wspinaczka wysokogórska

  wspinaczka wysokogórska

  Maciej Piera znany też jako "Szczytomaniak" to popularyzator wiedzy o górach. Ostatnio wydał książkę poświęconą największym górskim tragediom. O ile bowiem dobrze jest uczyć się na błędach, o tyle na szlakach nawet najmniejsze z nich mogą okazać się niewybaczalne. Zawinić może wszystko: brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, pogoda czy brawura. Jak więc ustrzec się wypadków i czego uczą nas dramatyczne historie?

  Szerpowie, którzy towarzyszą himalistom, na co dzień narażają swoje zdrowie, a nawet życie. Wszystko po to, by móc zapewnić godny byt swoim najbliższym. Choć wierzą w istnienie świętych gór, które powinny zostać nietknięte przez człowieka, zdarza się, że łamią kulturowe tabu. Zapisy ich niezwykłej działalności znajdziemy w filmie Elizy Kubarskiej "Ściana cieni".

  Z wykształcenia jest specjalistką od trakcji elektrycznych. Na co dzień pracuje na kolei, ale jej pasją jest wspinaczka wysokogórska. Miłka Raulin chce zostać najmłodszą Polką, która zdobędzie Koronę Ziemi. Do zdobycia pozostał jej tylko jeden ośmiotysięcznik. Zapytaliśmy ją w Dzień Dobry Wakacje o to, co trzeba poświęcić dla gór, by realizować swoją pasję?

  Polska alpinistka i himalaistka Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie stanęła na najtrudniejszym szczycie Ziemi - na K2. Zaginęła w 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. jej ciała nigdy nie odnaleziono.

  Andrzej Bargiel pobił rekord Śnieżnej Pantery. W miesiąc zdobył pięć siedmiotysięczników! Jak się czuje po powrocie do Polski? Z Andrzejem Bargielem, kilka godzin po powrocie do kraju, spotkał się dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Marcin Sawicki.