Dance for PD to innowacyjna metoda, która powstała ona ponad dwie dekady temu w Stanach Zjednoczonych.
11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby zmagające się z tą chorobą, a także na jej przyczyny, objawy i możliwości leczenia. Na czym polega ta choroba? Jakie ma objawy? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Drżenie rąk, czyli mimowolne ruchy tej części ciała – to najczęstsze zaburzenie ruchowe, z którym pacjenci zgłaszają się do neurologa. Drżenie rąk dzieli się na spoczynkowe oraz występujące podczas ruchu.
Dr Karolina Pierzynowska jest biologiem molekularnym. Polka prowadzi badania nad lekiem, który mógłby zmienić podejście do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym alzheimera. Jej praca okazała się na tyle przełomowa, że biolożka ma szansę zdobyć prestiżową nagrodę Future Science Future Star
Po 4 miesiącach od śmierci Krzysztofa Krawczyka jego żona zdecydowała się podzielić z fanami jedną z tajemnic artysty. Mimo że od dawna mówiło się, że wokalista ma problemy ze zdrowiem, on sam przyznawał się jedynie do operacji biodra. Teraz Ewa Krawczyk przyznała, że jej mąż zmagał się także z o wiele bardziej poważną chorobą.
15 czerwca świętujemy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z jakimi borykają się starsi ludzie. My postanowiliśmy przypomnieć, jak ważna dla seniorów jest aktywność fizyczna. O treningu dla osób chorych na Parkinsona opowiedzieli nam Wojciech Wiertel, trener sportów walki oraz Lidka Wiśniewska, uczestniczka zajęć Rock Steady Boxing.
Dr Michał Kucewicz to neurobiolog, który wrócił do Polski po 12 latach spędzonych w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge i pracował w klinice Mayo w Minnesocie. Teraz opracowuje technologię, która ma pomóc pacjentom z epilepsją oraz chorobą Alzheimera i Parkinsona. O elektrycznym stymulowaniu mózgu opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Ozzy Osbourne świętuje 72. urodziny. Niezaprzeczalny król heavy metalu zdobył się na moment szczerości. W jednym z wywiadów przyznał się do błędów z przeszłości i publicznie ogłosił, że bardzo ich żałuje.
Pląsawica Huntingtona to choroba genetyczna. Atakuje układ nerwowy i prowadzi do zanikania komórek nerwowych. Efekty działania choroby, dla osób postronnych, mogą wyglądać jak objawy upojenia alkoholowego. Chorzy tracą panowanie nad swoim ciałem, pojawiają się problemy z równowagą, z poruszaniem czy mówieniem. Lekarze ze szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, przeprowadzili nowatorską operację, która w Polsce jest przełomem w leczeniu tej choroby. Naszym gościem był dr Witold Libionka, neurochirurg ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
Jerzy Pilch: "Kiedyś napisałem, że choroba jest darem, no ale to musiałem się wyjątkowo dobrze czuć... Tak daleko bym nie szedł, żeby stwierdzić, że Parkinson jest błogosławieństwem". Z Jerzym Pilchem o życiu, chorobie, twórczości i ... pracy dla "najgorszego właściciela galerii jakiego sobie można wyobrazić" rozmawiała Magda Mołek.
Jerzy Pilch jest uznanym pisarzem, publicystą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. W 2012 r. ujawnił publicznie, że cierpi na Parkinsona. Z pisarzem spotkała się Magda Mołek. Rozmawiali o chorobie, operacji, po której stracił głos i twórczości jego córki. Czego żałuje? Cały wywiad z pisarzem zobaczycie w sobotę w Dzień Dobry TVN.