Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Wczesne wykrycie zmiany daje szanse na pełne wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne robienie badań. W ramach akcji "Biustowniczki" młode kobiety mogą bezpłatnie wykonać USG piersi. Gdzie i jak można skorzystać z badań?
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Wcześnie wykryty daje szanse na wyleczenie, dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie lekarza. Już w najbliższą niedzielę, 15 października, będzie można wykonać badania w kierunku tego nowotworu. Gdzie się zgłaszać?
Kobieta uwierzyła, że dobro wraca z podwójną mocą.
Wyróżniamy cztery typy biustu. O który trzeba szczególnie dbać?
"Pięknie zdjęcie z przesłaniem".
Kobiece piersi nie są identyczne. Różnią się wielkością, a także wyglądem brodawki sutkowej. Co ciekawe, to jaki kształt ma ta ostatnia może bardzo dużo powiedzieć o zdrowiu kobiety. Jak może zmieniać się brodawka? Co powinno skłonić do wizyty u lekarza? Zapytaliśmy o to lek. med. Dorotę Niewęgłowską - specjalistę ginekologii i położnictwa z krakowskiej SCM Clinic.
- Mogę sama wymyślić nazwę - mówi 25-latka.
Lekarz: "To wy wyczujecie pierwsze zmiany".
Celem kampanii jest edukacja, a także zachęcenie kobiet do częstszego wykonywania badań profilaktycznych.
"Strach jest tak paraliżujący, że kobiety rezygnują z badań".
Badanie USG piersi to niebolesna metoda diagnostyczna, która pomaga wykryć raka piersi na wczesnym etapie rozwoju. O czym należy pamiętać przed badaniem? Kiedy je wykonać, aby było najbardziej wiarygodne?
Zgodnie z tzw. kalendarzem świąt nietypowych 5 lipca obchodzimy Światowy Dzień Łapania za Biust. To kontrowersyjne "święto" jest doskonałą okazją do tego, aby każda kobieta... złapała się biust i wykonała samobadanie piersi. To jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrycie raka piersi. Jak wykonać takie samobadanie?
W czasie trwania pandemii wielu z nas przestało chodzić osobiście do lekarza. Z powodu obaw przed zakażeniem COVID-19 najczęściej korzystano z teleporad. Wielomiesięczna przerwa w badaniach profilaktycznych może mieć teraz tragiczne skutki. Ginekolog przekonał się o tym i ostrzega kobiety.
Mammografia i USG piersi to najskuteczniejsze metody badania piersi, pozwalające na wczesne wykrycie pierwszych objawów choroby nowotworowej. Niektóre zmiany w piersiach, takie jak guzki, można również wykryć poprzez samodzielne badanie piersi.
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Choroba może rozwinąć się także u kobiet w ciąży. Niestety lekarze rzadko zlecają badania profilaktyczne przyszłym mamom, a to właśnie proste USG pozwala wcześnie wykryć i pokonać raka. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Jakubem Rzepką, ginekologiem i onkologiem.
O chirurg Kristi Funk świat usłyszał pięć lat temu, kiedy wykonała zabieg podwójnej mastektomii aktorce Angelinie Jolie. Jej pacjentką była również piosenkarka Sheryl Crow. Jak to się stało, że została chirurgiem gwiazd? Musiała namawiać Jolie na mastektomię? Jak ocenia fakt, że aktorka przyznała się do usunięcia piersi? Niedawno lekarka wydała poradnik o piersiach, który właśnie ukazał się w Polsce. Czy książka jest skierowana tylko do kobiet, które chorują na raka piersi? Jak można zminimalizować ryzyko choroby?
MedBus z logo Dzień Dobry TVN będzie stał w piątek i sobotę między 9:00 a 17:00 pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie przy wejściu do stacji Metro Centrum naprzeciwko Domów Centrum. Zapraszamy wszystkie Panie!
Pojawił się na rynku nowy lek na raka piersi, który wydłuży życie chorych kobiet o wiele miesięcy. Niestety nie jest on refundowany przez NFZ. Czy jest szansa, by zahamować tym lekiem nowotwór? Jaka jest mediana przeżycia kobiet, które testowały ten lek? Czy ten lek jest skuteczny w zwalczaniu wszystkich typów nowotworów? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział onkolog prof Tadeusz Pieńkowski kierownik Oddziału Onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Towarzyszyły mi Ola Kisio i Magda Modra, które zaangażowały się w walkę z rakiem piersi.
Dr Mariusz Wachulski jest Kierownikiem Medycznym Zespołu Domowego Leczenia Respiratorem Zespołu Opieki Domowej Sue Ryder w Bydgoszczy. Jednym jego z pierwszych pacjentów jest Szymon Bończak. Ile osób w Polsce jest objętych wentylacją domową? W studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam” gościła dr. Mariusza Wachulskiego.