Gin charakteryzuje się specyficznym, ziołowym, nieco gorzkawym smakiem. Znany jest głównie jako drink podawany z tonikiem i cytryną. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że alkohol ten może stać się składnikiem ciekawych połączeń smakowych. Z czym więc pić gin? Miesza się go m.in. z napojem, sokiem lub wermutem. Na bazie ginu powstają smaczne i pięknie wyglądające drinki na niemal każdą okazję.
Więcej:
- Jak domowymi sposobami przeprowadzić odtruwanie organizmu?
- Orzechówka – czy to rzeczywiście dobry lek na żołądek?
- Skąd nieletni biorą alkohol?
Jak pić gin?
Najbardziej znanym drinkiem, po jaki sięgają klienci restauracji i pubów, jest połączenie ginu z tonikiem i plasterkiem cytryny. Oczywiście niezbędny składnik stanowią także kostki lodu. Proporcje stosowane w tym drinku to 50 ml ginu na 200 ml toniku. Aby urozmaicić drink i nieco zmodyfikować jedno z najpopularniejszych połączeń, warto zamienić cytrynę np. na sezonowe owoce, takie jak truskawki, maliny, porzeczki czy jeżyny. Można także zabarwić płyn na niebiesko, wlewając kilka kropli blue curacao. Tego typu eksperyment sprawi, że dobrze znany gin z tonikiem zyska nowe oblicze, a organizator imprezy zaskoczy swoich gości. Z czym jeszcze pić gin? Pomysłów nie brakuje, a jednym z nich jest połączenie alkoholu ze sprite’em. W tym przypadku należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością napoju, który może całkowicie zneutralizować charakterystyczny gorzkawy smak ginu. Wśród drinków z ginem i sokiem powodzeniem cieszy się John Collins, czyli połączenie alkoholu ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, gazowaną wodą mineralną oraz syropem cukrowym, który można również zastąpić miodem. Drink łatwo się przygotowuje, a jego proporcje to 50 ml ginu, 60 ml wody, 30 ml soku oraz 15 ml syropu (lub dwie łyżki miodu). Aby jeszcze lepiej się prezentował, zaleca się wrzucenie kilku małych kolorowych owoców do środka. Gin z sokiem to lubiane połączenie, zwłaszcza że można nadać drinkowi różne smaki – alkohol doskonale smakuje z sokiem pomarańczowym lub porzeczkowym, ananasowym, grejpfrutowym. Smaczne koktajle powstają także z połączenia ginu i soku jabłkowego, bananowego albo żurawinowego. Czasami mogą wymagać delikatnego dosłodzenia, wszystko jednak zależy od indywidualnych upodobań.
Drinki z ginem: przepisy
Smaczne i egzotyczne drinki wcale nie muszą być trudne do przygotowania. Często wystarczy kilka składników, by stworzyć naprawdę zaskakujące i interesujące połączenia. Do przygotowywania drinków przyda się shaker i dużo lodu. Jedną z ciekawszych propozycji jest drink La Isla Bonita.
Składniki:
- 100 ml ginu,
- 50 ml soku z czarnej porzeczki,
- lód,
- sok z ¼ cytryny,
- plasterek cytryny,
- woda mineralna gazowana.
Przygotowanie:
1. Do shakera wrzuć kostki lodu, a następnie wlej gin i oba rodzaje soku.
2. Wszystkie składniki wymieszaj, przelej do szklanki.
3. Dolej wodę mineralną i udekoruj plasterkiem cytryny.
Równie prostym w przygotowaniu, dość słabym drinkiem jest Pożegnanie Lata. Szczególnie upodobały go sobie panie.
Składniki:
- 25 ml ginu,
- 100 ml soku żurawinowego,
- 15 ml soku z cytryny,
- 15 ml syropu lub soku z czarnej porzeczki,
- lód.
Przygotowanie:
1. Część lodu umieść w niskiej szklance, a resztę wrzuć do shakera.
2. Wlej gin i soki do shakera.
3. Wymieszaj składniki, przelej do szklanki.
4. Drink można udekorować wisienką lub plasterkiem cytryny.
Miłośnicy mocniejszych trunków powinni wypróbować drink będący połączeniem ginu, rumu i grenadyny. Słodki w smaku, cytrynowy i dość mocy, jest znany pod wdzięczną nazwą Stanley Coctail.
Składniki:
- 40 ml ginu,
- 40 ml rumu,
- 15 ml grenadyny,
- 15 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny,
- lód.
Przygotowanie:
1. Kieliszek koktajlowy ozdób wisienką.
2. Wszystkie składniki umieść w shakerze i wstrząśnij kilka razy.
3. Przelej płyn do kieliszka.
Jak pić gin i jakich połączeń unikać?
Choć gin można łączyć z sokami, napojami, wermutem czy szampanem, istnieją też smaki, których lepiej unikać. Ten alkohol nie sprawdzi się w połączeniu z czystą wódką, whisky lub tequilą, ani z wódkami owocowymi. Niekoniecznie będzie smakował w zestawieniu z koniakiem czy brandy. Mimo to niektórzy wykorzystują te alkohole do sporządzania drinków na bazie ginu, wszystko bowiem zależy od gustu, indywidualnych preferencji smakowych. Choć może to okazać się zaskoczeniem, gin łączony jest również z mlekiem, jajami, winami wytrawnymi i musującymi, a także z likierami kremowymi, owocowymi lub ziołowymi. Warto sięgać po drinki z napojami gazowanymi albo z sokami owocowymi. Doskonale smakuje też gin w połączeniu ze świeżym ogórkiem lub z sokiem wyciśniętym z tego warzywa.
Autor: Adrian Adamczyk