Autyzm, czyli co?
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. - Pojawia się już w wieku prenatalnym. Jest to inny wzór, inny algorytm rozwoju układu nerwowego - powiedziała w Dzień Dobry TVN Karolina Dyrda, psycholog, terapeutka.
Ten inny rozwój układu nerwowego pociąga za sobą problemy związane z komunikacją, relacjami społecznymi, a także pewną sztywność myślenia i zachowania. - Nie zawsze mówimy o tym, jako o zaburzeniu. Bardziej patrzymy na to, jak na zaburzenie w momentach, w których osoby, które mają taką diagnozę, nie są w stanie realizować różnych swoich zadań rozwojowych w określonym wieku. Natomiast te trzy cechy, czyli problemy w relacjach społecznych, komunikacji i cechy związane z taką sztywnością myślenia, zachowania to są te trzy podstawowe objawy spektrum - dodała specjalistka.
Radosław Machnica, tata 12-letniego obecnie Mateusza w spektrum autyzmu i współzałożyciel Fundacji "ALEKlasa" wyznał, że jego syn został zdiagnozowany w wieku 3 lat. - Moja żona wychwyciła pewne różnice. [...] Co ja zaobserwowałem, to były takie historie np. związane z porannym wyjściem do pracy. Ja wychodzę rano do pracy, podchodzę do windy i Mateusz musi wcisnąć guzik windy. Jeśli się nie udało, [...], to on wpadał np. w panikę, w [...] strach, lęk, bo to było złamanie pewnego schematu - tłumaczył nasz rozmówca.
Jakie są osoby ze spektrum autyzmu?
- To, co jest specyficzne, to są takie dwie cechy poznawcze. Jedna to jest teoria umysłu. Takie rozumienie społeczne, które wpływa na to, że osoba ma trudność z tym, żeby wyobrazić sobie, co myśli, czuje, jakie ma intencje druga osoba, nie jest w stanie przewidzieć jej reakcji, [...] nie jest w stanie do końca przewidzieć, co jest nietaktowne albo czy coś może kogoś urazić, [...] to jest jedna sprawa. A druga to jest centralna koherencja. To jest też taka funkcja poznawcza, która polega na tym, że inaczej się przetwarza informacje. Te informacje nie są przetwarzane w kontekście, tylko są przetwarzane poprzez szczegóły - powiedziała Karolina Dyrda.
Program "Autentyczni" - choć jeszcze nie miał swojej premiery, a już budzi kontrowersje. Czy słusznie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Objawy ADHD nie zawsze łatwo rozpoznać. "Bywają zamaskowane przez inne symptomy". Jakie?
- Jak zdobyć więcej zaufania do siebie? "Zawsze musiałam coś udowadniać"
- Nie wiesz jak zareagować, gdy ktoś cię poniża? Psycholog podaje kilka pomocnych zwrotów
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News