Parkinson, Alzheimer, epilepsja - wiele chorób można wyleczyć na stałe. "Stymulując elektrycznie mózg jesteśmy w stanie polepszyć jego pamięć"

Chce ulepszyć ludzką pamięć
Dr Michał Kucewicz to neurobiolog, który wrócił do Polski po 12 latach spędzonych w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge i pracował w klinice Mayo w Minnesocie. Teraz opracowuje technologię, która ma pomóc pacjentom z epilepsją oraz chorobą Alzheimera i Parkinsona. O elektrycznym stymulowaniu mózgu opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Elektryczne stymulowanie mózgu

34-letni dr Michał Kucewicz jest neurobiologiem, pracownikiem Politechniki Gdańskiej, naukowcem od badania mózgu. Opracowuje pionierską technologię służącą polepszeniu pamięci - rejestruje sygnały pochodzące z mózgu. Dzięki terapii będzie możliwe polepszenie zdolności zapamiętywania u pacjentów albo u populacji, która się starzeje.

- Chodzi o to, żeby dowiedzieć się, jak działa mózg. Kiedy zacząłem robić te badania nie wierzyłem, że stymulując elektrycznie mózg jesteśmy w stanie polepszyć jego pamięć. A okazało się, że tak - powiedział gość Dzień Dobry TVN.

Choroby mózgu leczone elektrycznym stymulowaniem

Eksperyment przeprowadzono podczas operacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza we Wrocławiu, pod kierownictwem prof. Pawła Tabakowa i jego zespołu. Dr Michał Kucewicz prowadził nagrywanie danych podczas stymulacji mózgu pacjenta. Dane te będą następnie analizowane w kontekście poznawania głębokich struktur mózgu i sposobów stymulacji, które mogłyby polepszyć nie tylko zdolności poruszania się niezdolnych do tego pacjentów, ale także ich funkcje poznawcze, takie jak zapamiętywanie.

- Używa się już stymulacji mózgu do leczenia chorób ruchu czy Parkinsona. Ale jeśli chodzi o umysł, nie ma na to leku, więc to wielka nadzieja dla nas. W każdej chorobie mózgu jest problem z pamięcią, koncentracją - tłumaczył dr Michał Kucewicz.

- Na początku robiłem moje badania na doktoracie na szczurach i tam odkrywałem podstawowe mechanizmy elektrofizjologii, później odkrywałem techniki, a teraz chciałbym mieć realne przełożenie na życie pacjenta - podkreślił naukowiec.

Jak wyleczyć epilepsję?

Doktor Kucewicz mówił w Dzień Dobry TVN, że techniki, jakie poznał w Bristolu, chciał zastosować w badaniach klinicznych z pacjentami. Jedną z niewielu możliwości bezpośredniego nagrywania aktywności neuronów z ludzkiego mózgu są ostre przypadki przewlekłej epilepsji. Jak wyjaśniał, jedynym sposobem leczenia takich pacjentów jest wszczepianie elektrod do mózgu w celu zlokalizowania źródeł padaczkowych i "wyłączenia" fragmentu odpowiedzialnego za problem - albo chirurgicznie albo stosując nowe technologie.

- Jesteśmy coraz bliżej tego celu. Jeśli chodzi o epilepsję, prowadzimy badania, bo w tym przypadku wkładamy elektrody do wnętrza mózgu - w miejscu, gdzie jest ognisko padaczkowe i tam wyciąć część mózgu albo stymulować. Pacjent będzie miał jakiś interfejs, który będzie zaimplantowany - tłumaczył ekspert.

- Taka elektroda mierzyłaby z części mózgu i kiedy przewidywałaby inteligentnie, że będzie atak padaczkowy, hamowałaby to automatycznie - zaznaczył neurobiolog.

Zobacz wideo: Dr Michał Kucewicz chce ulepszyć ludzką pamięć

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Szymon Brózda

podziel się:

Pozostałe wiadomości