Miłośnicy twórczości prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka z pewnością ucieszą się na wieść o tym, że w polskich księgarniach niebawem ukaże się kolejne dzieło autorstwa znanego duetu. Tematem przewodnim rozważań znanej i lubianej pary stał się tym razem humor i związane z nim frazeologizmy. Jak eksperci oceniają polski dowcip?
Wiele osób, nie tylko w wieku szkolnym narzeka na skomplikowaną gramatykę języka polskiego. Jednak jak się okazuje, nie taki diabeł straszy, jak go malują. Dr hab. Jacek Wasilewski napisał książkę, w której z humorem przeprowadza czytelników przez meandry polszczyzny.
Murzyn - to słowo, którym nie należy się posługiwać. Rada Języka Polskiego oficjalnie zaakceptowała opinię dr. hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, odradzającą użycie go w dyskursie publicznym rzeczownika. Czy rzeczownik ten będzie usuwany z tekstów kultury? Jak mówić lepiej?
W Internecie napisać można wszystko - szkoda tylko, że nie zawsze poprawnie. Językoznawcy łapią się za głowę, kiedy widzą błędy, które weszły w nawyk ludziom publikującym wpisy w sieci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego specjaliści opracowali raport o kondycji polskiej ortografii. Niestety nie jest ona najlepsza.
Słowo "dziaders" zyskało wyjątkową popularność na fali protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kogo określa i czy ma szansę stać się Młodzieżowym Słowem Roku? Rozmawialiśmy o tym z językoznawcą drem Arturem Czesakiem.
Hasło: "Polska dawaj", które znajdzie się na oficjalnym autokarze polskiej reprezentacji w piłce nożnej nie wszystkim przypadło do gustu. Jego krytycy mówią, że ma ono niepoprawną konstrukcję i jest zbyt rosyjskie. Jakie zatem błędy językowe zawiera? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy językoznawcę prof. Katarzynę Kłosińską?
Profesor Jerzy Bralczyk napisał książkę kulinarną. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Bartek Węglarczyk spotkał się w kuchni Państwa Bralczyków z profesorem i jego żoną, która krzątała się po kuchni. Jak robi się kopczyznę? Czy bigos to polskie danie? Czy śledzik jest mniejszy od śledzia?