Mount Everest

  Mount Everest

  Himalaje to góry widoczne z kosmosu. Plemiona mieszkające u ich stóp uważają je za święte, a pasjonaci gór marzą o zdobywaniu ich szczytów. W Himalajach straciło życie kilkaset osób – za każdym razem był to skutek choroby wysokościowej, wycieńczenia, lawiny lub upadku.

  O himalaistach i ich niezwykłych wyczynach powstają wywiady, artykuły czy książki. Kiedy oni zdobywają największe góry świata, ich żony toczą walkę z codziennością, tęsknotą i lękiem przed utratą najbliższych. Co czują kobiety, których partnerzy zdobywają najwyższe szczyty? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Kasia Zdanowicz, dziennikarka TVN24, autorka książki "Zawsze mówi, że wróci" oraz Elżbieta Dąsal, żona Mirka "Falco" Dąsala. 

  W 1953 roku sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay okryli się chwałą, dokonując czegoś, co do tej pory nie udało się nikomu – zdobyli Mount Everest. Ich nazwiska przeszły do historii. Hillary obecnie uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Co, jeśli to jednak nie oni w rzeczywistości jako pierwsi dotarli na słynny szczyt, a zupełnie inny duet odkrywców dokonał tego przełomowego wyczynu? Czy historycy mogli się aż tak pomylić? "Największa tajemnica Mount Everest" to najnowszy dokument discovery+ Originals.

  Szerpowie, którzy towarzyszą himalistom, na co dzień narażają swoje zdrowie, a nawet życie. Wszystko po to, by móc zapewnić godny byt swoim najbliższym. Choć wierzą w istnienie świętych gór, które powinny zostać nietknięte przez człowieka, zdarza się, że łamią kulturowe tabu. Zapisy ich niezwykłej działalności znajdziemy w filmie Elizy Kubarskiej "Ściana cieni".

  Sylwia Bajek pierwszy raz ruszyła w Himalaje, kiedy miała 20 lat. W 2017 roku postanowiła wspiąć się na najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Niestety nie udało się jej dotrzeć na samą górę. Dlaczego? Czy od małego lubiła wyzwania? Czym imponuje swojemu chłopakowi?

  Alpinistka i podróżniczka Miłka Raulin zdobyła Mount Everest i tym samym została najmłodszą Polką, której udało się wejść na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Zdobywczynię Korony Ziemi zaprosiliśmy do Dzień Dobry Wakacje, aby zapytać, która z tych gór była dla niej największym wyzwaniem, czy zdecydowałaby się wejść na Mount Everest bez tlenu i czy myślała już o kolejnych wyzwaniach sportowych.

  Do Świąt Bożego Narodzenia zostało kilka dni, czas więc na ubranie choinki. Dla niektórych jest to spore wyzwanie, tak jak dla himalaistów zdobycie Mount Everestu. Na szczęście mamy Dorotę Szelągowską, która w Dzień Dobry TVN pokazała, jak to zrobić przy użyciu własnoręcznie zrobionych ozdób. Zobaczcie, jakie to proste.

  Schudnę, będę się zdrowo odżywiać, zmienię pracę, będę regularnie ćwiczyć, przeczytam chociaż jedną książkę w miesiącu, nauczę się języka obcego. Lista rzeczy do zrobienia bywa długa, a dotarcie na własny Mount Everest bywa mozolne, a czasem niemożliwe. Jak osiągnąć wyznaczony cel? W studiu Dzień Dobry TVN byli: Tomek Ciachorowski i Agnieszka Wielgosz. Towarzyszył im psycholog Piotr Mosak. O czym marzą nasi goście?

  Pod koniec ubiegłego roku naszym gościem był Sebastian Kawa - najlepszy pilot szybowcowy świata. Wtedy zaprosił Jolantę Pieńkowską do wspólnego lotu . Zobaczcie, jak Jolanta Pieńkowska przygotowuje się do szybowcowego lotu nad Mount Everestem.

  Sebastian Kawa przeleciał szybowcem nad Himalajami. Mistrz świata w szybownictwie był gościem Dzień Dobry TVN. Opowiedział o tej niesamowitej wyprawie, o trudnościach jakie napotkał. Czy pogoda mu dopisywała? Zobaczcie niesamowite zdjęcia z wyprawy w przestworza! Dlaczego nie udało mu się przelecieć nad Mount Everestem?

  Fotograf Wojciech Kukuczka, syn wybitnego himalaisty Jerzego Kukuczki, 25 maja zdobył Mount Everest. Jakie to uczucie być na "dachu świata"? Czy chciał w ten sposób zmierzyć się z legendą ojca? - Nigdy nie starałem się z nim zmierzyć, rywalizować czy dorównać mu. Ja mam swoją ścieżkę życia i nią podążam i nie są to Himalaje - mówił w Dzień Dobry TVN Wojciech Kukuczka. Czy legenda wybitnego ojca może być czasem ciężarem? Czy miał podobne problemy z aklimatyzacją jak ojciec?