Jako dziecko została odebrana swojej biologicznej rodzinie. "Moja mama popełniła samobójstwo"

Ta, która przenosi góry
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ta, która przenosi góry
Ta, która przenosi góry
Jaki los spotkał dzieci rdzennych Kanadyjczyków?
Jaki los spotkał dzieci rdzennych Kanadyjczyków?
Martyna Wojciechowska – koniec sezonu
Martyna Wojciechowska – koniec sezonu
Martyna Wojciechowska powraca z fascynującymi bohaterkami
Martyna Wojciechowska powraca z fascynującymi bohaterkami
Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata
Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata
Martyna Wojciechowska świętuje urodziny!
Martyna Wojciechowska świętuje urodziny!
Martyna Wojciechowska i jej szczyty marzeń
Martyna Wojciechowska i jej szczyty marzeń
„Kobieta na krańcu świata” od kulis
„Kobieta na krańcu świata” od kulis
"Ta, która przenosi góry" - to tytuł najnowszego odcinka "Kobiety na krańcu świata". W Kanadzie Martyna Wojciechowska poznała Matricię Bauer, która została odebrana swojej biologicznej rodzinie w ramach programu Sixties Scoop. O szczegółach polityki w Dzień Dobry TVN opowiedziała autorka reportażu oraz dziennikarka i pisarka Joanna Gierak-Onoszko. 

"Kobieta na krańcu świata" - rdzenna mieszkanka Kanady

55-letnia Matricia Bauer mieszka w samym sercu Parku Narodowego Jasper w Górach Skalistych. - Moje oryginalne imię to Isko-achitaw waciy (ᐃᐢᑯ ᐃᐦᒋᑕ ᐘᒋᕀ), co oznacza Ta, która przenosi góry. Wywodzę się z Kri. To największa rdzenna grupa etniczna w Kanadzie. Tu są moje piękne zbiory zielarskie. Takie kobiety jak ja nazywa się specjalistkami od medycyny, ale ja wolę mówić o sobie kuchenna wiedźma - zaśmiała się rozmówczyni Martyny Wojciechowskiej.

Matricia Bauer jako dziecko została odebrana swojej biologicznej rodzinie w ramach kanadyjskiego programu Sixties Scoop.

- Moja mama nadużywała alkoholu. Popełniła samobójstwo i osierociła ośmioro dzieci. Zajęła się nami opieka społeczna. Nie wiedziałam nawet za wiele o mojej mamie. Miałam zaledwie kilka jej fotografii. Wiedziałam, że uczęszczała do szkoły z internatem, jak większość osób z jej pokolenia - tłumaczyła bohaterka programu "Kobieta na krańcu świata".

Celem programu Sixties Scoop była przymusowa asymilacja rdzennych dzieci z zachodnim społeczeństwem i pozbawienia ich kultury oraz społeczności.

- Rząd zabierał takie dzieci jak ja od rodziców i umieszczał w szkołach z internatem, by je cywilizować, edukować, nawracać, zabijać Indianina w dziecku. Byliśmy wykorzystywani psychicznie, emocjonalnie, fizycznie, seksualnie i finansowo. Mam 84 lata, jestem ocalała ze szkoły rezydencjalnej dla Indian - tłumaczyła Frieda, którą odwiedziła Matricia Bauer.

Jaki los spotkał dzieci rdzennych Kanadyjczyków? 

O szczegółach brutalnego programu Sixties Scoop oraz kulisach reportażu porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Martyną Wojciechowską i Joanną Gierak-Onoszko. 

- Kanadyjczycy opłakują dzieci, które nigdy nie wróciły ze szkoły do domów. Nie poprzez składanie wieńców i kwiatów, ale poprzez pokazywanie zabawek i bucików. Reportaż, który przywiozła nam z Kanady Martyna i jej ekipa jest niezwykły, bo pokazuje nie tylko to, co się wydarzyło w Kanadzie, ale też to jak Kanadyjczycy dzisiaj opłakują te ogromne krzywdy - mówiła Joanna Gierak-Onoszko. 

Posłuchaj całego wywiadu w materiale wideo:

Jaki los spotkał dzieci rdzennych Kanadyjczyków?
Jaki los spotkał dzieci rdzennych Kanadyjczyków?
Źródło: Dzień Dobry TVN

"Kobiet na krańcu świata" - gdzie i kiedy oglądać?

Nowe odcinki emitowane są w niedzielę o godz. 11:30 po Dzień Dobry TVN. Program dostępny jest również w Player.pl.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości