Czy "dziadersi" zostaną Młodzieżowym Słowem Roku? "Nie jestem wcale taki pewien, czy jest to twór młodego pokolenia"

Słowo "dziaders" zyskało wyjątkową popularność na fali protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kogo określa i czy ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku? Rozmawialiśmy o tym z językoznawcą drem Arturem Czesakiem.

Kim są "dziadersi"?

Okazuje się, że "dziadersami" mogą być osoby po 60-tce, a nawet po 20-tce. Tym słowem określa się bowiem nie osoby w określonym wieku, ale o danych poglądach. Zrobiło się o nim głośno za sprawą Strajku Kobiet i kontrowersyjnego wyroku TK w kwestii zaostrzenia aborcji. Wówczas "dziadersi" królowali na transparentach.

Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego 1 listopada zarejestrowało owe hasło i wytłumaczyło jego znaczenie. Czym jest? Definicja mówi:

Pogard. mężczyzna, zazwyczaj wpływowy, traktujący kobiety (rzadziej: osoby młode) w sposób lekceważący , protekcjonalny, przedmiotowy, przejawiający poczucie wyższości

Okazuje się jednak, że "dziaders" nie jest słowem nowym. Pojawiło się już wiele lat temu w oparach kawiarnianego dymu, w miejscu uczęszczanym przez krakowskich artystów starszego pokolenia. Funkcjonuje również w sieci.

Każde nowe słowo ma swoją prehistorię. Tzn. pojawiało się zapewne wcześniej i udało się znaleźć w Internecie użycia z ubiegłego lata, a nawet sprzed 3 lat. Co jeszcze ciekawe, nie jestem wcale taki pewien, czy jest to twór młodego pokolenia, czy pokolenia średniego

- powiedział w Dzień Dobry TVN językoznawca, dr Artur Czesak.

Popularne słowa wśród młodzieży

Młodzi często twierdzą, że popularność "młodzieżowego" słowa w świecie starszego pokolenia zaczyna się tam, gdzie owa popularność się kończy w ich świecie.

Możemy tylko się cieszyć, zastanawiać nad budową owego wyrazu, czyli prowadzić studia historyczne, a młodzież nam odjeżdża

- mówił leksykograf.

Dodał także, że obecnie popularnymi słowami są "byczkq" oraz "sztywniutko" zamiast "fajnie", które ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku 2020.

Najwięcej się dzieje w zakresie synonimów słowa "świetnie", "fajnie" , "przyjemnie", "sympatycznie", bo to były rozmaite "wyczesane", "totalne", "edżi", "dżezi", "seksi" itd. (...) "Sztywniutko", wczoraj gdzieś czytałem jakieś przecieki, że jest to jeden z typów Młodzieżowego Słowa Roku, na który to konkurs wpłynęło bodaj 90 tys. głosów. Tzn. że wszyscy żyjemy tym, chcemy być jak najmłodsi - także językowo - i nadążać

- powiedział w programie dr Artur Czesak.

Jak mówić po polsku, ale i po ludzku? Bralczyk, Miodek i Markowski ciekawie o języku. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!