Język polski jest żywy i cały czas się zmienia. Wbrew pozorom niektóre słowa, które uznajemy za tzw. nowomowę tak naprawdę znane i używane są od wieków. Jakie to wyrażenia i jaka jest ich etymologia?
Konszabelant i pitolić - co to oznacza?
Mimo że "konszabelant" pojawia się w popularnej dziecięcej piosence, to tak naprawdę takiego słowa nie ma i nic nie znaczy. - Prawdopodobnie pochodzi z dźwiękowego przełożenia niemieckiej rymowanki - tłumaczył w programie "Co słychać?" językoznawca Mateusz Adamczyk.
Zupełnie inaczej jest z wyrazem "pitolić". Choć może się wydawać, że słowo jest skrótem lub po prostu zostało zmyślone, to tak naprawdę istnieje i ma całkiem długą historię. Człon "pit" to prawdopodobnie czynność związana z krojeniem tępym nożem i brakiem efektu. - To jest takie narzędzie, które nie do końca przystaje do tego, co chcemy osiągnąć. W związku z tym "pitolić" to jest też gadać od rzeczy - wyjaśnił specjalista.
Skąd się wzięło "ecie-pecie" i "bara-bara"?
- "Ecie-pecie" prawdopodobnie pochodzi z języka dziecięcego. Jest dużo słów, które pochodzą z tego języka, np. mama, babcia, tata, bo to są takie słowa, które powielają pewne sylaby - powiedział Mateusz Adamczyk.
Co ciekawe, z języka dziecięcego wywodzi się również określenie "bara-bara". - Pochodzi od dziecięcej zabawy "bara-bara buc", czyli zderzanie się głowami tak, jak robią to barany. Właśnie potem ta dziecięca, niewinna zabawa, przez to, że my tabuizujemy seks, przeszła na mówienie o seksie, dlatego na seks czasem mówimy "bara-bara" - dodał językoznawca.
Na uwagę zasługuje również słowo "brechtać". - Prawdopodobnie pochodzi jeszcze z prasłowiańskiego i jest takim wyrazem dźwiękonaśladowczym. Najpierw oznaczało dźwięki wydawane przez zwierzęta - podkreślił ekspert. A co oznaczało dawniej słowo "brechtać"? Dowiecie się tego z powyższego materiału.
Zobacz także:
- Wybrano Słowo Roku 2024. "Jest z nami od dawna, od XVI wieku"
- "Czemó sigma", czyli prof. Jan Miodek komentuje młodzieżowy slang
- Poznaliśmy słowo roku "Oxford English Dictionary". Co oznacza ten zwrot?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Co słychać?
Źródło zdjęcia głównego: Eerik/Getty Images