Z jakich dowcipów śmieją się Polacy? "W humorze istotna jest spontaniczność"

Co nas śmieszy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Miłośnicy twórczości prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka z pewnością ucieszą się na wieść o tym, że w polskich księgarniach niebawem ukaże się kolejne dzieło autorstwa znanego duetu. Tematem przewodnim rozważań znanej i lubianej pary stał się tym razem humor i związane z nim frazeologizmy. Jak eksperci oceniają polski dowcip?

Humor widziany oczami językoznawcy i satyryka

Językoznawca prof. Jerzy Bralczyk i dziennikarz Michał Ogórek postanowili przyjrzeć się zagadnieniom blisko związanym z dowcipem Polaków. "A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co śmieszyło i śmieszy" to trzecia książka, która powstała dzięki ich współpracy. Rozmowa dotycząca specyficznego poczucia humoru, które przypisać można mieszkańcom konkretnych krajów czy regionów, a nawet poszczególnym grupom społecznym, z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym czytelnikom. Wydawnictwo pojawi się na sklepowych półkach 13 października 2021 roku.

Chcieliśmy być zabawni i jednocześnie mówić o tej zabawności. To nie jest łatwe. To tak jak kochać i mówić o miłości albo smucić się i mówić o tym smutku. To trochę się przełamuje

- wyznał prof. Jerzy Bralczyk. Dodał też, że zależy mu na pozytywnym odbiorze książki, bowiem z założenia powinna ona wywoływać uśmiech na twarzy czytelnika. Autorzy opowiadają w niej przecież o dawnym i współczesnym humorze.

Co wyróżnia polski humor?

Specyficzne poczucie humoru może łączyć małe społeczności, ale i całe narody. Polski dowcip uważany jest nawet za narzędzie, które pomogło nam wyjść obronną ręką z najtrudniejszych momentów w historii. Zdaniem autorów książki "A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co śmieszyło i śmieszy" ta opinia nie do końca pokrywa się jednak z rzeczywistością.

- Wszyscy mamy takie przeświadczenie, że humor Polaków jest fantastyczny i trzyma nas przy życiu. Przetrwaliśmy zabory, wszelkie możliwe okupacje i dyktatury właśnie dzięki temu. Boję się, że to nie jest do końca prawda. To autostereotyp, który też ma nas podtrzymać na duchu - ocenił Michał Ogórek.

W języku polskim nie brakuje za to związków frazeologicznych, które bawią nas nawet wtedy, gdy nie do końca zdajemy sobie sprawę z ich znaczenia. "sam jak palec", "sam jak kołek" czy "ścichapęk" to tylko niektóre ich przykłady.

- Język polski jest dla mnie miejscami radosny, to mnie cieszy. Oczywiście, potrafi wyrazić także i smutki, w dodatku bardzo precyzyjnie, ale chciałbym mówić tu głównie o radości - wyznał prof. Bralczyk. Zauważył też, że sytuacje, które wprawiają nas w dobry nastrój, zwykle nie mają nic wspólnego ze świadomym prowokowaniem śmiechu.

- W humorze istotna jest spontaniczność. Przemyślany dowcip nie jest już tak śmieszny, bo wiemy, że jest podporządkowany jakiejś organizacji myślowej. To spontaniczność w rozmowie sprawia, że pojawiają się nieoczkiwane rzeczy - podsumował językoznawca.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Horoskop na niedzielę. Jeden ze znaków nie powinien dzisiaj odbierać telefonów

Horoskop na niedzielę. Jeden ze znaków nie powinien dzisiaj odbierać telefonów

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na poniedziałek.

Horoskop na poniedziałek.

Nie żyje żona cenionego reżysera. Matka zamknęła syna za karę w bagażniku, popularny aktor przeszedł wielką metamorfozę. O czym jeszcze informowały media w sobotę, 13 kwietnia?

Nie żyje żona cenionego reżysera. Matka zamknęła syna za karę w bagażniku, popularny aktor przeszedł wielką metamorfozę. O czym jeszcze informowały media w sobotę, 13 kwietnia?

Chciał "przepalić" motorower po zimie. Pijany zabrał na przejażdżkę dziecko

Chciał "przepalić" motorower po zimie. Pijany zabrał na przejażdżkę dziecko

Sekretne życie bocianów. Dlaczego dochodzi do rozwodów? "Zdarzają się tragiczne przypadki"

Sekretne życie bocianów. Dlaczego dochodzi do rozwodów? "Zdarzają się tragiczne przypadki"

Contra-dating. Czy nowy trend w randkowaniu ułatwi znalezienie idealnego partnera?

Contra-dating. Czy nowy trend w randkowaniu ułatwi znalezienie idealnego partnera?

Nie żyje najstarsza polska instagramerka. 92-letnią Anię w sieci śledziło 105 tysięcy osób

Nie żyje najstarsza polska instagramerka. 92-letnią Anię w sieci śledziło 105 tysięcy osób