Czym jest efekt drzwi?
"Efekt drzwi" (inaczej "efekt progu" lub "efekt aktualizacji lokalizacji") to nic innego, jak rodzaj resetowania pewnych informacji w momencie, kiedy np. zmieniamy swoje położenie -przechodzimy do innego pomieszczenia i nagle zapominamy, po co do niego przyszliśmy lub wtedy, gdy z jakiejś czynności wyrwie nas dźwięk telefonu i ciężko nam potem do niej powrócić.
- To są nawet ułamki sekund, ale my musimy pamiętać, że ten "efekt drzwi" dotyczy naszej pamięci roboczej, pamięci krótkotrwałej, która odpowiada za przetwarzanie tych informacji tymczasowych. Ta pamięć ma swoje ograniczone możliwości . Jeżeli nasz umysł jest przeciążony różnymi informacjami i zadaniami, mamy po prostu dużo na głowie, to wtedy jest duża szansa, że ten "efekt drzwi" zaobserwujemy również u siebie i ta luka w pamięci się pojawi - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Zuzanna Butryn.
Ćwiczenie pamięci
Umysł człowieka przystosował się do funkcjonowania w wielu różnych przestrzeniach, dlatego też ułatwia sobie działanie pamięci. Kiedy wychodzimy z pokoju, od razu porządkuje wspomnienia oraz zadania, czego właśnie efektem ubocznym może być ich zapominanie. Jest to całkowicie naturalne. Kiedy należy zacząć się martwić?
- Niepokojącym objawem może być częstość występowania tego zjawiska, czyli jak obserwujemy u siebie, że tych epizodów jest bardzo dużo. Również wtedy, jeżeli mamy problemy z pamięcią długotrwałą - bo pamiętajmy, że ta pamięć krótkotrwała, to jest taki filtr do przedostania się do pamięci długotrwałej - mówiła psycholog.
Na problemy z pamięcią wpływa stres, brak odpowiedniej ilości snu, alkohol (który bardzo destrukcyjnie niszczy komórki nerwowe), a także multitasking, ponieważ, jak powiedziała w naszym programie ekspertka: "Im bardziej jesteśmy obciążeni różnymi zadaniami, tym gorzej będzie funkcjonowała nasza pamięć".
- Bardzo ważne jest, żebyśmy naszą pamięć ćwiczyli. Należy wspomnieć, że nasz mózg starzeje się zdecydowanie szybciej niż ciało. Mówi się, że już pomiędzy 20, a 30 rokiem życia te pierwsze procesy starzenia się naszego umysłu występują . Jak najbardziej możemy swoją pamięć trenować poprzez różnego rodzaju łamigłówki, czytanie, uczenie się nowych rzeczy, uczenie się języków, układanie puzzli... To mogą być różne czynności, także poznawanie świata, bo pamiętajmy, że nasz umysł niezwykle dobrze reaguje na wszelkie nowości , wtedy też produkuje dopaminę - dodała Zuzanna Butryn.
Zobacz też:
- Maffashion pokazała swój brzuch 8 miesięcy po porodzie. Fanka: "Piękne zdjęcia bez retuszu"
- Rockowy styl Beaty Kozidrak. Poprzez ubrania gwiazda podkreśla swoją osobowość
- Izabela Janachowska świętuje urodziny synka. "Dzięki niemu odkryłam uczucia i emocje, których nie znałam"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba