himalaiści

  himalaiści

  O himalaistach i ich niezwykłych wyczynach powstają wywiady, artykuły czy książki. Kiedy oni zdobywają największe góry świata, ich żony toczą walkę z codziennością, tęsknotą i lękiem przed utratą najbliższych. Co czują kobiety, których partnerzy zdobywają najwyższe szczyty? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Kasia Zdanowicz, dziennikarka TVN24, autorka książki "Zawsze mówi, że wróci" oraz Elżbieta Dąsal, żona Mirka "Falco" Dąsala. 

  Polscy himalaiści zamierzali jako pierwsi zdobyć zimą szczyt K2. Niestety wyprawa nie poszła po ich myśli. Jak ją oceniają z perspektywy czasu? Czy akcja ratunkowa na Nanga Parbat mogła mieć wpływa na ich wyprawę? Czy duże zainteresowanie mediów im przeszkadzało? Rozumieją zachowanie Denisa Urubko? Zamierzają podjąć kolejną próbę zdobycia K2 zimą? W Dzień Dobry TVN gościliśmy czterech członków zimowej wyprawy: Piotra Tomalę, Marcina Kaczkana, Rafała Fronię i Marka Chmielarskiego.

  Okazuje się, że himalaiści przebywający w górach powyżej 8 tys metrów nad poziomem morza mają tak samo niskie ciśnienie krwi, jak pacjenci na oddziale intensywnej terapii. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Roberta Szymczaka, himalaistę i lekarza, który pomagał przy akcji ratunkowej w Nangat Parbat. Według Roberta Szymczaka mózgi himalaistów w strefie śmierci mają zaburzone funkcje poznawcze. Co to znaczy?

  Elisabeth Revol to himalaistka, która ze zmarłym tragicznie Tomaszem Mackiewiczem zdobyła Nangę Parbat. Po akcji ratunkowej przebywa obecnie w szpitalu we francuskich Alpach. W pierwszym wywiadzie udzielonym po powrocie z Pakistanu opowiedziała, co się wydarzyło, po tym, jak z Tomkiem weszli na szczyt ośmiotysięcznika. W jakim stanie był polski himalaista, kiedy go opuszczała? Dlaczego zaczęła schodzić sama? Czy po tej tragedii zamierza wrócić do wspinaczki?

  Denis Urubko i Adam Bielecki w grudniu wyruszają na K2. Chcą wejść zimą na ośmiotysięcznik wschodnią ścianą. Nikt nigdy temu nie podołał. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Denisa Urubko i Adama Bieleckiego. Jak przygotowują się do wyprawy?

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy himalaistów: Włodzimierza Kierusa i Bogusława Magrela, by porozmawiać z nimi o wyprawie na Nanga Parbat. Z jakim ryzykiem wiąże się tak wyprawa? Czy himalaistom nadal grozi atak ze strony terrorystów? Z czym zmagają się himalaiści podczas takie wyprawy?