Co roku z powodu raka piersi umiera w Polsce około 5 tysięcy kobiet. Liczba ta mogłaby być mniejsza, gdyby nowotwór został wcześniej wykryty. Jedną najskuteczniejszych metod pozwalających na wczesne wykrycie raka piersi jest badanie USG.
Co to jest badanie USG?
Badanie USG, czyli ultrasonografia, to metoda diagnostyki obrazowej wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (tzw. ultradźwięki) do "zajrzenia" w głąb organizmu i obrazowania tkanek i narządów. Badanie USG to metoda bardzo dokładna, o dużej rozdzielczości, pozwalająca na zobaczenie zmian w narządach o średnicy nawet poniżej 1 mm.
Jak wygląda badanie USG piersi?
Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Aby ułatwić ultradźwiękom wnikanie do tkanek, podczas badania USG piersi muszą zostać posmarowane specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie sygnału . Następnie lekarz lub technik wykonujący badanie przykłada sondę (głowicę) aparatu do skóry. Aby dokładnie obejrzeć tkanki piersi i poszukać ewentualnych zmian, przesuwa głowicę z dołu do góry i na boki. Na monitorze urządzenia do badania USG uwidacznia się wtedy obraz przedstawiający przekrój przez pierś.
Czy badanie piersi USG jest bolesne?
Badanie USG należy do tzw. metod diagnostycznych nieinwazyjnych, co oznacza, że podczas jego wykonywania nie dochodzi do uszkodzenia tkanek. Fale dźwiękowe wysyłane przez głowicę ultrasonograficzną (popularnie zwaną sondą) nie są w ogóle odczuwalne przez nasz organizm. Badanie USG piersi trwa zwykle kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesne.
Jak przygotować się do badania USG piersi?
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jednak choć badanie USG piersi można wykonać każdego dnia cyklu miesiączkowego, najlepiej zgłosić się w jego pierwszej połowie (tuż po miesiączce). Później dochodzi do nagromadzenia wody w piersiach, co może utrudniać interpretację badania. Warto też przynieść wyniki poprzednich badań USG i mammografii.
Jakie są wskazania do wykonania badania USG piersi?
Profilaktyka raka piersi. Badanie piersi USG wykorzystywane jest przede wszystkim jako metoda badania przesiewowego w kierunku raka piersi. Zdaniem onkologów pierwsze badanie USG piersi powinno wykonać się po ukończeniu 20. roku życia. Po ukończeniu 30. roku życia zaleca się wykonywanie badania USG piersi raz na 2 lata. Po 40. roku życia badanie USG wykonuje się raz w roku. Ze względu na zmianę składu tkanki gruczołu piersiowego po czterdziestce z gruczołowej na tłuszczową, starszym kobietom zaleca się uzupełnianie corocznego badania USG mammografią wykonywaną co 2 lata.
Nietypowe bóle piersi. Poza profilaktyką raka piersi badanie USG zaleca się kobietom z nietypowymi bólami piersi występującymi poza okresem miesiączkowania.
Rak piersi w rodzinie. W niektórych przypadkach wskazaniem do wykonania badania USG piersi jest występowanie raka piersi w rodzinie. W takich przypadkach lekarz może zalecić systematyczne wykonywanie badania USG u kobiet przed 30 rokiem życia, częściej niż raz w roku lub naprzemiennie z mammografią. Badanie USG jest też wykorzystywane do badania piersi u kobiet z silikonowymi implantami, które utrudniają obrazowanie tkanek piersi w mammografii.
Ponadto wskazaniami do wykonania badania USG piersi są:
- stwardnienia i guzki wyczuwalne palpacyjnie w piersiach;
- wciągnięcie skóry na piersiach;
- nietypowy wyciek z piersi (pojawiający się poza okresem ciąży i karmienia piersią);
- zmiany w brodawkach sutkowych;
- powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym (guzki wyczuwalne w dołach pachowych).
Badanie piersi – USG czy mammografia?
Mammografia i badanie USG to badania, które się uzupełniają i nie zawsze jedno z nich może zastąpić drugie. Niektóre zmiany lepiej uwidacznia badanie USG, a inne mammografia. Z reguły badanie USG piersi jest lepszym badaniem dla kobiet młodych, których piersi mają budowę gruczołową. Po 40 roku życia, kiedy tkanka gruczołowa zastępowana jest tkanką tłuszczową, większe znaczenie w profilaktyce raka piersi ma mammografia. Jednak każda kobieta jest inna i istnieje wiele odstępstw od tej reguły. Bez względu na wiek, kobiety z mniejszym biustem mają z reguły więcej tkanki gruczołowej i częściej wykonuje się u nich badanie USG niż u kobiet z większym biustem, których piersi mają utkanie tłuszczowe.
W przeciwieństwie do badania USG, które wykorzystuje bezpieczne dla organizmu ultradźwięki, mammografia jest metodą wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie. Dlatego badanie USG piersi można powtarzać częściej niż badanie mammograficzne. Z tego samego powodu u kobiet w ciąży wykonuje się badanie USG, a nie mammografię.
Zobacz także:
- W Szczawnie-Zdroju zabraknie jedynego ginekologa, który przyjmuje bezpłatnie
- Rewolucja w leczeniu alzheimera. Polska badaczka jest o krok od opracowania skutecznego leku
- Patrycja Kazadi o walce z hejtem. "Przeszłam batalię o zdrowie i mam szacunek do mojego ciała"
Zobacz wideo: Dorota Gardias zachorowała na nowotwór piersi. Jak powiedziała o tym córce?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: SerhiiBobyk/Getty Images