badanie piersi

  badanie piersi

  Zgodnie z tzw. kalendarzem świąt nietypowych 5 lipca obchodzimy Światowy Dzień Łapania za Biust. To kontrowersyjne "święto" jest doskonałą okazją do tego, aby każda kobieta... złapała się biust i wykonała samobadanie piersi. To jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrycie raka piersi. Jak jej wykonać?

  Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Choroba może rozwinąć się także u kobiet w ciąży. Niestety lekarze rzadko zlecają badania profilaktyczne przyszłym mamom, a to właśnie proste USG pozwala wcześnie wykryć i pokonać raka. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Jakubem Rzepką, ginekologiem i onkologiem.

  O chirurg Kristi Funk świat usłyszał pięć lat temu, kiedy wykonała zabieg podwójnej mastektomii aktorce Angelinie Jolie. Jej pacjentką była również piosenkarka Sheryl Crow. Jak to się stało, że została chirurgiem gwiazd? Musiała namawiać Jolie na mastektomię? Jak ocenia fakt, że aktorka przyznała się do usunięcia piersi? Niedawno lekarka wydała poradnik o piersiach, który właśnie ukazał się w Polsce. Czy książka jest skierowana tylko do kobiet, które chorują na raka piersi? Jak można zminimalizować ryzyko choroby?

  MedBus z logo Dzień Dobry TVN będzie stał w piątek i sobotę między 9:00 a 17:00 pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie przy wejściu do stacji Metro Centrum naprzeciwko Domów Centrum. Zapraszamy wszystkie Panie!

  Pojawił się na rynku nowy lek na raka piersi, który wydłuży życie chorych kobiet o wiele miesięcy. Niestety nie jest on refundowany przez NFZ. Czy jest szansa, by zahamować tym lekiem nowotwór? Jaka jest mediana przeżycia kobiet, które testowały ten lek? Czy ten lek jest skuteczny w zwalczaniu wszystkich typów nowotworów? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział onkolog prof Tadeusz Pieńkowski kierownik Oddziału Onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Towarzyszyły mi Ola Kisio i Magda Modra, które zaangażowały się w walkę z rakiem piersi.

  Dr Mariusz Wachulski jest Kierownikiem Medycznym Zespołu Domowego Leczenia Respiratorem Zespołu Opieki Domowej Sue Ryder w Bydgoszczy. Jednym jego z pierwszych pacjentów jest Szymon Bończak. Ile osób w Polsce jest objętych wentylacją domową? W studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam” gościła dr. Mariusza Wachulskiego.