Anna Kalczyńska opublikowała w mediach społecznościowych serię fotografii Bartka Ziemskiego, który jako pierwszy Polak zjechał z ośmiotysięcznika Gasherbrum II. - Mój zaangażowany narciarski instruktor - napisała.
Broad Peak to jeden z najgroźniejszych ośmiotysięczników i dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Znajduje się na granicy pomiędzy Pakistanem a Chinami. Od lat góra ta jest wyzwaniem dla wielu himalaistów. Niestety wyjście na szczyt jest niezwykle trudne, zwłaszcza w zimie.
Anna Tybor zjechała na nartach z Manaslu. Tym samym stała się pierwszą Polką, która dokonała zjazdu z ośmiotysięcznika. Jest również pierwszą kobietą mogąca się pochwalić tego typu wyczynem na Manaslu bez wykorzystania tlenu z butli.
O himalaistach i ich niezwykłych wyczynach powstają wywiady, artykuły czy książki. Kiedy oni zdobywają największe góry świata, ich żony toczą walkę z codziennością, tęsknotą i lękiem przed utratą najbliższych. Co czują kobiety, których partnerzy zdobywają najwyższe szczyty? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Kasia Zdanowicz, dziennikarka TVN24, autorka książki "Zawsze mówi, że wróci" oraz Elżbieta Dąsal, żona Mirka "Falco" Dąsala.
Nie żyje Kim Hong-Bin. Weteran himalaizmu zginął podczas schodzenia ze szczytu Broad Peak. Wpadł do szczeliny, która ma 15 metrów głębokości.
Wanda Rutkiewicz jako pierwszy himalaista z Polski i pierwsza kobieta na świecie stanęła na K2 w Karakorum (8611 m). Dokonała tego 35 lat temu, 23 czerwca 1986 roku, w dniu swoich imienin. To była jej trzecia próba wejścia na ten szczyt i jednocześnie trzeci zdobyty ośmiotysięcznik.
Eberhard Jurgalski twierdzi, że wielu zdobywców Himalajów, nigdy nie stanęło na szczycie przynajmniej trzech z czternastu ośmiotysięczników. Niemiecki badacz z uwagą analizuje wszystkie wyprawy oraz orzeka, czy podczas tych zakończonych sukcesem rzeczywiście udało się dotrzeć na szczyt.
Andrzej Bargiel to jeden z największych promotorów skiaplinizmu w Polsce. Od lat wbiega na szczyty górskie, by zjechać z nich na nartach. W podróż do Pakistanu wybrał się z Jędrzejem Baranowskim, freerajdowcem i wspinaczem. Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak skontaktowały się z himalaistami po Yawash Sar II, a przed wejściem a na szczyt Laila Peak.
Magdalena Gorzkowska to himalaistka, która kilka tygodni temu próbowała wejść na K2. Niestety z powodu problemów ze zdrowiem musiała zrezygnować z dalszej wspinaczki. Jak się czuje dzisiaj? Jak wspomina wyprawę? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawiała z Pauliną Krupińską i Damianem Michałowskim.
Atanas Skatow, bułgarski alpinista nie żyje. Mężczyzna zginął w nocy z czwartku na piątek podczas zdobywania drugiego najwyższego szczytu na świecie - K2. Alpinista był jednym z uczestników komercyjnych wypraw atakujących górę zimą.
16 stycznia media na całym świecie obiegła wspaniała wiadomość. O 17:00 lokalnego czasu dziesięciu Szerpów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi, którzy weszli zimą na szczyt K2. O emocjach z tym związanych opowiedzieli polscy himalaiści - przebywająca pod K2 Magda Gorzkowska oraz Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.
Magdalena Gorzkowska jest byłą zawodową lekkoatletką. Realizuje projekt zdobycia Korony Himalajów i Karakorum. Na swoim koncie ma już trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Makalu i Manaslu, a 18 grudnia wyruszyła z zimową wyprawą na K2. Jak obecnie wygląda sytuacja?
Szerpowie, którzy towarzyszą himalistom, na co dzień narażają swoje zdrowie, a nawet życie. Wszystko po to, by móc zapewnić godny byt swoim najbliższym. Choć wierzą w istnienie świętych gór, które powinny zostać nietknięte przez człowieka, zdarza się, że łamią kulturowe tabu. Zapisy ich niezwykłej działalności znajdziemy w filmie Elizy Kubarskiej "Ściana cieni".
