsze dziecko przesuwa się do przodu i więcej kobiet myśli o swojej sytuacji finansowej, psychicznej, życiowej niż o tym, żeby tych kilka lat było fizycznie łatwiejszych lub ciało szybciej wróciło do stanu sprzed ciąży. To de facto mniej ważne niż to, co jesteś w stanie dać dziecku jako dojrzała, ustabilizowana, doświadczona kobieta
- wyjaśnia Klara.

Część z ankietowanych zwróciła natomiast uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat termin "młoda mama" znacznie ewoluował i dostosował się do panujących trendów. Dziś w ten sposób określa się także kobiety rodzące w wieku 30+.

- Ja mam 29 lat i w moim otoczeniu mogłabym policzyć matki na palcach jednej dłoni, a większość moich koleżanek i przyjaciółek w najbliższym czasie nie planuje ciąży. Chyba wszystkie mamy świadomość, że poród jest łatwiejszy w wieku 20 lat, ale zbyt dużo tu straszenia, że po trzydziestce to niewykonalne i w ogóle tragedia. Jak tak patrzę nawet na celebrytów, to młode mamy są raczej 30+ - zauważyła internautka o imieniu Manuela.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości