Słowo Roku 2023. Językoznawcy dokonali innego wyboru niż internauci

Słowo Roku 2023 zostało wybrane. Na jakie padł wybór kapituły językoznawców, a na jaki internautów?
Słowo Roku 2023 zostało wybrane. Na jakie padł wybór kapituły językoznawców, a na jaki internautów?
Źródło: aga7ta/Getty Images
Ogłoszono wyniki 13. edycji plebiscytu na Słowo Roku. Organizowany jest on przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Które słowo wybrało kapituła, a które internauci?
DD_20221208_Essa_REP
Essa - młodzieżowe słowo roku 2022!
Źródło: Dzień Dobry TVN

Słowo roku 2023

4 stycznia ogłoszono Słowo Roku 2023. Kapituła językoznawców wybrała wyrażenie "sztuczna inteligencja". Wśród słów do wyboru znalazły się między innymi: kraken, granatnik, posłanka, wybory, patodeweloperka, inflacja i inne. Na drugim miejscu znalazło się słowo "wybory", a na trzecim ex aequo "inflacja" i "posłanka".

W poprzednich latach słowami roku były: w 2022 - wojna, w 2021 - szczepienie, a w 2020 - koronawirus. 

Słowo roku 2023 - decyzja internautów

Oprócz wyboru kapituły konkursu, również internautom oddano głos. Mogli oni brać udział w konkursie na słowo roku przez formularz na stronie sloworoku.uw.edu.pl Internauci wybrali jako słowo roku "wybory", na drugim miejscu znalazła się "sztuczna inteligencja", a na trzecim "inflacja".

Do wyboru były także inne słowa, a patodeweloperka, granatnik, gościni, opozycja czy referendum, znalazły się w puli wyrazów, które uzyskały ponad 100 głosów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: PAP/UW

Źródło zdjęcia głównego: aga7ta/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości