Boomerskie Słowo Roku zostało wybrane. Wiesz, kim jest "boomer" oraz czym różni się jego język od slangu młodzieżowego? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Kim jest boomer?
Zgodnie z definicją z języka polskiego, boomer to ironiczna nazwa osoby starszej, reprezentującej pokolenie "baby boom", urodzonego w latach 40., 50., albo 60. Znaczenie tego słowa ewoluowało przez lata.
- Były to osoby, które dorastały potem w czasach względnej prosperity w Stanach Zjednoczonych, w takim okresie stabilizacji rynku pracy, stabilizacji finansowej. Boomer dzisiaj to przede wszystkim stan umysłu, czyli generalnie można powiedzieć, że jest on niezależny już od wieku. Ale przede wszystkim tutaj chodzi o pewną postawę właśnie niezrozumienia, jakiegoś takiego krytycyzmu, narzucania oczekiwań, które dzisiaj są bardzo trudne do wypełnienia. Czyli chociażby, dlaczego nie masz całej pracy? Dlaczego znowu masz umowę śmieciową? A mieszkanie to kiedy ty będziesz mieć? - powiedziała dr Bogna Kietlińska z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Reporter Dzień Dobry TVN zapytał przechodniów, kim według nich jest boomer. Oto, jakie wyjaśnienia usłyszał:
- "Osoba starsza, która nie rozumie tego, co się dzieje teraz w internecie, w dzisiejszym świecie".
- "Nie rozumie żartów albo sarkazmu".
- "Twierdzi, że powinno się mówić inaczej, używając starych polskich słów".
- "Próbuje być śmieszny, a nie jest".
- "Pyta się mnie o różne rzeczy i myśli, że ja to robię, bo to było w jego modzie w jego latach, a teraz już nie jest".
- "A ty to masz jakąś dziewczynę? Bo w moim wieku to ja miałam już z dziesięć dziewczyn".
- "Mają często taką zamkniętą głowę".
Aktualnie boomerem można określić każdego, kto ma problem z zrozumieniem dzisiejszej rzeczywistości, niezależnie od wieku.
Boomerskie Słowo Roku
Żartobliwą odpowiedzią na popularny plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku, organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN, jest plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku 2023, którego pomysłodawcą jest Piotr Iskra, Iskrywiedzy.pl. W tym roku wygrało wyrażenie "Proszę ja ciebie". Czy młode pokolenie rozumie słowa, które kandydowały? Zobacz koniecznie materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Mateusz Sadowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN