Wybrano Słowo Roku 2024. "Jest z nami od dawna, od XVI wieku"

Wybrano Słowo Roku 2024
Wybrano Słowo Roku 2024
Źródło: Jacques Julien/Getty Images
Instytut Języka Polskiego UW każdego roku organizuje plebiscyt na Słowo Roku. Choć o wynikach w tym plebiscycie decydowali specjaliści, to o zdanie zapytano również internautów. Co wybrali specjaliści, a co użytkownicy sieci?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

dwaj mężczyźni
“Czemó sigma?”
Źródło: Dzień Dobry TVN

W plebiscycie UW wybierane są słowa, które najlepiej odzwierciedlają ważne tematy i wydarzenia minionych dwunastu miesięcy.

Słowo Roku 2024. Jakie słowo wygrało?

Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki 14. edycji plebiscytu na Słowo Roku 2024. Eksperci z Instytut Języka Polskiego UW uznali, że najważniejszym słowem minionego roku jest "koalicja". - To nie jest nic dziwnego, ponieważ słowo "koalicja" występowało w mediach w ostatnim roku znacznie częściej niż w latach poprzednich. Słowo jest wygodne do komentowania, bo w zależności od tego, co do niego dodamy, to inaczej patrzymy na koalicję. Słowo Roku jest słowem bez żadnych dat dodanych do słowa "koalicja". Słowo to jest z nami od dawna, od XVI wieku i nie zmienia istotnie znaczenia - powiedział prof. Marek Łaziński, ogłaszając wyniki plebiscytu.

Drugie miejsce zajęło słowo "komisja", nawiązujące do komisji śledczych, a trzecie - "zetki", które odnosi się do pokolenia Z. Kolejne lokaty zajęły: "powódź", "rozliczenia", "babciowe" oraz "azyl".

Słowo Roku 2024. Co wybrali internauci?

Słowo minionego roku wybierali nie tylko eksperci, ale i internauci. Wśród użytkowników sieci zwyciężyła "sztuczna inteligencja", na drugim miejscu wskazano "babciowe", a na trzecim - "powódź". W tym roku w plebiscycie internetowym wyróżniono też odrębną kategorię - Studenckiego Słowa Roku - którym została "stołówka".

Warto przypomnieć, że w poprzednim roku plebiscyt wygrały "wybory". W 2022 - zarówno wśród ekspertów, jak i internautów - zwyciężyła "wojna". Natomiast słowem roku 2021 było "szczepienie", a 2020 - "koronawirus".

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości