Monika Witkowska to druga Polka, która stanęła na K2, drugim najwyższym co do wysokości szczycie Ziemi. Jeszcze do niedawna był ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. To niezwykłe osiągnięcie naszej rodaczki i jej trzecie podejście do góry.
Polka zdobyła szczyt K2
W piątek (22 lipca 2022 roku) o godzinie 5:59 Monika Witkowska zdobyła szczyt K2 - dowiedzieliśmy się z fanpage'u himalaistki. Jest ona drugą Polką, która zdobyła ten szczyt (w trzeciej próbie). Pierwszą naszą rodaczką, która zdobyła ośmiotysięcznik w Karakorum, była Wanda Rutkiewicz, Witkowska powtórzyła ten wyczyn 36 lat po swojej poprzedniczce.
Szczyt K2 (8 611 m) uchodzi za najtrudniejszy technicznie ośmiotysięcznik. Przez Rutkiewicz po raz pierwszy został zdobyty 23 czerwca 1986 roku.
Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Monika Witkowska zdobyła K2
Polska himalaistka już trzeci raz próbowała swoich sił w zdobyciu K2. Za pierwszym i drugim razem pandemia uniemożliwiła jej wejście na szczyt. Tym razem jednak czuła, że się to uda i tak się stało.
- Była bardzo dobrze przygotowana, tlenu używała minimalnie, ze względu na swoją wadę serca, czuła się po prostu silna - można przeczytać na fanpage'u podróżniczki. Z jej relacji wynika, że ostatni etap wspinaczki był szczególnie trudny ze względu na pokryte lodem pionowe ściany oraz legendarne wąskie przejście nazywane "szyjką butelki". Osiągnięcie to było najprawdopodobniej najtrudniejszą wspinaczką w karierze Polki.
Monika Witkowska - kim jest?
Monika Witkowska to polska podróżniczka, himalaistka, żeglarka, ale także żeglarka, dziennikarka i pisarka. Jest również przewodniczką wypraw trekkingowych. Wchodzi ona w skład Kapituły Konkursu Kolosy, który przyznaje nagrody podróżnicze w kategoriach, między innymi podróży, alpinizmu i żeglarstwa. Na swoim koncie ma już zdobycie szczytu Mount Everest w 2013 roku, Manlasu w 2018 i Lhotse w 2019, a w tym roku dołączył do tego najtrudniejszy szczyt ośmiotysięczników - K2.
Urodziła się w 1966 roku w Warszawie, a swoje życie poświęciła podróżom, w trakcie których odwiedziła 180 krajów. Większość z wypraw to samodzielne wyjazdy plecakowe. Swoje podróże łączy ze sportami, nierzadko ekstremalnymi, jak nurkowanie, zdobywanie szczytów górskich, narciarstwo, żeglarstwo, a także spory powietrzne, jak skoki spadochronowe czy loty na paralotniach i motolotniach. Jest autorką licznych publikacji, przewodników i artykułów w czasopismach podróżniczych.
Zobacz także:
- Himalaje – najwyższe góry świata. Ciekawostki, klimat, szczyty
- Pierwszy 6-latek wyrusza do bazy pod Mount Everest. "Musimy zrobić wszystko, żeby ta wyprawa odbyła się bezpiecznie"
- 35 lat temu Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza kobieta, zdobyła K2. "Po zejściu była wymizerowana jak zjawa"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: Kitti Boonnitrod/Getty Images