Historie żon himalaistów. Jak wysoko sięga miłość? "Każdy chciał sensacji, tragedii i łez"

Jak wysoko sięga miłość - historie żon himalaistów
Źródło: Dzień Dobry TVN
O himalaistach i ich niezwykłych wyczynach powstają wywiady, artykuły czy książki. Kiedy oni zdobywają największe góry świata, ich żony toczą walkę z codziennością, tęsknotą i lękiem przed utratą najbliższych. Co czują kobiety, których partnerzy zdobywają najwyższe szczyty? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Kasia Zdanowicz, dziennikarka TVN24, autorka książki "Zawsze mówi, że wróci" oraz Elżbieta Dąsal, żona Mirka "Falco" Dąsala. 

"Zawsze mówi, że wróci" – książka o kobietach himalaistów

Sukcesy himalaistów przyciągają zainteresowanie mediów i fanów. Ich niezwykła pasja i wola walki sprawiają, że dla wielu stają się bohaterami. Gdy oni docierają do miejsc dla innych nieosiągalnych i zdobywają najwyższe szczyty świata, ich bliscy zostają w domach, czekając na powrót ukochanych mężów i ojców. Kasia Zdanowicz, dziennikarka TVN24 napisała książkę, której bohaterkami są życiowe partnerki himalaistów.

- Był pewien klucz, chciałam pokazać żony, partnerki ludzi, którzy mają absolutną miłość do gór i to jest ich pasja. Ale to nie jest tak, że miałam całą listę osób, z którymi chciałabym porozmawiać. Robiłam to bardzo symetrycznie, zaczęłam od Kasi Wielickiej. Zafascynował mnie wywiad z nią. Między Krzyśkiem a Kasią jest spora różnica wieku, interesowało mnie, jak oni poukładali swoje życie, jak dopełnili się swoimi pasjami, jak zbudowali swój normalny dom – mówiła Kasia Zdanowicz.

Kobiety himalaistów. "Nikt nie chciał słuchać normalnej historii"

Jedną z bohaterek książki jest Elżbieta Dąsal, żona Mirka "Falco" Dąsala, który zginął w 1989 podczas wyprawy na Mount Everest.

- Krzysiek Wielicki powiedział mi o Eli Dąsal. Ja nie znałam wcześniej Eli, nie znałam Falco, nie byłam w tym środowisku wspinaczy, himalaistów, więc to też było dla mnie odkrywanie poszczególnych osób, himalaistów i ich żon, partnerek – przyznała Kasia Zdanowicz.

Elżbieta Dąsal początkowo nie była chętna, aby podzielić się z dziennikarką swoją historią. Po śmierci męża kobieta musiała nie tylko zmierzyć się z tragedią, ale także z zainteresowaniem mediów.

- Dla mnie to była tragedia, dla dziennikarzy sensacja. Pojawiali się ciągle z tymi samymi pytaniami, jedni chcieli pisać książkę, drudzy artykuły. Był pomysł, żeby zrobić film. Oczekiwali ode mnie, że mam ołtarz w domu, że będę brana na czarno, a tu trzeba żyć dalej. Nikt nie chciał słuchać normalnej historii, jak ja żyję, co ja robię. Każdy chciał sensacji, tragedii i łez – wspominała Elżbieta Dąsal.

Choć za miłość do gór czasem płaci się najwyższą cenę, to większość żon himalaistów również się wspina.

- Większość żon, dziewczyn chodzi po górach. Myśmy się też poznali w górach, ja chodziłam po jaskiniach, byłam speleologiem – dodała Elżbieta.

Mirosław "Falco" Dąsal planował zrezygnować z wyjazdów w Himalaje i po powrocie z wyprawy na Mount Everest chciał się zająć innymi pasjami. - Falco mówił, że chyba już zakończy te wyjazdy w Himalaje i zacznie pisać książki. Pojechał na ostatnią wyprawę i już nie wrócił – opowiadała żona zmarłego himalaisty.

O śmierci męża dowiedziała się z telewizji. – To już była końcówka wyprawy, wszyscy czekaliśmy, że wrócą. I dowiaduję się, że zeszła lawina i wszyscy zginęli. Najpierw takie straszne zderzenie, że to możliwe, ale może mój mąż przeżył – wyznała Elżbieta Dąsal.

Strata ukochanego męża to niewątpliwie jedna z największych życiowych tragedii. I choć żony himalaistów są przyzwyczajone do długiej rozłąki, a tęsknota wpisana jest w ich codzienne życie, to nie sposób przygotować się na śmierć. Zwłaszcza, że zarówno ci, którzy idą zdobywać szczyty, jak i ich bliscy, nigdy nie zakładają tragicznego finału.

Zobacz także:

Autor: Martyna Trębacz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Śmierć 34-letniej ciężarnej na SOR, żałoba w ekipie "Sami swoi. Początek", kulisy choroby Tomasza Komendy

Śmierć 34-letniej ciężarnej na SOR, żałoba w ekipie "Sami swoi. Początek", kulisy choroby Tomasza Komendy

Kangur na tatrzańskim stoku. Trwają poszukiwania właściciela. "Nie mogłam w to uwierzyć"

Kangur na tatrzańskim stoku. Trwają poszukiwania właściciela. "Nie mogłam w to uwierzyć"

Zmarł po zjedzeniu ich galarety. "Chcieliśmy trochę dorobić"

Zmarł po zjedzeniu ich galarety. "Chcieliśmy trochę dorobić"

Nie żyje członek ekipy filmowej "Sami swoi. Początek"

Nie żyje członek ekipy filmowej "Sami swoi. Początek"

34-letnia ciężarna przyjechała na SOR i zmarła

34-letnia ciężarna przyjechała na SOR i zmarła

Joanna Opozda relacjonuje urodziny 2-letniego Vincenta. Wśród gości znany aktor

Joanna Opozda relacjonuje urodziny 2-letniego Vincenta. Wśród gości znany aktor

Nie żyje gwiazda "Jamesa Bonda". Aktorka występowała u boku Seana Connery'ego

Nie żyje gwiazda "Jamesa Bonda". Aktorka występowała u boku Seana Connery'ego

Mają troje zdrowych dzieci i 18 lat małżeństwa za sobą

Mają troje zdrowych dzieci i 18 lat małżeństwa za sobą

"Dobry ogrodnik" poruszył kontrowersyjne społecznie tematy. Rozmawiamy z Sigourney Weaver

"Dobry ogrodnik" poruszył kontrowersyjne społecznie tematy. Rozmawiamy z Sigourney Weaver

PiNuta na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj utworu "Oswajam czas"

PiNuta na scenie Dzień Dobry TVN. Posłuchaj utworu "Oswajam czas"