Himalaje

  Himalaje

  Szerpowie, którzy towarzyszą himalistom, na co dzień narażają swoje zdrowie, a nawet życie. Wszystko po to, by móc zapewnić godny byt swoim najbliższym. Choć wierzą w istnienie świętych gór, które powinny zostać nietknięte przez człowieka, zdarza się, że łamią kulturowe tabu. Zapisy ich niezwykłej działalności znajdziemy w filmie Elizy Kubarskiej "Ściana cieni".

  W ciągu 20 lat Marcin Jakub Korzonek zorganizował wiele eskapad rowerowych, w czasie których odwiedził 40 krajów. Niedawno wrócił z wyprawy w Himalaje, gdzie na dwóch kółkach pokonał 10 przełęczy położonych na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. O swojej przygodzie opowiedział w Dzień Dobry TVN. Jak przygotował się kondycyjnie do tej podróży? Co wziął ze sobą w trasę? Czy w Himalajach dotknęła go choroba wysokościowa? Miał problemy z rowerem? Jakie niebezpieczeństwa czekają tam na podróżnych? Co mu dała ta wyprawa?

  Wanda Rutkiewicz: niesamowita kobieta i legenda już za życia. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został papieżem,... a Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Osiem lat później, jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak, zdobyła K2. Zmarła , próbując zrealizować swoje kolejne marzenie, na stokach Kanczendzongi w Himalajach.

  Sylwia Bajek pierwszy raz ruszyła w Himalaje, kiedy miała 20 lat. W 2017 roku postanowiła wspiąć się na najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Niestety nie udało się jej dotrzeć na samą górę. Dlaczego? Czy od małego lubiła wyzwania? Czym imponuje swojemu chłopakowi?

  O ekspedycji na K2, z Denisem Urubko rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska. Jaka atmosfera panowała podczas wyprawy? Dlaczego zdecydował się na samotny atak? "Spakowałem się i wyjechałem. Zdecydowałem, ze nie chce znajdować się w tym środowisku i pojechałem do domu, ale nie dlatego, że zima się skończyła".

  K2 drugi, co do wysokości Szczyt Ziemi. Mierzy 8611 m n.p.m. Jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą. Pod koniec ubiegłego roku polska ekipa pod wodzą Krzysztofa Wielickiego wyjechała do Pakistanu. Początkowo szło wszystko z planem. Niestety późniejsze wydarzenia oraz załamanie pogody spowodowały, że kierownictwo poinformowało o zakończeniu zimowej wyprawy na K2. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Bogusława Magrela, którego zapytaliśmy, co jego zdaniem tak naprawdę spowodowało, że polska ekipa postanowiła się poddać. Czy w jego ocenie decyzja Denisa Urubko o próbie samodzielnego ataku na K2 była słuszna?

  Elisabeth Revol: "Docieramy na szczyt, on mówi, że nic nie widzi, więc mówię - ok, oprzyj się na moim ramieniu, idziemy. Byliśmy na 8000 m. Na szczycie nie zostaliśmy nawet sekundy, ratowaliśmy życie. (...) Jeszcze w Pakistanie zapytano mnie czy wrócę kiedyś w Himalaje, odpowiedziałam, że tak. (...) To jest coś, co we mnie tkwi. Potrzebuję takich wypraw". Zobaczcie jak wyglądały kulisy wejścia na Nanga Parbat i akcji ratunkowej.

  W nocy himalaiści Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do Francuzki Elisabeth Revol. Niestety ze względu na niesprzyjającą prognozę pogody akcja poszukiwawcza Tomasza Mackiewicza została wstrzymana. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy krewną Tomka Małgorzatę Sulikowską, aby zapytać, czy rozumie decyzję ekipy o wstrzymaniu akcji, czy według niej to Tomek zdecydował, żeby Elisabeth zostawiła go i zaczęła schodzić, co się teraz dzieje z najbliższymi Tomka. Pojawiły się informacje, że Tomek i Eli zdobyli szczyt. Od kogo one pochodzą?

  Wczoraj Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol utknęli na ośmiotysięczniku Nanga Parbat w Pakistanie. Dzisiaj rozpoczęła się akcja ratunkowa, w której biorą udział himalaiści z bazy pod K2: Denis Urubko, Adam Bielecki, Marek Chmielarski, Marcin Kaczkan i Maciej Bedrejczuk. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa Fundacji imienia Jerzego Kukuczki Jerzego Natkańskiego, aby zapytać o prowadzenie akcji ratowniczych w górach i pasję wspinania.

  Czterdzieste urodziny dla wielu pań to moment przełomowy. Tego dnia postanawiają przewartościować swoje życie. Czy do tych kobiet należy bizneswoman Karolina Ferenstein-Kraśko, która w tym roku obchodziła swoje 40. urodziny? Jakie emocje towarzyszyły jej w dniu urodzin? Dlaczego Dominika Tajner-Wiśniewska na swoje 40. urodziny zamierza wybrać się w Himalaje? Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Agnieszka Bielecka: "Wspinają się ludzie, a ludzie nie są doskonali, (...) to nie jest tak, ze jesteśmy bliżej nieba, bliżej Boga i nagle wszyscy szlachetnieją". O kobietach w tym "brutalnym, męskim" świecie i o tym, czy w górach płeć ma znaczenie, rozmawialiśmy z Agnieszką Bielecką i Marianną Syrokomską-Kantecką.

  Jerzy Kukuczka jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. A jakim był mężem? Cecylia Kukuczka opowiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej o swoim małżeństwie z himalaistą i przeciwnościach losu.

  O zdobyciu tej góry zimą marzy wielu himalistów. Nie udało się to też polskim himalaistom, których wyprwa zakończyła się po 25 dniach. Nanga Pabrat, czyli "Naga Góra", nadal pozostaje jednym z dwóch ośmiotysięczników niezdobytych zimą. Zmaganią Adama Bieleckiego i Jacka Czecha przyglądała się ekipa Faktów TVN.

  Adam Bielecki i Jacek Czech chcieli zdobyć tej zimy szczyt Nanga Parbat. Niestety musieli się wycofać. Tuż po ich powrocie do Polski spotkał się z nimi dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Powiedzieli mu, co ich zachwyca w tamtejszych górach i wypadku Adama.

  Adam Bielecki i Jacek Czech chcą się zapisać na kartach zimowego himalaizmu. Ich celem jest położona w zachodnich Himalajach góra Nanga Parbat, która wciąż pozostaje jednym z dwóch ośmiotysięczników, które nie zostały zdobyte zimą. Zobaczcie, jak przebiega ich wyprawa.

  "Z Hałdy w Himalaje" - to projekt, w ramach którego dzieci z najbiedniejszych śląskich miast pojechały w podróż do Nepalu. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy uczestników wyprawy: Kamila Michalskiego, Patryka Czerwińskiego i Agatę Hybszer oraz Bartłomieja Marszałka z fundacji, która wspiera tę wyprawę. Teraz Ci młodzi ludzie chcą pomagać innym dzieciakom.