Szkoła dookoła świata
Nauka w szkole dla wielu dzieci jest przykrym obowiązkiem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że istnieją na świecie miejsca, gdzie najmłodsi marzą o możliwości edukacji, która daje im nadzieję na lepsze życie. Zamiast iść do szkoły, muszą zarobić na własne utrzymanie. Reporterka Marzena Figiel-Strzała w ramach cyklu "Dzieci Świata" przyjrzała się miejscom, w których dostęp do szkoły jest praktycznie niemożliwy.
Dziennikarka odwiedziła m.in. szkołę położoną w Himalajach, gdzie dzieci muszą pokonać trasę 5 kilometrów, by w ogóle rozpocząć naukę. Jak twierdzi reporterka, na świecie nadal zamieszkuje się miejsca oddalone od infrastruktury o kilkadziesiąt kilometrów, nie ma tam budynków ani odpowiednich nauczycieli. Dotyczy to m.in. społeczności plemiennych w Etiopii czy Namibii. W niektórych miejscach dostęp do edukacji jest udzielany tylko chłopcom, w innych zaś - rodzice nie chcą, by dzieci się uczyły, ponieważ wolą, aby pracowały w kopalni.
Edukacja w odległych zakątkach świata
Nauka w szkole dla mieszkańców Europy jest czymś oczywistym. Jak przekonuje Marzena Figiel-Strzała, w wielu miejscach na świecie dzieci mogą tylko pomarzyć o wykształceniu. Problemem jest brak budynków i nauczycieli, którzy mogliby zająć się podopiecznymi. Trudności dostarcza również dojazd do terenów pustynnych lub górskich.
- Jest ogromna różnica, jak wygląda rozmowa z dzieckiem, które chodzi do szkoły, a to, które niestety pracuje. [...] Codziennie w szkole dostajemy masę inspiracji, dowiadujemy się, że możemy być kosmonautą, naukowcem czy nauczycielem. [...] Jedynym sposobem, by wyjść z kręgu ubóstwa, jest edukacja. Bardzo dużo dzieci kończy tylko szkołę podstawową - tłumaczyła reporterka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieci świata w Etiopii. Jak wygląda praca na plantacji kawy?
- 3-letni chłopiec w fabryce papierosów. "To najmłodsze pracujące dziecko, jakie spotkałam"
- Marzena Figiel-Strzała w Indonezji: "Nie mogę się doczekać, kiedy pokażę państwu tę historię"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Marzena Figiel-Strzała
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski