Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje. Wspinacze górscy nigdy o niej nie zapomnieli

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
S. Brózda, M. Zielińska
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wanda Rutkiewicz jest jedną z najwybitniejszych himalaistek. Na swoim koncie miała aż 8 ośmiotysięczników. To pierwsza kobieta, która zdobyła K2, a trzecia, która weszła na Mount Everest. 30 lat po jej śmierci w bazie pod Kanczendzongą, ostatnią górą himalaistki, z inicjatywy Klubu Polskie Himalaje, stanął czorten upamiętniający Wandę Rutkiewicz pomysłu Anny i Marii Zielińskich. Siostry wraz z dziewięcioosobową grupą złożyły hołd niezwykłej Polce.

Kim była Wanda Rutkiewicz?

Wanda Rutkiewicz 44 lat temu wspięła się na Mount Everest. 16 października 1978 roku została pierwszą Europejką, która wspięła się na najwyższą górę świata. Trenowała lekkoatletykę, rewelacyjnie grała w siatkówkę, jednak dopiero we wspinaczce znalazła spełnienie. Do gór miała stosunek czysto sportowy. Twierdziła, że szczyt należy po prostu pokonać, jak na zawodach. Jako pierwsza kobieta zdobyła drugi co do wysokości ośmiotysięcznik na świecie, K2. Zaginęła na stokach Kanczendzongi 12 maja 1992 roku na wysokości około 8200 metrów. Miała 49 lat.

Hołd dla Wandy Rutkiewicz

Z przygotowanymi rzeźbami na początku maja siostry Zielińskie wyruszyły do Nepalu. Wraz z przewodnikiem i grupą dotarły do wschodniej części kraju. Z miejscowości Suketar ekipa rozpoczęła 10-dniowy trekking do bazy pod Kanczendzongą. W 30. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz odbyło się uroczyste odsłonięcie czortenu, sfinansowanego dzięki ofiarności społecznej.

- Są na nim cytaty Wandy, które mają inspirować, mają być refleksją dla nas wszystkich, żebyśmy pomyśleli o swoich celach. Żebyśmy odrzucili strachy, lęki i szli do góry, tak jak mówiła Wanda - wyjaśniała Maria Zielińska, współautorka projektu.

- Wielu ludzi wspomina tu Wandę. Aklimatyzowała się w naszej wiosce przez kilka dni, żeby wyruszyć dalej - dodał Dharke Sherpa, właściciel bazy noclegowej w Himalajach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: S. Brózda, M. Zielińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości