Archipelag San Blas to jeden z najpopularniejszych turystycznych kierunków w Panamie. Martyna Wojciechowska poleciała tam, żeby spotkać się z aktywistką i edukatorką Kandrą Erman. O sile tradycji ludności Guna oraz o ich walce o dom autorka programu "Kobieta na krańcu świata" opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Kandra - kobieta, która łamie tabu
Ludzie z całego świata odwiedzają Panamę, żeby beztrosko odetchnąć pod palmami. Jednak Martyna Wojciechowska przypłynęła na jedną z jej wysp, żeby spotkać kolejną inspirującą kobietę, Kandrę Erman
- Mam 34 lata i należę do ludu Guna. Robię w życiu mnóstwo rzeczy, nie wiem nawet, od czego zacząć. Przede wszystkim uczę turystyki. Jestem członkinią kongresu "Młodych Guna", jestem też w organizacji pozarządowej. Pracujemy z młodzieżą w regionie i walczymy o prawa ludzi rdzennych. Dodatkowo działam jako wolontariuszka w organizacji, która zajmuje się odbudową Rafy Koralowej - powiedziała Kandra.
O społeczeństwie Guna mówi się, że jest matrylinearne. Oznacza to, że choć kobiety rzadko pełnią rolę przywódców, to podejmują wszystkie decyzje dotyczące gospodarstwa domowego. Mężowie przyjmują nazwiska żon i wprowadzają się do ich rodzinnych domów.
Martyna Wojciechowska zapytała Kandrę, jak ludność Guna podchodzi do tematu spraw intymnych. - Dla nas, osób z rdzennej społeczności seks to temat tabu. Nam mówi się, że dzieci przynosi delfin - tłumaczyła Erman.
Martyna Wojciechowska o tonących wyspach w Panamie
W studiu Dzień Dobry TVN Martyna Wojciechowska opowiedziała nam o kolejnym, wyjątkowym odcinku programu "Kobieta na krańcu świata". Jej zdaniem archipelag San Blas w Panamie to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.
- Jednak to, co niestety jest przykre, to fakt, że na skutek działania człowieka, ocieplenia klimatu i podnoszenia się poziomu wody te wyspy toną - mówiła ze smutkiem podróżniczka i dziennikarka. - Już w tej chwili wśród członków ludu Guna mamy do czynienia z jedną z pierwszych migracji klimatycznych. Po prostu te tereny, na których oni żyli, przestają powoli istnieć - dodała.
Gościni Dzień Dobry TVN zuważyła, że w głównej bohaterce tego odcinka programu drzemie niesamowita siła. - Można powiedzieć, że całą swoją energię wkłada w to, żeby ratować te tereny - podkreśliła.
- To jest odcinek, który widzowie muszą zobaczyć. Przede wszystkim dlatego, że jest to kawałek świata, który ginie. A inna rzecz jest taka, że lud Guna ma bardzo ciekawe zwyczaje i tradycje. Niezależnie od wszystkiego, Kandra jest taką kobietą, która wniesie w życie dużo energii i pozytywnego nastawienia - podsumowała Martyna Wojciechowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Martyna Wojciechowska o problemach ze zdrowiem psychicznym córki. "Byłam tą zdesperowaną mamą"
- Kabula przed laty straciła rękę. Mimo niepełnosprawności realizuje swoją pasję
- Martyna Wojciechowska - związek z Przemkiem Kossakowskim
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News