Krzysztof Wielicki wszedł na Rudawiec. Na szczycie wetknął flagę Dzień Dobry TVN

W ramach 25. edycji Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, Krzysztof Wielicki poprowadził wyprawę na górę Rudawiec. We wspinaczce towarzyszył mu Robert Stockinger, który miał ze sobą flagę z logo Dzień Dobry TVN. Wybitny himalaistka i nasz reporter wetknęli ją na szczycie góry.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju to najstarszy w Polsce i jeden z najważniejszych festiwali w Europie, poświęcony sportowej aktywności człowieka w górach i samym górom. W tym roku odbywa się 25 raz, ale ze względu na pandemię koronawirusa część materiałów z festiwalu udostępniono online. Program jest bogaty w atrakcje, znalazły się w nim: 24 filmy (premiery polskie i światowe), ponad 20 wydarzeń transmitowanych na żywo z Lądka Zdroju, 10 ekskluzywnych wywiadów z twórcami i bohaterami filmów. Wydarzenie potrwa od 11 do 24 września. Dodatkowe materiały dostępne są także dla osób posiadających karnet.

W festiwalu bierze udział m.in. wybitny wspinacz, wielokrotny towarzysz Zawady w górskich ekspedycji, Krzysztof Wielicki. W ramach imprezy zdobywca Korony Himalajów i Karakurum zdecydował się pokierować wyprawą na szczyt góry Rudawiec.

Wetknięcie flagi

W wędrówce na Rudawiec wziął udział Robert Stockinger, który relacjonował wydarzenie na żywo. Po dotarciu na szczyt nasz reporter i himalaista wetknęli flagę z logo Dzień Dobry TVN, przygotowaną specjalnie na 15. rocznicę istnienia programu. Przed wyprawą dziennikarz zapytał Krzysztofa Wielickiego o jego wartości i tegoroczne plany wspinaczkowe.

Uważam, że wartością jest zmęczenie

- powiedział Krzysztof Wielicki.

Ludzie nie lubią się męczyć. A ja uważam, że to jest naprawdę wspaniałe, jeśli człowiek potrafi i może się zmęczyć. Dopóki się męczymy, czujemy radość

- dodał himalaista.

Krzysztof Wielicki miał wiele projektów na ten rok - musiał jednak je przeorganizować ze względu na pandemię koronawirusa. Zimą 2020 planowana była wyprawa programu Polski Himalaizm Zimowy im. A. Hajzera na K2. Głównym powodem jej odwołania są aktualne ograniczenia w ruchu międzynarodowym i brak pewności co do możliwości dotarcia do bazy pod K2 w grudniu 2020 roku. Jak jednak przyznał Wielicki, ma nadzieję, że w podróż uda się wyruszyć w następnym roku. A wcześniej - podjąć kilka innych, mniejszych wypraw.

Polskie góry w oczach Krzysztofa Wielickiego

Wielicki przyznał, że im jest starszy, tym częściej odwiedza polskie góry i bardziej je docenia. W rozmowie z naszym reporterem przyznał również, że ostrożność i odpowiednie przygotowanie konieczne są w każdych górach - także tych, które znajdują się w naszym kraju.

Zawsze przewidujmy sytuację najgorszą, nie najlepszą

- podał jedną z ważniejszych zasad, którą sam się kieruje.

Góry nie krzywdzą, to człowiek popełnia błędy

- przyznał Wielicki ze śmiechem.

Zobacz także:

Trzy pokolenia Stuhrów na górskiej wycieczce. Fani: "Najpiękniejsze zdjęcie internetu"

Mateusz Waligóra maszeruje z niezwykłym przewodnikiem - Wisłą. Co spotkało go w pierwszym tygodniu podróży?

Jak przygotować się na wyjście w góry? Porady najmłodszej Polki, która zdobyła Koronę Ziemi

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla