Goście Dzień Dobry TVN mają swoje ulubione słowa. Czy znacie je?
Niektóre odpowiedzi zaskakują.
Właśnie poznaliśmy młodzieżowe słowo roku, którym zostało "rel". Jakimi jeszcze wyrażeniami posługują się nastolatkowie? Co oznacza "G", "FR" oraz "IMO"? Zapytał o to reporter Dzień Dobry TVN.
Wielu rodziców i dziadków zastanawia się, co mogą oznaczać niektóre słowa wypowiadane przez współczesną młodzież. Z pomocą przyszli uczniowie z jednej ze szkół, którzy wyjaśnili nam, kim jest boomer, byczek i petek. Dzięki nim dowiedzieliśmy się także, kiedy należy używać takich określeń, jak: rel, cringe, essa czy slay.
Boomerskie Słowo Roku zostało wybrane. Wiesz, kim jest "boomer" oraz czym różni się jego język od slangu młodzieżowego? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Czy wiesz, co znaczy "UwU", "siedemnaście" lub "essa"?
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został rozstrzygnięty. Decyzją glosujących zwycięstwo przypadło "śpiulkolotowi". Tuż za nim uplasowała się "naura", a trzecie miejsce na podium przypadło "twojej starej". Co znaczą słowa, które znalazły się w finałowej dwudziestce wyjaśnia Kamila Kalińczak.
Słowo "dziaders" zyskało wyjątkową popularność na fali protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kogo określa i czy ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku? Rozmawialiśmy o tym z językoznawcą drem Arturem Czesakiem.
W plebiscycie na młodzieżowe słowo roku wygrało: XD. Co ono oznacza? O slangu młodzieżowym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z językoznawcą prof. Katarzyną Kłosińską, aktorem Jakubem Zdrójkowskim i polonistką z wykształcenia Katarzyną Bosacką. Zobaczcie, jakimi słowami młodzież wyznaje sobie miłość i co oznaczają słowa: smartwica i odjaniepawlać :)