Szkoła bez ocen
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie przy ulicy 3 Maja będą mieli szansę zdobywać wiedzę w zupełnie nowym systemie. Dyrektor szkoły Piotr Wanat uważa, że trzeba dostosować szkołę do obecnej rzeczywistości i oczekiwań młodego pokolenia.
W związku z nowymi postanowieniami, na niektórych lekcjach uczniowie nie otrzymają tzw. ocen cząstkowych. Zmiany rozpoczną się od języka francuskiego. Nauczycielka Agnieszka Mynart ucząca klasy I i II zastosuje się do nowej zasady. Jednak według prawa oświatowego, będzie zmuszona wystawić stopnie na zakończenie semestru i roku szkolnego.
Co zamiast ocen w polskiej szkole?
Lekcje w dalszym ciągu będą odbywały się według planu podstawy programowej. Szkoła w każdym semestrze organizować będzie prace projektowe, podczas których uczniowie będą mogli zaliczyć partię materiału we własnym tempie. Na koniec semestru mają otrzymać informację, na jakim poziomie opanowali dany materiał.
W trakcie trwania przedmiotu z biegiem roku szkolnego, na języku francuskim mają pojawić się testy gramatyczne i leksykalne. Nie zostaną jednak ocenione w skali od 1 do 6, a każdy uczeń otrzyma szczegółowy opis. Skąd wziął się ten pomysł?
- Żeby nauczyciel nie równał wszystkich pod ten sam test, tylko zaakceptował uczniów takich, jakimi są - podkreślił Piotr Wanat w rozmowie z PAP.
- Uczeń ma być aktywny na lekcji, dostawać wskazówki, uczniowie mają uczyć się od siebie nawzajem, a nauczyciel ma być kierownikiem i pomocnikiem w procesie uczenia. (...) Szkoła powinna być atrakcyjnym i przyjaznym miejscem, do którego uczeń przychodzi z chęcią, a nie kojarzy go z przymusem - dodał.
Koniec prac domowych?
Postępowy dyrektor liceum w Rzeszowie ma już kolejny pomysł i otwarcie mówi, że nie jest zwolennikiem prac domowych. Jak twierdzi, czas na naukę jest na lekcji, a nie po lekcjach.
– Maturzysta, który przygotowuje się do egzaminu z języka polskiego, angielskiego, matematyki, rozszerza biologię i chemię, czy potrzebuje jeszcze pisać zadanie domowe z innego przedmiotu? Dla zabicia czasu w sobotę i niedzielę? – pyta retorycznie dyrektor placówki.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szkoła przyjazna dla uczniów w spektrum autyzmu
- Rankingoza bolączką polskiej szkoły
- Przyjazna szkoła bez stresu i traum? To możliwe
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: tvn24.pl, pap.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sydney Bourne/Getty Images