Dziecko z ADHD w szkole
Katarzyna Sterecka, trenerka osób neuroatypowych uważa, że w polskich szkołach konieczna jest zmiana świadomości i podejścia do osób z ADHD. - Żeby kadra była doedukowana, ale też kwestia systemowa, tworzenie racjonalnych usprawnień, różnorodne materiały dydaktyczne, np. zamiast prezentacji - wideo, czy nagranie wykładu. Są osoby uczące się, którym łatwiej się słucha, niż czyta, osoby, które regularnie korzystają ze świadczeń medycznych, mają to usprawnienie w postaci dodatkowych nieobecności i rozliczania tego alternatywnie - powiedziała.
V Liceum Ogólnokształcące w Krakowie jest jedną z niewielu szkół w Polsce, które starają się wspierać uczniów z diagnozą ADHD. - Na przykład jest możliwość korzystania z zatyczek wygłuszających na sprawdzianach - tłumaczył Ross. - Potrzebuję miejsca, gdzie mogę się wybiegać, poskakać, [...], czasami robimy jakieś wyścigi na korytarzach - dodała Zlata. - Pani psycholog, pani pedagog mi pomagają, udzielają mi naprawdę ważnych rad, które często później używam w życiu codziennym. Dobry kontakt z nauczycielami ułatwia mi naukę i koncentrację - wyznała Nina.
Jak uczniowie pomagają młodym ludziom z ADHD?
Młodzież z V Liceum Ogólnokształcące w Krakowie postanowiła również samodzielnie edukować i szerzyć wiedzę o ADHD i neuroatypowości. Tak powstał projekt "Głos ciszy". - Nasz projekt skupia się głównie na osobach ze szczególną wrażliwością sensoryczną i zależy nam, żeby te osoby zostały zauważone i żeby też miały siłę walczyć o swoje prawa i o swoje potrzeby - stwierdziła Alicja.
- Dla mnie, myślę, szczególnie ważny jest sposób, w jaki się zajmujemy. Chodzi mi tutaj konkretnie o kontakt z ludźmi. Począwszy od uczniów podstawówek do poważnych dyrektorów różnych firm, dlatego, że w szkołach prowadzimy warsztaty. Natomiast jako projekt musimy też podejmować pewne współprace z różnymi poważnymi osobami i co jest niesamowite, kiedy tłumaczymy po co, to robimy, dlaczego, jak ten problem wygląda w społeczeństwie i dlaczego jest ważny, to te wszystkie osoby naprawdę nas słuchają - podkreśliła Hanna, zdiagnozowano u niej ADHD.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Diagnoza ADHD. Jakie gadżety pomagają nad nim zapanować?
- Objawy ADHD nie zawsze łatwo rozpoznać. "Bywają zamaskowane przez inne symptomy". Jakie?
- Depresja a ADHD. Red Lipstick Monster o życiu przed diagnozą: "Bardzo się denerwowałam na siebie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Filip Kmera
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN