Dokładnie 46 lat temu, 16 października 1978, Wanda Rutkiewicz jako pierwsza osoba z Polski zdobyła najwyższy szczyt świata, Mount Everest. O jej osiągnięciach i tajemniczej śmierci porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z siostrą himalaistki Janiną Fies, alpinistką i reżyserką Elizą Kubarską oraz prezeską Fundacji Wandalistki Darią Sieradzką.
Tajemnica śmierci Wandy Rutkiewicz
16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz weszła na Mount Everest, a Karol Wojtyła został papieżem. Wówczas Jan Paweł II skomentował ten fakt słowami: "Dobry Bóg chciał, abyśmy tego samego dnia zaszli tak wysoko". Zdobycie szczytu świata było początkiem jej wielkich dokonań. W 1985 roku stanęła na Nanga Parbat, a rok później, jako pierwsza kobieta na świecie i pierwsza osoba z Polski, zdobyła K2. W 1992 roku zginęła podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Jednak jej śmierć do dziś pozostaje tajemnicą. Nikt jej widział. Ciała też nie odnaleziono. Niektórzy twierdzili, że ukryła się w klasztorze.
- Fizyczne okoliczności, jakie na tej wysokości są, absolutnie zaprzeczają możliwości przeżycia. Niemniej jednak zdrowy rozsądek jest zdrowym rozsądkiem, ale w tyle głowy człowiek zachowuje 1% nadziei, a nuż miała szczęście i udało jej się ukryć w jakimś tam klasztorze. To jest naturalnie tylko czysta teoria, bo doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że Wanda zginęła. [...] Niestety taka jest prawda - przyznała Janina Fies, młodsza siostra Wandy Rutkiewicz.
Wanda Rutkiewicz sięgnęła po najwyższe szczyty
18 października na ekrany kin trafi film dokumentalny "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia Wyprawa" w reżyserii Elizy Kubarskiej.
- W Polsce mogłoby się wydawać, że o Wandzie Rutkiewicz powiedziano już wszystko [...], ale zawsze było tak, że o tej Wandzie opowiadali inni ludzie. [...] Mnie brakowało samej Wandy. Dzięki Janinie udało nam się dostać dostęp do prywatnego archiwum Wandy Rutkiewicz, do którego nikt nigdy wcześniej nie dotarł z wyjątkiem brata Wandy, który na początku te materiały porządkował - opowiadała twórczyni.
- Wanda pokazała nam postawę kobiety, która łamała stereotypy, która nie dała się zamknąć w klatce patriarchalnych uprzedzeń. Tutaj trzeba podkreślić, to są lata 70-80. Ona naprawdę miała jeszcze gorzej, jeszcze trudniej, by wszystko to osiągnąć, więc dała nam przykład, rodzaj autorytetu, którym możemy się dzisiaj kierować. Wanda powtarzała wielokrotnie, że każdy ma swój Everest - dodała Daria Sieradzka, prezeska Fundacji Wandalistki, wspinaczka i propagatorka kobiecych działań w górach.
Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje. Wspinacze górscy nigdy o niej nie zapomnieli
- Wanda Rutkiewicz - pierwsza Polka na dachu świata
- Wanda Rutkiewicz. Legenda światowego himalaizmu
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN