Profilaktyka zdrowia

Bielizna, seks i inne czynniki powodujące zmiany w obrębie brodawek sutkowych

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kobiece piersi

Kobiece piersi nie są identyczne. Różnią się wielkością, a także wyglądem brodawki sutkowej. Co ciekawe, to jaki kształt ma ta ostatnia może bardzo dużo powiedzieć o zdrowiu kobiety. Jak może zmieniać się brodawka? Co powinno skłonić do wizyty u lekarza? Zapytaliśmy o to lek. med. Dorotę Niewęgłowską - specjalistę ginekologii i położnictwa z krakowskiej SCM Clinic.

Brodawka – jak wygląda?

Brodawka sutkowa może być okrągła, cylindryczna lub pofałdowana. Jest bardzo wrażliwa na bodźce, dlatego na skutek dotyku, czy zmian temperatury sutek może się "chować" lub być wyraźnie zarysowany. Oba warianty są zupełnie naturalne i nie są powodom do niepokoju.

Biust

Dlaczego wierzymy w pseudoreklamy?
Dlaczego wierzymy w pseudoreklamy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

U każdej kobiety brodawka może wyglądać inaczej. – Tym samym porównywanie swoich brodawek z brodawkami innych kobiet nie ma najmniejszego sensu. Co więcej, ta sama kobieta może mieć dwie różne brodawki – mówiła lek. med. Dorota Niewęgłowska.

Brodawka. Co powinno zaniepokoić w jej wyglądzie?

Na wygląd brodawki wpływają wiek, ciąża oraz to, czy kobieta karmi dziecko piersią. Tym samym nie wszystkie zmiany w jej obrębie muszą sugerować, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Konsultacji będą wymagały te odchylenia, które pojawiły się nagle lub dotyczą tylko jednej piersi. Do tych niegroźnych należą białe grudki, które niekiedy pojawiają się wokół brodawki. Po naciśnięciu czasem wydobywa się z nich wydzielina różnej gęstości. – Te "zmiany" to nic innego, jak gruczoły łojowe (tzw. gruczoły Montgomery'ego) i ich obecność jest zupełnie naturalna. Wysoka temperatura, źle dobrana (zbyt obcisła może doprowadzić nawet do uszkodzenia brodawki) lub wykonana ze sztucznego materiału bielizna mogą sprawić, że się "zapchają", a tym samym staną się widoczne. Czasem dochodzi do ich nadkażenia, wtedy są zaczerwienione i przypominają krostkę – tłumaczyła specjalistka.

Wokół brodawki mogą się także pojawiać włosy. – Pojedyncze włoski są absolutnie normalne. Jeśli jest ich dużo i zaczynają porastać inne części klatki piersiowej, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z hirsutyzmem – mówiła ginekolożka. To zaburzenie, które sprawia, że organizm zaczyna wytwarzać zbyt dużo męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. W konsekwencji u kobiet zaczyna pojawiać się owłosione w miejscach, w których występuje ono u mężczyzn. Schorzenie wymaga konsultacji z lekarzem i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Zmiany w obrębie brodawki mogą wywoływać również infekcje grzybicze – łupież pstry – oraz bakteryjne – łupież rumieniowaty. Ich rozwojowi sprzyja m.in. źle dobrana i nieprzewiewna bielizna. – O infekcji świadczą zaczerwienie oraz łuszczenie się skóry. Mogą także pojawić się grudki. Jeśli zakażeniu towarzyszy wysięk z brodawki – konieczna jest konsultacja z lekarzem – dodała nasza rozmówczyni. 

Nie musi też niepokoić asymetria, ale pod warunkiem, że występuje ona już w okresie dojrzewania. – W sytuacji, gdy asymetria, wciągnięcie brodawki pojawia się w późniejszym okresie życia, u dorosłej kobiety – konieczna jest konsultacja. Może być to objaw guza pod brodawką sutkową, który zaciąga brodawkę, ale nie zmienia kształtu piersi – tłumaczyła ginekolożka.

U kobiet obserwuje się także wyciek z brodawki. Choć najczęściej kojarzony jest z nowotworem, to wcale nie musi być objawem raka. Zdarza się, że jest on spowodowany podwyższonym stężeniem prolaktyny w organizmie. Wysoki poziom hormonu może być wynikiem stresu, intensywnego wysiłku fizycznego, niezdrowej diety, czy częstego uprawiania seksu. – Jasny, mleczny płyn nie stanowi powodów do niepokoju, bo każdej kobiecie zdarza się stresować czy jeść nieregularnie. Warto jednak dodać, że wysoki poziom prolaktyny może mieć związek z gruczolakami przysadki mózgowej. O wykonaniu badań w tym kierunku decyduje lekarz po zbadaniu poziomu prolaktyny. Wyciek niezwykle rzadko pojawia się przy stosowaniu antykoncepcji. W takich przypadkach wystarczy zmienić preparat – tłumaczyła.

Jeśli jednak w wydzielinie pojawia się krew – być może w piersi rozwija się zmiana nowotworowa i konieczna jest jak najszybsza konsultacja z ginekologiem. – Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to reguła. Wyciek bywa objawem nieprawidłowości w przewodzie mlekowym lub gruczolaka piersi – nienowotworowej zmiany, która również wymaga konsultacji – dodała ginekolożka. Należy pamiętać, że wyciek z brodawki może być efektem ubocznym przyjmowanych leków, np. niektórych ziołowych preparatów czy leków mających poprawić nastrój.

W obrębie brodawki mogą się pojawić różnego rodzaju guzki. – Łagodne łatwo się przesuwają, są gładkie, nie bolą, nie powodują ściągnięcia skóry. Do najczęściej występujących należą gruczolakowłókniaki. Znacznie poważniejsze twarde, nieprzesuwalne zmiany, jakby wtopione w pierś, bardzo często mają charakter złośliwy i wymagają natychmiastowego działania – mówiła.

Dodatkowo wokół brodawek niekiedy powstają torbiele. Nie zawsze wymagają interwencji lekarza, czasem zaleca się jedynie obserwację zmiany. U niektórych kobiet (jak i mężczyzn) może się pojawić również dodatkowa brodawka. Jednak nie jest ona groźna i stanowi jedynie defekt kosmetyczny.

Jak często kobieta powinna badać piersi?

Badanie USG piersi – raz w roku – powinna wykonać każda kobieta po ukończeniu 25 lat. U starszych kobiet (powyżej 50. roku życia) zaleca się mammografię. Ważne jest także samobadanie piersi. Zdaniem specjalistki powinny je wykonywać także bardzo młode dziewczyny, które zaczynają dojrzewać. – Zmiany mogą się pojawić niezależnie od wieku. Miałam 14-latkę z ropniem piersi czy 15-latkę z guzem liściastym piersi. Dlatego już bardzo młode dziewczyny, którym dopiero zaczynają rosnąć piersi, powinny być uczone samobadania i zwracania uwagi na to, jak zmienia się ich biust – dodała.

Młode, jak i starsze kobiety muszą pamiętać, że piersi będą inne w zależności od cyklu. – Dlatego ważne jest, aby kobieta wybrała jeden dzień cyklu, kiedy będzie się badała. Najlepiej wykonywać samobadanie w okolicy miesiączki lub tuż po niej. Wtedy piersi są najmniej wypełnione, najmniej tkliwe, najmniej wrażliwe na dotyk – mówiła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Boy_Anupong/Getty Images

Pozostałe wiadomości