W ramach 25. edycji Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, Krzysztof Wielicki poprowadził wyprawę na górę Rudawiec. We wspinaczce towarzyszył mu Robert Stockinger, który miał ze sobą flagę z logo Dzień Dobry TVN. Wybitny himalaistka i nasz reporter wetknęli ją na szczycie góry.
12 sierpnia 1975 roku, Anna Okopińska i Halina Krüger-Syrokomska zapisały się na kartach historii himalaizmu. Tego dnia dokonały bowiem pierwszego w świecie wejścia na ośmiotysięcznik w wyłącznie kobiecym składzie. Zdobyły Gaszerbrum II, który położony jest w Karakorum.
19 października Krzysztof Wielicki odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii, popularnie nazywaną hiszpańskim Noblem. Sam Wielicki podkreśla, że jest to nagroda dla całego polskiego himalaizmu. Król Hiszpanii Filip VI Burbon wręczając nagrodę Wielickiemu opisał go w trzech słowach: "samotność, szybkość i chłód". Jak himalaista się do tych słów odnosi? W studiu Dzień Dobry TVN z Krzysztofem Wielickim porozmawialiśmy o polskim himalaizmie. Czy to prawda, że w tym sporcie liczy się tylko sukces? I kiedy Krzysztof Wielicki wybiera się na kolejną wyprawę?
Trwają zdjęcia do filmu fabularnego o Macieju Berbece - zdobywcy 5 ośmiotysięczników, który zginął 6 marca 2013 r. na Broad Peak w Karakorum. Kto znalazł się w obsadzie filmu? Jak aktorzy przygotowywali się do swoich ról? Gdzie film był kręcony?
Osiem miesięcy temu Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz rozpaczliwie walczyli o życie na Nanga Parbat. Z opresji wyszła tylko kobieta. Jak z perspektywy czasu ocenia wydarzenia, które tam się rozegrały? Pamięta moment, kiedy zdecydowała, że będzie schodziła bez Tomka? Jak wyglądały spotkania z jego żoną i Adamem Bieleckim? Z Elisabeth Revol rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Gościem Dzień Dobry Wakacje był Rafał Fronia - uczestnik zimowej wyprawy na K2: "Dla mnie jest to spełnienie marzeń, jest to dotknięcie szczęścia. (...) Można dostać "zajoba" ale ja się w tym czuje dobrze. To nie jest cierpienie". Czego, o wyprawie na K2, pasji jaką jest wspinaczka i codziennym życiu himalaisty, dowiemy się z jego książki "Anatomia góry"?
Sylwia Bajek pierwszy raz ruszyła w Himalaje, kiedy miała 20 lat. W 2017 roku postanowiła wspiąć się na najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Niestety nie udało się jej dotrzeć na samą górę. Dlaczego? Czy od małego lubiła wyzwania? Czym imponuje swojemu chłopakowi?
Skialpinista i himalaista Andrzej Bargiel planuje wyprawę na K2. Najpierw zamierza wejść na szczyt, by potem z niego zjechać na nartach. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak się zamierza przygotować do tego wyczynu, co będzie dla niego największym wezwaniem podczas wyprawy i czy w czasie zjazdu będzie korzystał z jakiejś nawigacji.
Artur Hajzer był polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą, twórcą programu Polski Himalaizm Zimowy. Zginął na stoku Gaszerbrum I w Karakorum. Za moment na rynku ukaże się jego biografia, którą napisał dziennikarz Bartek Dobroch. Autora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział nam o pracy nad książką i przybliżył postać bohatera książki. Dlaczego Hajzer wzbudzał ogromne kontrowersje? Dlaczego uważa się, że Dlaczego niektórzy himalaiści nie chcieli o nim mówić, kiedy Bartek zbierał materiały do książki?
Żeby być jednym z najlepszych himalaistów na świecie, tak jak Denis Urubko, trzeba być w formie cały rok - mówi dziennikarz Robert Stockinger, który wybrał się do Ząbkowic Śląskich na trening biegowy z Denisem. Czy po zimie Denis Urubko odpoczywa od wspinaczki? Kiedy ma czas dla swoich ośmiorga dzieci? Czy, będąc w górach, myśli o swoich dzieciach?
