Elektryczne stymulowanie mózgu
34-letni dr Michał Kucewicz jest neurobiologiem, pracownikiem Politechniki Gdańskiej, naukowcem od badania mózgu. Opracowuje pionierską technologię służącą polepszeniu pamięci - rejestruje sygnały pochodzące z mózgu. Dzięki terapii będzie możliwe polepszenie zdolności zapamiętywania u pacjentów albo u populacji, która się starzeje.
- Chodzi o to, żeby dowiedzieć się, jak działa mózg. Kiedy zacząłem robić te badania nie wierzyłem, że stymulując elektrycznie mózg jesteśmy w stanie polepszyć jego pamięć. A okazało się, że tak - powiedział gość Dzień Dobry TVN.
Choroby mózgu leczone elektrycznym stymulowaniem
Eksperyment przeprowadzono podczas operacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza we Wrocławiu, pod kierownictwem prof. Pawła Tabakowa i jego zespołu. Dr Michał Kucewicz prowadził nagrywanie danych podczas stymulacji mózgu pacjenta. Dane te będą następnie analizowane w kontekście poznawania głębokich struktur mózgu i sposobów stymulacji, które mogłyby polepszyć nie tylko zdolności poruszania się niezdolnych do tego pacjentów, ale także ich funkcje poznawcze, takie jak zapamiętywanie.
- Używa się już stymulacji mózgu do leczenia chorób ruchu czy Parkinsona. Ale jeśli chodzi o umysł, nie ma na to leku, więc to wielka nadzieja dla nas. W każdej chorobie mózgu jest problem z pamięcią, koncentracją - tłumaczył dr Michał Kucewicz.
- Na początku robiłem moje badania na doktoracie na szczurach i tam odkrywałem podstawowe mechanizmy elektrofizjologii, później odkrywałem techniki, a teraz chciałbym mieć realne przełożenie na życie pacjenta - podkreślił naukowiec.
Jak wyleczyć epilepsję?
Doktor Kucewicz mówił w Dzień Dobry TVN, że techniki, jakie poznał w Bristolu, chciał zastosować w badaniach klinicznych z pacjentami. Jedną z niewielu możliwości bezpośredniego nagrywania aktywności neuronów z ludzkiego mózgu są ostre przypadki przewlekłej epilepsji. Jak wyjaśniał, jedynym sposobem leczenia takich pacjentów jest wszczepianie elektrod do mózgu w celu zlokalizowania źródeł padaczkowych i "wyłączenia" fragmentu odpowiedzialnego za problem - albo chirurgicznie albo stosując nowe technologie.
- Jesteśmy coraz bliżej tego celu. Jeśli chodzi o epilepsję, prowadzimy badania, bo w tym przypadku wkładamy elektrody do wnętrza mózgu - w miejscu, gdzie jest ognisko padaczkowe i tam wyciąć część mózgu albo stymulować. Pacjent będzie miał jakiś interfejs, który będzie zaimplantowany - tłumaczył ekspert.
- Taka elektroda mierzyłaby z części mózgu i kiedy przewidywałaby inteligentnie, że będzie atak padaczkowy, hamowałaby to automatycznie - zaznaczył neurobiolog.
Zobacz wideo: Dr Michał Kucewicz chce ulepszyć ludzką pamięć
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
- Klaudia Halejcio odlicza dni do porodu. "Jestem totalnie zestresowana tym momentem, jak to będzie wyglądało"
- Fame MMA: Zusje zasłynęła walką z Martą Linkiewicz. "Lubię dostawać po ryju i lubię walić. Jestem uzależniona od tego"
- Helena z "Żon Hollywood" dorobiła się fortuny. Synowi w kwestii pieniędzy postawiła ultimatum
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Szymon Brózda