Himalaje

  Andrzej Bargiel ogłosił, że zamierza powrócić w Himalaje i ponownie zdobyć Mount Everest, po czym zjechać ze szczytu na nartach. Zdecydował się na jeszcze jedno utrudnienie. Czołowy polski skialpinista reaktywuje w ten sposób projekt Everest Ski Challenge, rozpoczęty w 2019 roku.

  Magdalena Madej od dzieciństwa chodzi po górach. Wychowała się w Zakopanem, a obecnie mieszka w Katmandu, stolicy Nepalu. Weszła na Ama Dablam (6812 m n.p.m.) i Lhotse (8516 m n.p.m.). Teraz śni jej się Mount Everest.

  Niezwykłe osiągnięcie naszej rodaczki. Kim jest Monika Witkowska?

  30 lat po śmierci himalaistki siostry Zielińskie postawiły pod Kanczendzongą czorten z jej portretem.

  Broad Peak to jeden z najgroźniejszych ośmiotysięczników i dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Znajduje się na granicy pomiędzy Pakistanem a Chinami. Od lat góra ta jest wyzwaniem dla wielu himalaistów. Niestety wyjście na szczyt jest niezwykle trudne, zwłaszcza w zimie.

  "Płacą wysoką cenę".

  Himalaje to góry widoczne z kosmosu. Plemiona mieszkające u ich stóp uważają je za święte, a pasjonaci gór marzą o zdobywaniu ich szczytów. W Himalajach straciło życie kilkaset osób – za każdym razem był to skutek choroby wysokościowej, wycieńczenia, lawiny lub upadku.

  Michał i Bartosz chcą łazikiem zdobyć Himalaje.

  Anna Tybor - polska narciarka wysokogórska, która jako pierwsza kobieta na świecie dokonała zjazdu z Manaslu bez dodatkowego tlenu. Jakie trudności napotkała? Jakie są jej kolejne plany?

  Góra Mount Everest to najwyższy szczyt Korony Ziemi, często nazywany Dachem Świata. Wspinaczka i wejście na Mount Everest to od zawsze marzenie każdego himalaisty. Dowiedz się, jaka jest jej wysokość, ile zajmuje jej zdobycie i jaka temperatura panuje na szczycie.

  Najlepsza polska skialpinistka Anna Tybor zamierza we wrześniu zdobyć ośmiotysięcznik Manaslu i zjechać z niego na nartach. Zdradziła, jak wyglądają przygotowania do takiej wyprawy, począwszy od treningu, logistyki i na kosztach kończąc.

  Eberhard Jurgalski twierdzi, że wielu zdobywców Himalajów, nigdy nie stanęło na szczycie przynajmniej trzech z czternastu ośmiotysięczników. Niemiecki badacz z uwagą analizuje wszystkie wyprawy oraz orzeka, czy podczas tych zakończonych sukcesem rzeczywiście udało się dotrzeć na szczyt.

  Nepal stawia czoła indyjskiej odmianie koronawirusa, która zbiera coraz większe żniwo na całym świecie. Władze zwróciły się z dramatycznym apelem do wspinaczy, prosząc o butle na tlen, których brakuje w lecznicach. O tragicznej sytuacji w Nepalu opowiadają himalaistka Monika Witkowska oraz podróżniczka Magda Jończyk.

  Kílian Jornet Burgada jest najszybszym człowiekiem w górach. Trenuje 7 dni w tygodniu, a lista jego osiągnięć nieustannie się wydłuża. Trudno go złapać - także na wywiad. Na szczęście mimo (dosłownego) zabiegania, udało mu się znaleźć dla nas chwilę i opowiedzieć o swojej pasji.

  Magdalena Gorzkowska to himalaistka, która kilka tygodni temu próbowała wejść na K2. Niestety z powodu problemów ze zdrowiem musiała zrezygnować z dalszej wspinaczki. Jak się czuje dzisiaj? Jak wspomina wyprawę? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawiała z Pauliną Krupińską i Damianem Michałowskim.

  Magdalena Gorzkowska to polska himalaistka, która próbowała zimą zdobyć K2. W czwartek rano została jednak ewakuowana helikopterem z bazy. Kobieta z poważnym zatruciem trafiła do szpitala w Skardu. Teraz jest już w Islamabadzie. Co się wydarzyło? Jak teraz się czuje? O tym opowiadała w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

  Atanas Skatow, bułgarski alpinista nie żyje. Mężczyzna zginął w nocy z czwartku na piątek podczas zdobywania drugiego najwyższego szczytu na świecie - K2. Alpinista był jednym z uczestników komercyjnych wypraw atakujących górę zimą.

  Szczyt K2 został zdobyty zimą. O niezwykłym osiągnięciu poinformował w mediach społecznościowych Nirmal Purja, jeden z 10 himalaistów, którzy razem weszli na ośmiotysięcznik. Do sieci trafiło także nagranie, na którym została uwieczniona historyczna chwila. Zobacz to wyjątkowe wideo.

  Waldemar Kowalewski wybrał się na wyprawę na K2. Niestety musiał zrezygnować z dalszej wspinaczki ze względów zdrowotnych. Jak sytuacja wyglądała na miejscu? Waldemar oraz jego brat Michał opowiedzieli o tym w Dzień Dobry TVN.