5 marca minęło pięć lat od tragicznej śmierci himalaisty Macieja Berbeki na Broad Peak. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Stanisława Berbekę, syna Macieja i autora filmu dokumentalnego "Dreamland". To osobisty film syna o ojcu. Czy góry pociągają go tak jak ojca? Jak Stanisław Berbeka odnosi się do ogólnonarodowej dyskusji na temat polskiego himalaizmu? - Uważam, że decyzje, które oni podejmują tam w górach, to decyzje, których w ogóle nie powinniśmy komentować - mówił w Dzień Dobry TVN Stanisław Berbeka.
Polscy himalaiści zamierzali jako pierwsi zdobyć zimą szczyt K2. Niestety wyprawa nie poszła po ich myśli. Jak ją oceniają z perspektywy czasu? Czy akcja ratunkowa na Nanga Parbat mogła mieć wpływa na ich wyprawę? Czy duże zainteresowanie mediów im przeszkadzało? Rozumieją zachowanie Denisa Urubko? Zamierzają podjąć kolejną próbę zdobycia K2 zimą? W Dzień Dobry TVN gościliśmy czterech członków zimowej wyprawy: Piotra Tomalę, Marcina Kaczkana, Rafała Fronię i Marka Chmielarskiego.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dorotę Pawlak, reporterkę „Uwagi” i autorkę przejmującej rozmowy z ojcem zmarłego tragicznie tomasza Mackiewicza. Jako datę jego śmierci przyjęto dzień 30 stycznia. Pani Dorota rozmawiała z ojcem Tomasza w dniu, kiedy przyszedł do niego akt zgonu syna.Czy Pan witold pogodził się ze śmiercią syna? Co w jego odczuciu góry dawały Tomaszowi Mackiewiczowi? Na wzruszającą rozmowę z Witoldem Mackiewiczem zapraszamy dziś wieczorem o 19.50 w programie "Uwaga".
O ekspedycji na K2 z Denisem Urubko rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska. Jaka atmosfera panowała podczas wyprawy? Dlaczego zdecydował się na samotny atak? "Spakowałem się i wyjechałem. Zdecydowałem, że nie chcę znajdować się w tym środowisku i pojechałem do domu, ale nie dlatego, że zima się skończyła".
K2 drugi, co do wysokości Szczyt Ziemi. Mierzy 8611 m n.p.m. Jeszcze nigdy nie został zdobyty zimą. Pod koniec ubiegłego roku polska ekipa pod wodzą Krzysztofa Wielickiego wyjechała do Pakistanu. Początkowo szło wszystko z planem. Niestety późniejsze wydarzenia oraz załamanie pogody spowodowały, że kierownictwo poinformowało o zakończeniu zimowej wyprawy na K2. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Bogusława Magrela, którego zapytaliśmy, co jego zdaniem tak naprawdę spowodowało, że polska ekipa postanowiła się poddać. Czy w jego ocenie decyzja Denisa Urubko o próbie samodzielnego ataku na K2 była słuszna?
Włoch Simone Moro do tej pory zdobył zimą osiem z czternastu najwyższych szczytów świata. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o himalaizm zimowy. Jaka była najgorsza rzecz, która mu się wydarzyła podczas wspinaczki? Którzy z polskich himalaistów go inspirują? Kto według niego zdobędzie zimą K2? Jaka jest różnica między himalaizmem zimowym i letnim? Czym się kierować podczas wspinania - sercem czy mózgiem?
Zimowa wyprawa na K2 trwa. W tym tygodniu Adam Bielecki i Denis Urubko dotarli na wysokość 7400 m n.p.m. Po dwóch nocach spędzonych w obozie zeszli do bazy, by zregenerować siły. W sobotę w mediach pojawił się komunikat, który wywołał ogromną sensację. Denis Urubko bez poinformowania kierownictwa wyprawy, samodzielnie wyruszył z bazy, by zdobyć szczyt K2. Redaktorka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska zapytała kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego, co się wydarzyło w obozie, skąd ta decyzja Urubko.