Praca umysłowa męczy tak samo, jak wysiłek fizyczny? Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości
Intensywna praca umysłowa stanowi obciążenie dla organizmu i może okazać się równie wyczerpująca, jak wysiłek fizyczny. Udowadniają to badania przeprowadzone przez specjalistów z paryskiego Szpitala Uniwersyteckiego Salpêtrière. To ważne odkrycie, które może być pomocne w diagnozowaniu wypalenia zawodowego.
Czym jest neurokognitywistyka i czy warto ją studiować?
Neurokognitywistyka to nauka łącząca psychologię, neurobiologię i neuropsychologię. Nazywana jest nauką o umyśle. Poszukuje podłoża różnych procesów poznawczych i psychicznych, które zachodzą u człowieka. Studia z zakresu kognitywistyki zapewniają wiedzę na temat nauk społecznych i ścisłych, ponieważ są to studia interdyscyplinarne.
Poranna gimnastyka umysłu. "Wybierz jedną cyfrę, między 2 a 9"
Łamigłówki to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Ćwiczenia na koncentrację i spostrzegawczość pozwalają pobudzić umysł do działania, zapewniają poczucie odprężenia, a nawet gwarantują poprawę nastroju. Przekonali się o tym prowadzący Dzień Dobry TVN, którzy zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez animatorkę, Patrycję Lipińską.
Siła kontrolowania umysłu przez hipnoterapeutę. "Wiem, jak dotrzeć do ludzkiej podświadomości"
Pandemia sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło zgłębiać swoje myśli, plany i pragnienia. Na świecie są specjaliści, którzy zajmują się tym na co dzień. Jednym z nich jest Thimon von Berlepsch. Znany hipnoterapeuta opowiedział o swoich umiejętnościach w Dzień Dobry TVN.
"Efekt drzwi", czyli dlaczego pamięć nas zawodzi? "Mózg starzeje się zdecydowanie szybciej niż ciało"
Zdarza się, że przechodząc do innego pokoju, zapominamy, po co do niego przyszliśmy. Okazuje się, że na tę przypadłość jest specjalna nazwa. Kiedy występuje tzw. efekt drzwi i jak można go uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog Zuzanna Butryn.
Jak działa ludzki mózg? "Jest naszym adwokatem, obrońcą, ale i oszustem"
Mózg to główne centrum dowodzenia naszego organizmu. Choć odpowiada za najważniejsze procesy, które zachodzą w ludzkim ciele, to nie zawsze działa idealnie. Dlaczego umysł czasem płata nam figle? W Dzień Dobry TVN - z okazji Europejskiego Dnia Mózgu - rozmawialiśmy na ten temat z Urszulą Dąbrowską, biolożką, dziennikarką, pisarką i popularyzatorką nauki.
Czym są podróże astralne i jak wyjść z własnego ciała?
Podróże astralne są tajemniczym terminem, który wiąże się głównie z jasnowidzeniem oraz mistycznymi doznaniami. Zdaniem większości naukowców przebywanie poza swoim ciałem jest niemożliwe, a zjawisko to uznawane jest za złudzenie.
Jak zwalczyć znużenie w dobie pandemii? "Codzienne rytuały są super ważne"
Choć początkowo pandemia u niektórych wywołała radość z powodu braku konieczności dojeżdżania do pracy, po czasie stało się to utrapieniem. Przemieszczanie się wyłącznie po kątach własnego mieszkania, u wielu osób spowodowało ogromne znużenie. Jak sobie z tym poradzić?
Siłą umysłu zmienia kształt przedmiotów! Czyta w myślach! Przyjaźni się z największymi tuzami ze świata show biznesu. W niedzielę naszym gościem będzie: Lior Suchard!
Hipnoza - sceniczna sztuczka czy naturalnym stan ludzkiego umysłu? Czy hipnoza jest bezpieczna? Czy sami jesteśmy w stanie się zahipnotyzować? Czy są osoby odporne na hipnozę? Czy hipnoza może wspomogać proces leczenia? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Andrzeja Batko, doradcę i trenera NLP, Jurija Mokriszczewa, Podstarszego Cechu Naturopatów i Hipnotyzerów, Przemka Kossakowskiego, prowadzącego program „Kossakowski. Szósty zmysł” w telewizji TTV.