  Waldemar Kowalewski weźmie udział w międzynarodowej wyprawie na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Himalaista poinformował w swoich mediach społecznościowych, że 20 grudnia, wraz z himalaistami z całego świata, rusza na ekspedycję mającą na celu zdobycie K2. Nam opowiedział, jak przygotowuje się do wyprawy w takim okresie.

  Podczas wspinaczki na szczyt w paśmie Karakorum w północnym Pakistanie zginął polski himalaista Michał Ilczuk. Jego partner Jakub Bogdański jest bezpieczny i został ewakuowany przez helikopter do Gilgit.

  Szerpowie, którzy towarzyszą himalistom, na co dzień narażają swoje zdrowie, a nawet życie. Wszystko po to, by móc zapewnić godny byt swoim najbliższym. Choć wierzą w istnienie świętych gór, które powinny zostać nietknięte przez człowieka, zdarza się, że łamią kulturowe tabu. Zapisy ich niezwykłej działalności znajdziemy w filmie Elizy Kubarskiej "Ściana cieni".

  W ciągu 20 lat Marcin Jakub Korzonek zorganizował wiele eskapad rowerowych, w czasie których odwiedził 40 krajów. Niedawno wrócił z wyprawy w Himalaje, gdzie na dwóch kółkach pokonał 10 przełęczy położonych na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. O swojej przygodzie opowiedział w Dzień Dobry TVN. Jak przygotował się kondycyjnie do tej podróży? Co wziął ze sobą w trasę? Czy w Himalajach dotknęła go choroba wysokościowa? Miał problemy z rowerem? Jakie niebezpieczeństwa czekają tam na podróżnych? Co mu dała ta wyprawa?

  Wanda Rutkiewicz: niesamowita kobieta i legenda już za życia. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został papieżem,... a Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Osiem lat później, jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak, zdobyła K2. Zmarła , próbując zrealizować swoje kolejne marzenie, na stokach Kanczendzongi w Himalajach.

  Sylwia Bajek pierwszy raz ruszyła w Himalaje, kiedy miała 20 lat. W 2017 roku postanowiła wspiąć się na najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Niestety nie udało się jej dotrzeć na samą górę. Dlaczego? Czy od małego lubiła wyzwania? Czym imponuje swojemu chłopakowi?

  O ekspedycji na K2, z Denisem Urubko rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska. Jaka atmosfera panowała podczas wyprawy? Dlaczego zdecydował się na samotny atak? "Spakowałem się i wyjechałem. Zdecydowałem, ze nie chce znajdować się w tym środowisku i pojechałem do domu, ale nie dlatego, że zima się skończyła".

  K2 drugi, co do wysokości Szczyt Ziemi. Mierzy 8611 m n.p.m. Jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą. Pod koniec ubiegłego roku polska ekipa pod wodzą Krzysztofa Wielickiego wyjechała do Pakistanu. Początkowo szło wszystko z planem. Niestety późniejsze wydarzenia oraz załamanie pogody spowodowały, że kierownictwo poinformowało o zakończeniu zimowej wyprawy na K2. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Bogusława Magrela, którego zapytaliśmy, co jego zdaniem tak naprawdę spowodowało, że polska ekipa postanowiła się poddać. Czy w jego ocenie decyzja Denisa Urubko o próbie samodzielnego ataku na K2 była słuszna?

  Elisabeth Revol: "Docieramy na szczyt, on mówi, że nic nie widzi, więc mówię - ok, oprzyj się na moim ramieniu, idziemy. Byliśmy na 8000 m. Na szczycie nie zostaliśmy nawet sekundy, ratowaliśmy życie. (...) Jeszcze w Pakistanie zapytano mnie czy wrócę kiedyś w Himalaje, odpowiedziałam, że tak. (...) To jest coś, co we mnie tkwi. Potrzebuję takich wypraw". Zobaczcie jak wyglądały kulisy wejścia na Nanga Parbat i akcji ratunkowej.

  W nocy himalaiści Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli do Francuzki Elisabeth Revol. Niestety ze względu na niesprzyjającą prognozę pogody akcja poszukiwawcza Tomasza Mackiewicza została wstrzymana. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy krewną Tomka Małgorzatę Sulikowską, aby zapytać, czy rozumie decyzję ekipy o wstrzymaniu akcji, czy według niej to Tomek zdecydował, żeby Elisabeth zostawiła go i zaczęła schodzić, co się teraz dzieje z najbliższymi Tomka. Pojawiły się informacje, że Tomek i Eli zdobyli szczyt. Od kogo one pochodzą?

  Wczoraj Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol utknęli na ośmiotysięczniku Nanga Parbat w Pakistanie. Dzisiaj rozpoczęła się akcja ratunkowa, w której biorą udział himalaiści z bazy pod K2: Denis Urubko, Adam Bielecki, Marek Chmielarski, Marcin Kaczkan i Maciej Bedrejczuk. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa Fundacji imienia Jerzego Kukuczki Jerzego Natkańskiego, aby zapytać o prowadzenie akcji ratowniczych w górach i pasję wspinania.