Andrzej Bargiel to znany narciarz wysokogórski, skialpinista i himalaista. Zakopiańczyk wyruszył na Mount Everest pod koniec sierpnia. Niestety trudne warunki pogodowe zmusiły go do przerwania próby na 8000 m. Co zawiodło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Andrzej Bargiel i przerwana wyprawa na Mount Everest
25 sierpnia Andrzej Bargiel wyruszył na Mount Everest. To była już druga próba zdobycia szczytu bez użycia tlenu i zjazdu na nartach. Niestety tym razem też się nie udało. Osiągnięcie celu uniemożliwiły złe warunki pogodowe oraz troska o zdrowie i życie pozostałych członków wyprawy.
- Daliśmy z siebie wszystko, niestety natura jest silniejsza i musimy się do niej dostosować - opowiada narciarz wysokogórski w studiu Dzień Dobry TVN. Do tej pory udało mu się dojść do wysokości 8000 m n.p.m., a przed dalszą wędrówką powstrzymał go przede wszystkim silny wiatr.
Trudne decyzje na Mount Everest
Kto zdecydował o zakończeniu wyprawy na tym etapie? - Mamy meteorologów, informacje od osób, które lokalnie zajmują się przewidywaniem prognozy, sami obserwujemy, co się dzieje, a koniec końców spadło to na mnie - tłumaczy himalaista. Podczas tego podejścia postanowił się wycofać, choć jak przyznaje, nie była to dla niego łatwa decyzja.
- Było bardzo blisko, czułem, że to się może udać i na koniec się to wszystko zepsuło - podkreśla Bargiel. Kiedy grupa dotarła do bazy, upewniła się w swoich przypuszczeniach - załamanie pogody utrzyma się tam na dłużej.
- Zarządzanie ryzykiem jest kluczem tego, co robię. To jest bardzo ważne. My możemy tam wrócić 10 razy, a jeżeli podejmujemy ryzyko, to może się bardzo źle skończyć - zaznacza. - Trzeba się cieszyć, że możemy tam być i to jest proces, z którego też czerpiemy radość - podsumowuje gość Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwsza refundacja leku na SMA. Jak czuje się mały Borys? "Były też skutki uboczne"
- Przez te popularne błędy kurki tracą swoje właściwości. Jak zatrzymać w nich to, co najlepsze?
- Bielizna, seks i inne czynniki powodujące zmiany w obrębie brodawek sutkowych
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News