Rewolucja w leczeniu alzheimera. Polska badaczka jest o krok od opracowania skutecznego leku

Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dr Karolina Pierzynowska jest biologiem molekularnym. Polka prowadzi badania nad lekiem, który mógłby zmienić podejście do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym alzheimera. Jej praca okazała się na tyle przełomowa, że biolożka ma szansę zdobyć prestiżową nagrodę Future Science Future Star Award.

Polka nominowana do prestiżowej nagrody

Future Science Future Star Award to nagroda w konkursie organizowanym przez wydawnictwo "Future Science" i czasopismo "BioTechniques". Ma ona na celu wyróżnienie badaczy, którzy zajmują się naukami przyrodniczymi, a ich praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie. Spośród tysiąca zgłoszeń z całego świata jury złożone z doświadczonych i uznanych naukowców wyróżniło czwórkę finalistów. Wśród nich znalazła się dr Karolina Pierzynowska, biolog molekularny z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii UG. Kapituła zwróciła uwagę na jej badania, które mogą ułatwić leczenie takich chorób neurodegeneracyjnych takich, jak alzheimer czy pląsawica Huntingtona.

- Większość tych chorób spowodowana jest odkładaniem się białek w komórkach mózgowych. Ich obecność sprawia, że komórka przestaje prawidłowo pracować. Jedną z form leczenia jest usunięcie tych białek. Niestety bardzo długo nie było substancji, która mogłaby to zrobić i jednocześnie byłaby bezpieczna dla chorego. Taki związek udało nam się znaleźć. Jest nim genisteina - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Karolina Pierzynowska.

Genisteina - co to jest i może pomóc w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Genisteina to związek zaliczany do flawonoidów i obecny jest między innymi w roślinach strączkowych. Choć już wcześniejsze badania pokazywały, że substancja może być pomocna w leczeniu alzheimera, parkinsona czy pląsawicy Huntingtona, to dopiero dr Karolina Pierzynowska zdecydowała się sprawdzić jej skuteczność.

Mimo że pierwsze testy w laboratorium i badania na zwierzętach dały bardzo obiecujące wyniki, to na opracowanie skutecznego leku przyjdzie nam jeszcze poczekać. - Przed nami próby eksperymentalne. Staramy się o fundusze, które pozwolą nam przeprowadzić takie badania z udziałem pacjentów. Później czekają nas badania kliniczne, a ich wyniki trzeba będzie dokładanie przeanalizować. Jeszcze chwilę będziemy musieli poczekać - dodała. A jak badaczka ocenia swoje szanse na wygraną w konkursie? O tym powiedziała w Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana