"Jest to inny algorytm rozwoju układu nerwowego". Co jeszcze warto wiedzieć o spektrum autyzmu?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Prawdziwe życie w spektrum autyzmu
Prawdziwe życie w spektrum autyzmu
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Już 1 i 2 listopada na antenie TVN będzie można obejrzeć pierwsze odcinki programu "Autentyczni". Do udziału w nim zaproszono osoby w spektrum autyzmu. Co to jest? Jak się go rozpoznaje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Karolina Dyrda, psycholog, terapeutka oraz Radosław Machnica, tata 12-letniego Mateusza w spektrum autyzmu.

Autyzm, czyli co?

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. - Pojawia się już w wieku prenatalnym. Jest to inny wzór, inny algorytm rozwoju układu nerwowego - powiedziała w Dzień Dobry TVN Karolina Dyrda, psycholog, terapeutka.

Ten inny rozwój układu nerwowego pociąga za sobą problemy związane z komunikacją, relacjami społecznymi, a także pewną sztywność myślenia i zachowania. - Nie zawsze mówimy o tym, jako o zaburzeniu. Bardziej patrzymy na to, jak na zaburzenie w momentach, w których osoby, które mają taką diagnozę, nie są w stanie realizować różnych swoich zadań rozwojowych w określonym wieku. Natomiast te trzy cechy, czyli problemy w relacjach społecznych, komunikacji i cechy związane z taką sztywnością myślenia, zachowania to są te trzy podstawowe objawy spektrum - dodała specjalistka.

Radosław Machnica, tata 12-letniego obecnie Mateusza w spektrum autyzmu i współzałożyciel Fundacji "ALEKlasa" wyznał, że jego syn został zdiagnozowany w wieku 3 lat. - Moja żona wychwyciła pewne różnice. [...] Co ja zaobserwowałem, to były takie historie np. związane z porannym wyjściem do pracy. Ja wychodzę rano do pracy, podchodzę do windy i Mateusz musi wcisnąć guzik windy. Jeśli się nie udało, [...], to on wpadał np. w panikę, w [...] strach, lęk, bo to było złamanie pewnego schematu - tłumaczył nasz rozmówca.

Jakie są osoby ze spektrum autyzmu?

- To, co jest specyficzne, to są takie dwie cechy poznawcze. Jedna to jest teoria umysłu. Takie rozumienie społeczne, które wpływa na to, że osoba ma trudność z tym, żeby wyobrazić sobie, co myśli, czuje, jakie ma intencje druga osoba, nie jest w stanie przewidzieć jej reakcji, [...] nie jest w stanie do końca przewidzieć, co jest nietaktowne albo czy coś może kogoś urazić, [...] to jest jedna sprawa. A druga to jest centralna koherencja. To jest też taka funkcja poznawcza, która polega na tym, że inaczej się przetwarza informacje. Te informacje nie są przetwarzane w kontekście, tylko są przetwarzane poprzez szczegóły - powiedziała Karolina Dyrda.

Program "Autentyczni" - choć jeszcze nie miał swojej premiery, a już budzi kontrowersje. Czy słusznie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana