Jak zwalczyć znużenie w dobie pandemii? "Codzienne rytuały są super ważne"

Choć początkowo pandemia u niektórych wywołała radość z powodu braku konieczności dojeżdżania do pracy, po czasie stało się to utrapieniem. Przemieszczanie się wyłącznie po kątach własnego mieszkania, u wielu osób spowodowało ogromne znużenie. Jak sobie z tym poradzić?

Docenianie małych rzeczy

Przed epidemią koronawirusa byliśmy niezwykle zapracowani. Marzył nam się wspólny czas z rodziną czy moment odpoczynku. Teraz gdy zaskoczyła nas pandemia, ciągłe przebywanie w domu jest dla niektórych bardzo przykre oraz frustrujące. Jak się tego pozbyć?

To, na czym na pewno powinniśmy się skupiać teraz szczególnie, (...) to takie dbanie o to, co mamy. Bycie tu i teraz. Kultywowanie np. kontaktów rodzinnych. Jeżeli mieszkamy z kimś bliskim, jeżeli mamy kontakt z bliską osobą, to doceniajmy to, skupiajmy się na tym, budujmy na tym rzeczywiście to takie poczucie bezpieczeństwa, spokoju, balansu. (...) To o czym chciałam powiedzieć, to żebyśmy się cofnęli te dwa kroki i sobie pomyśleli - 'dobrze, ale to jest jednak wartość, to jest jednak wsparcie, nie wszyscy to mamy'

- doradzała w Dzień Dobry TVN trenerka siły umysłu, Joanna Łożyńska.

Jak złagodzić znużenie?

Ekspertka w programie wyjawiła, że w trakcie trwania pandemii zauważyła, że ludzie uciekają w alkohol oraz platformy streamingowe. W taki sposób odrywają się od rzeczywistości, odstresowują i zabijają czas. Nie jest to jednak dobrym pomysłem.

Myślę, że to nie jest dobra metoda. To jest dobre na chwilę, na ten moment, tutaj. To nam daje ulgę, rzeczywiście, natomiast w dłuższym okresie to raczej przynosi szkodę . Zmienia (...) "chemię w mózgu" i powoduje, że to, co się dzieje wokół nas, jeszcze bardziej nas przytłacza, jeszcze bardziej nas stresuje

- powiedziała trenerka siły umysłu.

Co w takim razie może nam pomóc? Otóż Joanna Łożyńska poleciła "BHP umysłu". Jak mówiła:

Jeżeli ćwiczę jogę, to rzeczywiście wrócić do tego, tak naprawdę, na co dzień. Jeżeli medytuję to medytować. Jeżeli uprawiam jakikolwiek sport - a jeszcze mogę to zrobić - gdzieś wyjść na zewnątrz pobiegać. (...) Te rytuały codzienne są super ważne .

Dla osób, które nie uprawiają żadnych sportów, ekspertka podpowiedziała inne, proste ćwiczenie, dzięki któremu można oczyścić umysł od wszystkich negatywnych emocji.

Fajnym ćwiczeniem, takim, które każdy z nam może wykonać, jest ćwiczenie z pisania intuicyjnego, a konkretnie spisania strumienia świadomości. (...) Najlepiej zrobić to rano, zanim się zacznie dzień, zanim zajrzymy do telefonu, zanim włączymy telewizor, zanim zrobimy cokolwiek. (...) Pozwala nam to oczyścić głowę

- poleciła Joanna Łożyńska.

"Mamo, tato, opanuj się", czyli jak nie krzyczeć na dzieci? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości