Gdańscy strażacy dokonali latem tego roku wyjątkowego osiągnięcia. Zdobyli najwyższy szczyt Europy. - Cała nasza czwórka kolegów ze straży jest pasjonatami górskich wyjść. Podczas służby zrodził się pomysł, żeby wejść na Mont Blanc - powiedział w Dzień Dobry TVN jeden z mężczyzn.
Jej śmierć do dziś pozostaje tajemnicą.
Magdalena Madej od dzieciństwa chodzi po górach. Wychowała się w Zakopanem, a obecnie mieszka w Katmandu, stolicy Nepalu. Weszła na Ama Dablam (6812 m n.p.m.) i Lhotse (8516 m n.p.m.). Teraz śni jej się Mount Everest.
Eberhard Jurgalski twierdzi, że wielu zdobywców Himalajów, nigdy nie stanęło na szczycie przynajmniej trzech z czternastu ośmiotysięczników. Niemiecki badacz z uwagą analizuje wszystkie wyprawy oraz orzeka, czy podczas tych zakończonych sukcesem rzeczywiście udało się dotrzeć na szczyt.
Marcin Tomaszewski, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie Wysokogórskim, to jeden z najlepszych na świecie wspinaczy ścianowych. Wyzwaniem dla niego jest nie samo zdobycie szczytu, a wejście najtrudniejszą drogą. Wytyczył wiele nowych, odkrył wraz z przyjaciółmi nieznane pasmo górskie na Grenlandii. Co daje mu wspinanie?
Maciej Piera znany też jako "Szczytomaniak" to popularyzator wiedzy o górach. Ostatnio wydał książkę poświęconą największym górskim tragediom. O ile bowiem dobrze jest uczyć się na błędach, o tyle na szlakach nawet najmniejsze z nich mogą okazać się niewybaczalne. Zawinić może wszystko: brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, pogoda czy brawura. Jak więc ustrzec się wypadków i czego uczą nas dramatyczne historie?
16 stycznia media na całym świecie obiegła wspaniała wiadomość. O 17:00 lokalnego czasu dziesięciu Szerpów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi, którzy weszli zimą na szczyt K2. O emocjach z tym związanych opowiedzieli polscy himalaiści - przebywająca pod K2 Magda Gorzkowska oraz Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.
Magdalena Gorzkowska to utytułowana lekkoatletka, która porzuciła bieżnię i od 2 lat próbuje swoich sił w zdobywaniu szczytów. Ma na koncie już trzy ośmiotysięczniki. Niebawem, bo 18 grudnia, wyrusza na zimową wyprawę na K2.
Będąc na linie, czuję przede wszystkim wolność – mówi Łukasz Dudek. To wspinacz górski pochodzący z Częstochowy, któremu udało się jako pierwszemu człowiekowi na świecie samotnie pokonać jeden z najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych szlaków. Mowa o Pan Aromie we włoskich Dolomitach.
Szerpowie, którzy towarzyszą himalistom, na co dzień narażają swoje zdrowie, a nawet życie. Wszystko po to, by móc zapewnić godny byt swoim najbliższym. Choć wierzą w istnienie świętych gór, które powinny zostać nietknięte przez człowieka, zdarza się, że łamią kulturowe tabu. Zapisy ich niezwykłej działalności znajdziemy w filmie Elizy Kubarskiej "Ściana cieni".
W ramach 25. edycji Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, Krzysztof Wielicki poprowadził wyprawę na górę Rudawiec. We wspinaczce towarzyszył mu Robert Stockinger, który miał ze sobą flagę z logo Dzień Dobry TVN. Wybitny himalaistka i nasz reporter wetknęli ją na szczycie góry.
Z wykształcenia jest specjalistką od trakcji elektrycznych. Na co dzień pracuje na kolei, ale jej pasją jest wspinaczka wysokogórska. Miłka Raulin chce zostać najmłodszą Polką, która zdobędzie Koronę Ziemi. Do zdobycia pozostał jej tylko jeden ośmiotysięcznik. Zapytaliśmy ją w Dzień Dobry Wakacje o to, co trzeba poświęcić dla gór, by realizować swoją pasję?
Polska alpinistka i himalaistka Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie stanęła na najtrudniejszym szczycie Ziemi - na K2. Zaginęła w 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. jej ciała nigdy nie odnaleziono.
Andrzej Bargiel pobił rekord Śnieżnej Pantery. W miesiąc zdobył pięć siedmiotysięczników! Jak się czuje po powrocie do Polski? Z Andrzejem Bargielem, kilka godzin po powrocie do kraju, spotkał się dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Marcin Sawicki.