Młodzieżowe Słowo Roku wybrane
Za nami kolejna edycja konkursu Młodzieżowego Słowa Roku, organizowanego od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. We wtorek 10 grudnia odbyła się finałowa gala plebiscytu w warszawskim PKiN, podczas której ogłoszono oficjalne wyniki głosowania.
Do finału tegorocznej edycji zakwalifikowały się słowa:
- aura,
- glamur / glamour,
- azbest,
- GOAT,
- bambik,
- oi oi oi baka,
- brainrot,
- oporowo,
- brat,
- riz / rizzler / rizz,
- cringe,
- sigma,
- czemó,
- skibidi,
- delulu,
- slay,
- fe!n / fein / fin,
- womp womp,
- Fr/FR,
- yapping.
W ubiegłym roku w konkursie PWN zwyciężyło słowo "rel", a Nagrodę Jury otrzymało "oddaje". Tegorocznym Młodzieżowym Słowem Roku został zwrot "sigma" To właśnie "sigma" został numerem jeden w głosowaniu internautów, które zakończyło się 30 listopada. Co oznacza to słowo?
Według słownika PWN "sigma" oznacza "określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w połączeniach, np. skibidi sigma, sigma rizz, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk".
W składzie tegorocznego jury znaleźli się językoznawcy zajmujący się polszczyzną młodzieży: prof. UJK dr hab. Anna Wileczek, (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), oraz Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”. Jurorów wspierał także doradczy zespół młodzieżowy z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz przedstawiciele PWN.
Znaczenie wszystkich finałowych słów poznasz pod tym linkiem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wkrótce poznamy Młodzieżowe Słowo Roku 2024. "Te zwroty tworzą dzisiejszy język młodzieżowy"
- "Womp womp", "brainrot" i "goat" wśród finalistów plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024
- Młodzieżowe słowa roku sprzed wielu lat. Co znaczy "kaplica", "hecny" i "klawo"?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Yagi Studio