Polak, który mistrzowsko biegał po dachu świata. "Człowiek na wysokości 5350 m n.p.m czuje się jak ryba wyrzucona na brzeg"

Polak, który mistrzowsko biegał po dachu świata
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polak, który mistrzowsko biegał po dachu świata
Polak, który mistrzowsko biegał po dachu świata
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Pochodzący z Kalisza Michał Asperski zwyciężył w prestiżowym biegu Tenzing Hillary Everest Marathon. Pokonał 60 km w 11 godzin i 13 minut. Co było dla niego największym wyzwaniem? Jak poradził sobie z aklimatyzacją? Na te pytania odpowiedział w Dzień Dobry TVN.

Droga na dach świata

Michał Asperski swoją przygodę z bieganiem rozpoczął od chęci zgubienia kilku kilogramów. - Później to ewoluowało i starałem się te swoje granice przełamywać. Wyszukiwałem sobie coraz to ciekawszych biegów - tłumaczył w Dzień Dobry TVN.

Kilka lat temu sportowiec wbiegł na Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu, a teraz zaliczył Everest Marathon. Już samo dostanie się z Katmandu do Lukli - na najniebezpieczniejsze lotnisko świata - jest wyzwaniem.

- Lotnisko jest z bardzo krótkim pasem. Zaczyna się urwiskiem, a kończy betonową ścianą, także dochodzi tam do wielu wypadków. Poza tym maszyny, które latają na tej trasie są wiekowe. Często 45-letnie w bardzo złym stanie i nie wiadomo, jakie przeglądy techniczne mają robione - relacjonował biegacz.

Podczas pobytu Michała Asperskiego w Nepalu miał miejsce tragiczny wypadek. - Przyleciałem do Lukli maszyną, która kilka dni później rozbiła się i zginęło 17 osób. Dosłownie tą samą maszyną, także jakiś mój stróż czuwa nade mną i robi dobrą robotę - przyznał rozmówca Dzień Dobry TVN.

Michał Asperski zwycięzcą biegu Tenzing Hillary Everest Marathon

Bieg rozpoczyna się w bazie pod Everestem. To miejsce, z którego wychodzą wszystkie ekipy himalaistów na zdobycie najwyższej góry świata. Żeby się tam dostać, należy zaliczyć trekking. - Podczas niego trzeba się odpowiednio zaaklimatyzować. Trzeba ułożyć sobie plan, ponieważ naraz tego dystansu nie da się zrobić. Grozi to naprawdę niebezpiecznymi skutkami wystąpienia choroby wysokościowej, obrzękiem płuc, mózgu i czasami zgonem - zaznaczył zawodnik.

Michał Asperski pokonał 60 km w 11 godzin i 13 minut. Jak podkreślił, największą trudnością na trasie był dla niego moment startu.

- Człowiek na wysokości 5350 m n.p.m czuje się jak ryba wyrzucona na brzeg. Próbujemy zaczerpnąć powietrze, a nic z tego za bardzo nie wychodzi. Sześciu zawodników musiało być ewakuowanych helikopterem do Katmandu w trybie natychmiastowym, ponieważ wystąpił u nich ostry przypadek choroby wysokościowej. Lekarz zarządził ich ewakuację - mówił nasz gość.

Posłuchaj całej rozmowy ze zwycięzcą biegu Tenzing Hillary Everest Marathon w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości