"Womp womp", "brainrot" i "goat" wśród finalistów plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Czy wiesz, co znaczą?

GettyImages-1486724514
5 rzeczy, które warto wiedzieć o poranku
Źródło: Dzień Dobry TVN
Znamy już finałową grupę 20 słów i wyrażeń, które pojawią się w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Na liście zaprezentowanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN znajduje się między innymi "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Zwycięzca zostanie wyłoniony w głosowaniu internetowym. O szczegółach mówił w Dzień Dobry TVN Łukasz Jedliński z TVN24.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024 - finał

Do 30 listopada internauci zdecydują, które z 20 finałowych słów zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Jury przyzna także nagrodę za zgłoszenie najciekawszego słowa wraz z jego definicją. Wyniki głosowania poznamy na początku grudnia.

- To nie jest tak, że to muszą być nowe słowa. Po prostu są zgłaszane, a później możecie głosować i wybrać - wyjaśniał Łukasz Jedliński, prezentując cykl "5 rzeczy, które warto wiedzieć o poranku".

Wśród słów, które mają szansĘ na wygraną, są m.in. "aura", czyli inaczej mówiąc "pole energetyczne", które otacza danego człowieka. W sloganie młodych "mieć aurę" równa się z pozytywną oceną.

Szansę na podium ma również "azbest", który nawiązuje do humorystycznych filmów i memów o "wylewaniu azbestu" lub "bambik", czyli pogardliwe bądź pobłażliwe określenie kogoś, kto jest niedoświadczony.

Ponadto na liście znajduje się "brainrot". Jak czytamy w TVN24, to "pejoratywne określenie treści kulturowych i stylu komunikacyjnego, tworzonych przez młodych użytkowników TikToka, którzy należą głównie do pokolenia Alfa (osób urodzonych po 2013 roku) i są nieustannie "podłączeni" do mediów społecznościowych". W języku angielskim to dosłownie "gnicie mózgu".

W zestawieniu znalazł się też "brat" Niech nie zmyli was to znane słowo. Wśród młodzieży to określenie na "bachora", czyli "niegrzeczne, niesforne, bezczelne dziecko", a współczesne znaczenie wywodzi się od tytułu albumu piosenkarki Charli XCX (Charlotte Emma Aitchison).

"GOAT" i "slay" to Młodzieżowe Słowa Roku 2024?

W finałowej dwudziestce znalazło się również "delulu" pochodzące od angielskiego słowa "delusional", zwrot  "fe!n/fein/fin" oznaczający osobę uzależnioną lub obsesyjnie czegoś pragnącą.

Do konkursu zgłoszono także "Fr/FR" - skrót od ang. "for real" (naprawdę) - wyraz aprobaty najczęściej w komunikacji pisanej, ale niekiedy także w ustnej.

Słyszeliście o "Goat"? To akronim pochodzący od wyrażenia "Gratest of All Time" ("najlepszy w historii"), używany często w slangu. W finale znalazło się także "oi oi oi baka", czyli słowo ze świata anime. W języku japońskim "baka" odznacza idiotę, głupca.

Nie zabrakło również popularnego w sieci "rizz" - oznaczającego zespół zalet decydujących o atrakcyjności (także seksualnej) w oczach innych. Skrót ten wziął się od angielskiego słowa "charisma" (charyzma).

Kolejnym hasłem, które ma szansę wysoko się uplasować w głosowaniu, jest "sigma", czyli określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać.

Równie mocne jest "womp womp" używane do zasygnalizowania negatywnych emocji, najczęściej braku zainteresowania rozmową lub chęci jej zakończenia.

W finałowej dwudziestce po raz kolejne znalazło się słowo "skibidi", które nie ma wyraźnego znaczenia.

Głosowanie trwa na stronie sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości